Медия без
политическа реклама

Средните заплати в университетите са от 1720 до 4180 лв.

10 държавни висши училища дават средно под 2013 лв. на академичния си състав

Синдикатите настояха партиите да изпълнят поетите ангажименти за увеличение на парите за университетите.
ВОН-КНСБ
Синдикатите настояха партиите да изпълнят поетите ангажименти за увеличение на парите за университетите.

В университетите продължава да има огромни неравенства по отношение на заплатите на академичния състав. Това показват данни на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, представени преди дни на четвъртия им форум, посветен на висшето образование и науката.

Оттам са направили анализ за средната брутна работна заплата в университетите въз основа на началните основни заплати. Към края на 2023 г. най-високата средна брутна заплата е в Медицинския университет-София - 4188 лв., което е 2.5 пъти по-високо от най-ниските в бранша. Те са във Висше строително училище, Висше транспортно училище и Минно-геоложкия университет - съответно 1720 лв., 1729 лв. и 1740 лв.

В края на 2023 г. 10 държавни университета са отчели средна брутна заплата под средната за страната, т.е. под 2013 лв., отчитат от синдиката.

Работните заплати за академичния състав са в зависимост от заплата за най-ниската академична длъжност асистент. Тя се определя с правителствено постановление, като в момента е 2100 лв. за всички държавни висши училища (към края на 2023 г. бе 1810 лв.). Университетите доста почакаха за това увеличение и го получиха едва след заплахата от протести в средата на май, когато служебният кабинет отпусна планираните за целта 39 млн. лв. Тогава изненадващо се намериха и още близо 41 млн. лв., от които 26 млн. лв. за увеличение на заплатите на администрацията в университетите, 5.8 млн. лв. - за диспропорциите, които се получават при определянето на заплатите за някои категории от персонала и 7.5 млн. лв. - за стипендии на докторанти. 

С промени в закона за висше образование обаче, приети малко преди края на последния кабинет, бе регламентирано заплатите в университетите да се обвържат със средните за страната, което означава, че възнаграждението за асистент трябва да скочи до 2516 лв. За това увеличение, както и за скока на заплатите за останалите академични длъжности, пари в бюджета за т.г. не са предвидени, а за целта са нужни близо 184 млн. лв. (по данни на МС). 

Преди изборите партиите доста ухажваха ректори и синдикати, като от ВОН сключиха споразумения с ГЕРБ, ДПС, БСП, Възраждане, ИТН и др., в които политиците обещаха да работят за осигуряване на нужните допълнителни средства за изпълнение на последните законови промени. Според тях асистентската заплата трябва да стане 2516 лв. от 1 април т.г., средствата за висше образование да са в размер не по-малко от 0.9% от прогнозния БВП, средната заплата на академичния състав да достигне нивото от 180% от средната заплата за страната и др.

Предвид усложнената политическа обстановка в страната, от синдиката отчитат "забавяне на срока и несигурност при осигуряването на всички финансови средства, необходими за изпълнение на законовите норми". Заради това, в отворено писмо до премиера и други институции оттам предлагат осигуряването на нужните средства да е на два етапа: с първо правителствено постановление за държавните висши училища и с второ постановление - за научните организации, във възможно най-кратък срок.

Оттам настояват за изпълнение на всички поети ангажименти, за участие в работната група при МОН за подготовка на проектобюджета за 2025 г. при спазване на изискването за 0,9% от БПВ за висше образование, както и за актуализиране на коефициентите в професионалните направления, които са в много широки граници между различните направления. Сред исканията са още увеличение на средствата, които се дават според качеството на обучението, с поне 20%, осигуряване на поне 10% от средствата за издръжка на обучението за присъщата на висшето училище научна и творческа дейност, които са заложени в закона, но години наред не се дават, осигуряване на средства за стипендии на студенти в размер на 125% от минималната заплата.

 

Големи и малки 

Според броя на студентите в държавна поръчка от ВОН към КНСБ са обособили университетите в шест групи. В първата група са трите най-големи висши училища с над 10 000 обучаващи - Софийският университет с 18 822 студенти, Пловдивският университет - 12 943 и ТУ-София - 11 181 обучаващи, които са и изследователски висши училища. Във втората група с между 5000 и 10 000 обучаващи са 6 университета - УНСС (9712), Великотърновският университет (6429), ЮЗУ - Благоевград (6416), Русенски университет (6310), МУ-София (5574) и Тракийски университет-Стара Загора (5301). С между 2000 и 5000 студенти са 9 държавни висши училища - Шуменски университет, ТУ-Варна, Икономически университет-Варна, МУ-Варна, УАСГ, МУ-Пловдив, НСА, ТУ-Габрово и университет "А. Златаров" - Бургас. От 1000 до 2000 студенти имат 7 университета -Стопанска академия в Свищов, Университет по хранителни технологии, МУ-Плевен, ХТМУ, Лесотехнически университет, Унибит и Аграрен университет-Пловдив. В петата група попадат 4 "микро" висши училища с около 1000 учащи, като Минно-геоложки университет, Висше училище по телекомуникации и пощи, Висше транспортно училище и Висше строително училище с едва 370 студенти. В шестата група са 4-те академии по изкуства - Национална художествена академия (1001), НАТФИЗ (793), Национална музикална академия (722) и Академията по музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив (709).

Общият средно приравнен брой учащи в държавна поръчка за 2023/24 г. е 134 531 и за 5-годишен период намалява с 26 588 студенти, сочат данните на ВОН. Общо работещите в държавните висши училища към декември 2023 г. са 21 095, а преди 5 г. са били 22 826, т.е. сега са с 1731 по-малко предимно в групата на академичния състав.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

университети, заплати

Още по темата