„2021 г. ще бъде година на пробиви в политиката за сигурност и отбрана“, пише във Focus Online германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер, цитирана от Агенция Фокус. През есента ще се проведат избори за Бундестаг и това събитие може да се превърне в повод за обширна дискусия за това как Федерална република Германия запазва своите ценности, интереси, свободи и мир в променящите се условия. „Истински шанс за пробив ще бъде встъпването в длъжност на Джо Байдън“, сигурна е тя. „Байдън правилно подчерта, че истинската сила и тайна на успеха на САЩ се крие в способността му да обвързва партньори и съюзници със себе си и да преследва общи цели с тях“.
Според Крамп-Каренбауер „през 2021 г. и след това добрата германска политика може да съгласува трансатлантическите и европейските интереси“. Това важи и за увеличаване на приноса на Германия към НАТО. Освен това в близко бъдеще Германия ще трябва да придобие бойни безпилотни летателни апарати като отговор на „новата реалност в областта на политиката на сигурност“, добави тя: „Част от тази реалност е широкомащабното въоръжение на Русия на източната граница на НАТО. Това показва колко важно и актуално за Европа е сплашването като предпоставка за постигане на взаимно разбирателство от силна позиция“.
Големи дългосрочни инвестиции се изискват и от съвместни европейски проекти в разработването на най-новите оръжия, както и оборудването на войските, министърът добави: „Европа, бюджетът, Русия, Америка, Китай - дневният ред за тази година е пълен“. Също така не забравяйте за борбата срещу ислямския тероризъм в зоната на Сахел, Близкия изток и Европа. Ситуацията със сигурността също се е променила поради новите технологии, по-специално появата на изкуствен интелект, хиперзвукови ракети, както и нови възможности в киберпространството и космоса.
„Над всичко това има важен основен въпрос за страната ни: как да консолидираме разумна политика в областта на сигурността и отбраната във вътрешната политика? Можете ли да спечелите мнозинство, като говорите открито за заплахи и рискове? Ние сме на мнение, че една толкова голяма и мощна държава като Германия трябва да направи повече, за да защити себе си и своите съюзници. Ние можем да защитаваме демокрацията, правата на човека, мирното разрешаване на конфликти, международните норми и многостранността само от позицията на силата“, заключава Крамп-Каренбауер.