За преодоляване на последиците от пандемията Германия ще обяви през втората половина на годината „корона-председателство”, заяви немският външен министър Хайко Маас в статия в „Ди Велт”, цитирана от БГНЕС.
В материала Маас пише, че кризата с коронавируса е засегнала всички хора по цял свят: „Все още за никого няма ваксина или лекарство. Вирусът не прави разлика между бедни, богати, цвят на кожата или гражданство. Той може да засегне всички и не се спира пред която и да е държавна граница.”
Това е принудило държавите да предприемат мерки, които само преди няколко седмици са изглеждали немислими – ограничиха се масово контактите между хората, границите бяха затворени, спря работата на предприятията и въздушния транспорт.
„Всичко това беше и е правилно, защото няма нищо по-важно от спасяването на човешкия живот. Както всяка друга държава, на първо място имаме задължението да поставим под контрол кризата в собствената си страна”, посочва Маас.
В същото време той изтъква, че Германия се нуждае от здрава Европа и функционираща икономика: "Затова не е просто акт на европейска солидарност, но и проява на здрава икономическа логика Европейският съюз да предостави финансов пакет за над 500 милиарда евро в помощ на икономиките на своите държави-членки."
„Нашата цел е Европа да излезе от тази криза по-силна, по-солидарна и по-уверена, отколкото беше. За целта бюджетът на ЕС за следващите седем години трябва да се превърне в истинска програма за възраждане на Европа. Така че ние го преосмисляме и инвестираме сериозно в бъдещето - в научни изследвания, защита на климата, технологичен суверенитет, здравни и социални системи, устойчиви на кризи”, пише Маас.
Насоките ще бъдат определени по време на започващото на 1 юли германско председателство на Съвета на ЕС, което ще се превърне в „корона-председателство”, целящо преодоляване на последиците от настоящата криза.
Една от първите задачи ще бъде постепенно и координирано премахване на ограниченията за свободно движение и вътрешния пазар, заявява първият дипломат на Германия.
По думите му в международен план става все по-ясно, че егоизмът, независимо дали става въпрос за състезание за получаване на маски или за доставка на медикаменти, засилва последиците от кризата за всички. „Поради тази причина в рамките на Г-7 се съгласихме да работим по-тясно заедно при разработването и разпространението на медицински стоки и да поддържаме отворени веригите за доставки”, заявява Маас.
Немският външен министър заключава, че проявата на взаимопомощ, която се наблюдава сега не само в Германия, но и в много други държави, дава повод за оптимизъм, че основните послания, които кризата предизвика, са разбрани от голяма част от хората.