ЕС ще стартира нова мисия в Западна Африка през есента, съобщи германският неделен вестник "Велт ам зонтаг". Комбинираната военно-гражданска операция ще има за цел да предотврати нестабилността, предизвикана от джихадистки групировки и от проникването на руски наемници.
Държавите от ЕС са се договорили да започнат мисия в Гвинейския залив в Западна Африка, като полицаи и войници ще бъдат разположени в Гана, Того, Бенин и Кот д'Ивоар, твърдят дипломати.
Според вестника мисията ще има за цел да обучава и съветва местните сили за сигурност, да подпомага подготовката за антитерористични операции, да оказва техническа подкрепа и да прилага мерки за укрепване на доверието в сектора на сигурността. Тя ще стартира, след като външните министри на ЕС дадат официално одобрение на срещата си през октомври в Люксембург.
Причината за планираната мисия е тревогата на ЕС, че ислямистките групировки "биха могли да разширят дейността си в Западна Африка от зоната на Сахел към южните крайбрежни държави на Гвинейския залив, което да доведе до още по-широка нестабилност в региона", пише вестникът.
През последните години екстремистки групировки, свързани с "Ислямска държава" и "Ал Кайда", разтърсиха страни като Мали, Нигер и Буркина Фасо.
ЕС също така иска да противодейства на руското влияние в региона, което се разпространява чрез наемници на групировката "Вагнер", подкрепящи военните режими в Сахел.
Ситуацията се усложни допълнително за ЕС, след като Мали изгони френските и германските сили, които обучаваха малийски войници и полицаи.
Според вестника Бенин и Гана вече са отправили официална покана към ЕС да разположи мисия на тяхна територия.
Докладът се появява в момент, когато няколко държави в региона попаднаха под управлението на военни правителства след преврати, последният от които бе на 26 юли в Нигер. Военни хунти са взели властта и в Мали и Буркина Фасо.
Падането на Нигер под контрола на превратаджии е особено тревожно, тъй като страната е бе ключов съюзник на западните сили, действащи в региона.