Медия без
политическа реклама

Еврокомисията предложи да отпадне правото на вето

Брюксел обвързва по-нататъшното разширяване на ЕС с преминаване към гласуване с квалифицирано мнозинство

20 Март 2024
Урсула фон дер Лайен търси "клаузи пасарелки", за да премахне правото на вето, без да променя основните договори
Стопкадър от екрана
Урсула фон дер Лайен търси "клаузи пасарелки", за да премахне правото на вето, без да променя основните договори

Европейската комисия предложи днес да се пристъпи към заменяне на правото на вето в ЕС с гласуване чрез квалифицирано мнозинство. Тя огласи съобщение за реформите, които ЕС трябва да претърпи преди разширяването.

В документа се разглеждат последиците от разширяването на ЕС в четири основни области - ценности, политики, бюджет и управление - като се полагат основите на прегледите на политиките преди разширяването, обявени от председателката Урсула фон дер Лайен в нейната реч за състоянието на Съюза през 2023 г.

ЕС трябва да се задълбочава, докато се разширява, смята Еврокомисията, според която "ако преди това реформите бяха необходими, с разширяването те станаха задължителни". "Трябва да започнем да се подготвяме днес за Съюза на бъдещето и да използваме разширяването като катализатор на напредъка. Цяла Европа е спечелила от разширяването. То превърна ЕС в най-големия интегриран пазар в света", се казва в съобщението.

Като се възползваме от поуките, извлечени от предишните разширявания, и като продължаваме да подобряваме политиките си на 27 години, ние ставаме все по-добре подготвени за един по-голям съюз, уверява Брюксел. За приемането на нови държави няма да се прилага досегашният принцип всичко или нищо, а ще се разчита на "постепенната интеграция като важен елемент от подготовката на страните от процеса на разширяване много преди присъединяването".

Утвърждаването на демокрацията, върховенството на закона и основните права и занапред ще бъде крайъгълен камък на ЕС. Поучен от опита си с България и Румъния, "ЕС ще укрепва инструментите си, за да гарантира, че върховенството на закона се спазва последователно в целия съюз и след присъединяването".

От 2022 г. насам се разсъждава върху институционалните реформи на ЕС. Перспективата за разширяване придаде на този дебат ново усещане за неотложност, отбелязва Еврокомисията. Макар че тя изрази подкрепата си за промяна на Договора за ЕС, "ако и където е необходимо", смята, че управлението на ЕС може да бъде бързо подобрено чрез използване на пълния потенциал на действащите договори, като например "клаузите пасарелки", позволяващи преминаване от гласуване с единодушие към гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета на ЕС в ключови области.

Днешното съобщение поставя началото на прегледи на политиките от началото на 2025 г.  В зависимост от резултата от прегледите, предложенията за съществени реформи в отделните сектори, включително изготвянето на предложение на Еврокомисията за следващия дългосрочен бюджет, могат да бъдат след това втора стъпка в този процес.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

право на вето