Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви амбициозна цел пред Евросъюза: до 2027 г. да се освободи от зависимостта си от руски природен газ, петрол и въглища.
След Европейския съвет във Версай тя заяви на пресконференция: "До средата на май ще излезем с предложение за постепенно премахване на зависимостта ни от руски газ, петрол и въглища до 2027 г., като ще разчитаме на национални и европейски ресурси". Фон дер Лайен посочи, че работата е започнала тази седмица чрез плана на ЕК, наречен REPowerEU (връщане на силата на ЕС). Неговата цел е диверсификация на доставчиците и преминаване към възобновяеми източници.
"В средносрочен план това означава да се отървем от нашата зависимост от руския газ чрез диверсификация на доставките, чрез масово инвестиране във възобновяеми източници. Възобновяемите енергийни източници са вътрешни, те създават работни места тук, в Европа. Те са стратегическа инвестиция в нашата сигурност и в нашата независимост.", каза председателката на ЕК. Тя добави, че до средата на май Еврокомисията ще представи варианти за оптимизиране на структурата на пазара на електроенергия, така че той да поддържа по-добре зеления преход.
Но потребителите и предприятията се нуждаят от облекчение сега. И затова тази седмица ЕК представи насоки за регулиране на цените при тези изключителни обстоятелства и възможността за нова временна кризисна рамка за държавна помощ в подкрепа на затруднените предприятия, каза председателката на ЕК. Това се допълва от възможността, дадена на държавите-членки, да облагат свръхпечалбите на енергийни компании. До края на този месец ЕК ще представи варианти за ограничаване на заразния ефект от покачването на цените на газа върху цените на електроенергията.
В подготовка за всяка следваща зима ЕК ще изисква запълване на подземните газови хранилища до поне 90% от капацитета им до 1 октомври всяка година. "Това ще бъде нашата застрахователна полица срещу прекъсване на доставките", каза Фон дер Лайен. Тя добави, че в такъв аспект лидерите на държавите от ЕС са обсъдили и цените на храните и глобалната продоволствена сигурност.