Медия без
политическа реклама

Без спорове депутатите приеха пет предложения за промени в ИК

ДПС на Ахмед Доган отхвърлиха всички законопроекти

Сега остава предложенията да се отсеят преди гласуването на второ четене. А всички знаем, че дебатите около окончателните промени в Изборния кодекс са напрегнати.
Илияна Кирилова
Сега остава предложенията да се отсеят преди гласуването на второ четене. А всички знаем, че дебатите около окончателните промени в Изборния кодекс са напрегнати.

Без брожения и разгорещени дебати депутатите приеха на първо четене всички пет проектозакона за промени в Изборния кодекс. 

Става въпрос за идеи на "Възраждане", "Има такъв народ", БСП, "Демократична България" и "Продължаваме промяната".

Единствено от ДПС-ДПС дадоха заявка, че няма да подкрепят нито едно предложение. Според депутатите на Ахмед Доган такива промени трябвало да се правят в ''по-спокойни времена". От ДПС-Ново начало не подкрепиха текстовете на "Възраждане", ДБ и ПП. 

Сега остава предложенията да се отсеят преди гласуването на второ четене. А всички знаем, че дебатите около окончателните промени в Изборния кодекс са напрегнати.

Интересен детайл е, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" внесоха две отделни предложения за промени в Изборния кодекс. Въпреки това те имат някои допирни точки. В проектите на ПП и ДБ се иска секционните избирателни комисии да се освободят от задължението да броят бюлетините на ръка. ДБ обаче искат броенето да се извършва в преброителни центрове, а ПП предлагат това да става със скенери, които пък трябва да се въведат една година след приемането на закона. Освен това те предлагат до въвеждането на скенерите гласуването да става само с машина в секциите с над 300 избиратели.

Други предложенията на "Продължаваме промяната" са да се въведат сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и да не позволява повторното гласуване на друго място.

Съставът на Централната избирателна комисия да се променя след всеки проведен вот. По този начин ще се гарантира справедливо представителство на политическите сили.

Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.

Оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия.

От ''Демократична България" предлагат страната да се разделя на преброителни участъци с до 20 хил. избиратели. Границите на преброителните участъци съвпадат с:

1. границите на многомандатните избирателни райони в Столична община на всички видове избори, с изключение на избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;

2. границите на административните райони в градовете с районно делене на избори за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;

3. границите на общините за всички останали случаи.

В административните граници на общините, съответно на избирателните райони, се образуват най-малко толкова участъци, колкото пъти числото 20 000 се съдържа в броя на избирателите, съобразно методика, приета с решение на Централната избирателна комисия.

Не се създават преброителни участъци при гласуване извън страната.

За всички видове избори, с изключение на частични избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства, се назначават преброителни комисии за всеки преброителен участък. Съставът им е равен по брой на членовете на съответната общинска избирателна комисия.

"Възраждане" също предлагат премахване на хартиената бюлетина, а видеонаблюдението в секционните избирателни комисии вече да не публично онлайн. Националистите искат разкриването на до 20 секции в страни извън Европейския съюз. Предложени са и промени в състава на ЦИК, увеличаване на някои от възнагражденията и по-високи санкции в случай на нарушения..

ИТН предлагат няколко групи промени, както за изборите у нас, така и в чужбина - промяна в изготвянето на избирателните списъци, промяна във вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане на създаването на избирателен район Чужбина. 

Вариантът на законопроект на БСП е съчетан с активна регистрация и публичен регистър на избирателите. Според този проект избирателните списъци ще включват само лица, гласували на предишния вот, а в тях може да се добавят хора, поискали да участват до 5 дни преди изборния ден. По изключение са допуска вписване и в самия изборен ден.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

избори, Изборен кодекс

Още по темата