Медия без
политическа реклама

Гърция заплаши с глоби до 1 млн. евро за спекула с цените

Лечението на COVID-19 струва на неосигурените американци между 42 хил. и 74 хил. долара

04 Апр. 2020Обновена
Китай почете днес жертвите на коронавируса с 3-минутно мълчание. Точно в 10 ч. местно време цялата страна запази мълчание, а знамената бяха свалени наполовина.
ЕПА/БГНЕС
Китай почете днес жертвите на коронавируса с 3-минутно мълчание. Точно в 10 ч. местно време цялата страна запази мълчание, а знамената бяха свалени наполовина.

- Гърция удължава карантината с три седмици до 27 април. Забраната за неспешни излизания от домовете бе въведена на 23 март. Междувременно гръцкият министър на развитието Андонис Георгиадис обяви, че назаказанието за спекула с цените по време на кризата с коронавируса ще е глоба до 1 млн. евро, съобщи кореспондентът на БНР в страната. В ход са масови проверки на цените на горивата, храните и предпазните маски. Инспектори, придружавани от полицаи, правят внезапни проверки по бензиностанции, тъй като вместо да поевтинява, горивото остава скъпо. За ден са наложени глоби в размер на 60 хиляди евро за нелогично високи цени на горивата на остров Крит.

Асоциацията за защита на потребителите получавала много оплаквания заскъпи маски, ръкавици и препарати за дезинфекция, въпреки че правителството намали данъците върху тези стоки. "Не е време за печалби за сметка на потребителите. Глобихме с 59 хиляди евро фирма-производител на дезификанти за високи печалби", заяви министър Георгиадис.

Общият брой на заразените в Гърция с коронавируса е 1613, жертвите са 67, а излекуваните - 78 души. 

- Над 1 млн. души са тествани за коронавирус в САЩ за последната седмица, като почти 280 000 от тях са били положителни, съобщи тв каналът Си Ен Би Си. Най-много тестове са направени в щата Ню Йорк, който е и епицентърът на заразата в страната. Там са изследвани над 230 000 души. На второ място по брой на направени тестове е щатът Луизиана - над 51 000, следван от Вашингтон, където пък беше първият установен случай на заразата в САЩ. Според федералните препоръки за борбата с коронавируса заради липсата на достатъчно тестове приоритетно трябва да се изследват настанени в болница пациенти, медицинските служители и хора, които имат изявени симптоми на заразата. 

Щатът Ню Йорк регистрира рекордните за САЩ 562 починали от коронавируса за едно денонощие. Общо жертвите в щата стават 2935, а заразените са над 100 000, от които 14 000 са приети в болници, а 8800 са изписани. Губернаторът на Ню Йорк предупреди, че съвсем скоро хора ще започнат да умират поради липса на апарати за обдишване и болнични легла и поиска ресурси от цялата страна да се съсредоточат в неговия щат, който е епицентър на епидемията в Съединените щати.

Заразените с COVID-19 американци, които нямат здравна застраховка, ще трябва да платят огромни суми за лечението си, съобщава още Си Ен Би Си, като цитира данни на независимата застрахователна организация FAIR Health. Цената на болничното лечение възлиза на между 42 486 и 74 310 долара за пациенти без здравна застраховка или ако застрахователната им компания реши, че лечението накоронавирус не е включено в медицинският им пакет. Според представените данни 6-дневен престой в болница на неосигурени пациенти струва  около 73 300 долара, а осигурените пациенти - част от сумата от 38 320 долара, която медицинските институции искат от застрахователните компании.

Президентът Доналд Тръмп призова американците да си покриват лицето, когато излизат навън, като част от мерките за спиране на разпространението на новия коронавирус, предадоха световните агенции. На дневния брифинг за журналисти, посветен на пандемията, Тръмп уточни, че става въпрос не за заповед, а "само за препоръка", която да бъде спазвана на доброволна основа. "Аз лично няма да нося" маска на лицето, подчерта той. Тръмп обяви, че американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ) препоръчват на хората да носят немедицински платнени маски, които могат да си купят в интернет или просто да си направят у дома. Новите указания не бива да бъдат възприемани като заместител на по-рано препоръчаните мерки за социално дистанциране, предупреди освен това той. Препоръката бележи обрат в позицията на американските власти, които дълго време твърдяха, въз основа на оценки на Световната здравна организация (СЗО) и на ЦКПЗ, че не е необходимо да се носи маска, освен ако съответният човек няма симптоми на коронавируса.

- Световната здравна организация (СЗО) заяви, че остава на позицията си, че ползването на респираторни маски трябва да е предимно за здравните работници, но допусна възможността за по-масово използване на домашно изработени маски или други покрития за уста като начин за забавяне на разпространението на коронавируса. Високопоставен представител на СЗО е коментирал, че има известна възможност от предаване по въздушен път на вируса, който вече е заразил над 1 милион души по света, но се смята, че заразяването става основно от хора със симптоми, които кашлят и кихат и заразяват твърди повърхности или други хора. "Трябва да запазим медицинските хирургически респираторни маски за нашите работници на фронтовата линия, но идеята да се ползват респираторни покрития или покрития за уста за възпиране на кашляне и кихане само по себе си не е лоша идея", каза д-р Майк Райън, водещият експерт на СЗО по извънредни ситуации, цитиран от БНР. Това обаче не отменяи нуждата от редовно миене на ръцете и спазване на социална дистанция.

- Унгария възнамерява да насочи пакет от 30 млрд. долара към икономичеси мерки за подпомагане на икономиката след кризата с коронавируса. Очаква се общият пакет от мерки да достигне 18-22% от БВП на страната, съобщават световни агенции. Очаква се пакетът от мерки да бъде одобрен от правителството в понеделник, мерки в подкрепа на бизнеса ще обяви и Националната банка на Унгария. 

- Испанското правителство планира да удължи въведената карантина с още 15 дни, до 26 април. Ограниченията за придвижване бяха въведени преди три седмици като част от мерките в борбата срещу разпространението на коронавируса. Премиерът Педро Санчес съобщи, че това искане ще бъде внесено в парламента, който трябва да го одобри. Властта в Мадрид също така обяви, че броят на починалите от коронавируса намалява за втори пореден ден и за последното денонощие те са 809. Страната се нарежда на второ място след Италия по най-голям брой жертви - те са 11 744. Заразените в Испания с COVID-19 са 124 736 души, като само за последното денонощие болните са се увеличили с 7026. 

- Над 60 000 са вече жертвите на COVID-19 по целия свят, сочат данните на института "Джон Хопкинс". Според най-новите данни от заразата са починали 60 847 души в глобален мащаб. Заразените пък са 1 139 207, като най-много болни има в САЩ -278 573 души.

- Значителен ръст на жертвите на коронавируса отчита Великобритания, предаде Би Би Си. В рамките на денонощие са починали 708 души и общият им брой вече е 4313. Това е най-големият брой смъртни случаи за ден от началото на епидемията в страната. Заразените с COVID-19 на Острова са 41 903. Строгите ограничителни мерки във Великобритания вероятно ще продължат до края на месец май, предупреди британският епидемиолог и водещ съветник на правителството Нийл Фъргюсън, цитиран от Би Би Си.

- В Швеция се очакват хиляди смъртни случаи. Страната е известна с по-либералния си подход в борбата с разпространението на коронавируса. "Ще броим мъртвите с хиляди. Трябва да сме подготвени за това", предупреди премиерът Стефан Льовен в интервю за местния в. "Дагенс нихетер", цитиран от БНР. За решението да не бъдат въведени строги ограничения и социална изолация в борбата с коронавируса, той каза, че "това означава, че ще имаме повече много болни хора, нуждаещи се от интензивни грижи, ще имаме много повече мъртви". В Швеция, чието население е около 10 млн. души, засега има 6131 потвърдени случаи на заразата и 358 жертви.

"Мисля, че нашият подход не бива да бъде преувеличаван прекалено много", каза още премиерът Стефан Льовен. И допълни, че "всички страни обмислят как да наложат социално дистанциране и да укрепят здравната си система. Ние го правим по различни начини, понякога сме на различни етапи". Според Льовен пандемията от коронавируса ще продължи "месеци, не седмици".

В началото на седмицата все пак властта в Стокхолм наложи пълна забрана на посещенията в домовете за възрастни хора, които са смятани за най-уязвими. Освен това правителството обеща да бъде увеличен броят на тестваните за COVID-19. Няколко зимни курорта пък решиха да затворят в опит да спрат разпространението на заразата.

- Все повече млади хора се разболяват сериозно или умират от коронавирусната инфекция, предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от БГНЕС.

Експертите от организацията се опитват да разберат защо все повече здрави пациенти без съпътстващи заболявания се оказват в интензивни отделения с тежки форми на заразата. "Все още има много неизвестни в момента", заяви експертът на СЗО д-р Мария Ван Керхове на пресконференция в Женева. По думите й като цяло повечето от хората, които преживяват тежко COVID-19 и биват приети в интензивно отделение, са хора в по-напреднала възраст и обикновено имат едно или повече придружаващи заболявания. "Това обаче, което се вижда в някои страни, е, че пациенти на 30, 40 и 50 години, все по-често попадат в интензивни отделения, и случаите им все повече завършват със смърт", заявява тя.

Изявлението на експертите от СЗО идва в момент, когато 13-годишно момче без придружаващи здравословни проблеми почина от COVID-19 в лондонска болница в понеделник. Семейството му дори не успя да присъства на погребението на момчето, защото бе под карантина. Момчето бе погребано служебно. В Корея един от шест смъртни случая вследствие на COVID-19 е сред хора на възраст под 60 години, сочи още статистиката на организацията. В Италия около 10-15% от хората, които са починали след интензивно лечение в болница, са били на възраст под 50 години. Миналата седмица във Великобритания пък почина момиче на 21 години, заразено с вируса. То не е имало никакви придружаващи заболявания.

- Турция забрани влизането и излизането от 30 големи свои града за срок от 15 дни, обяви президентът Реджеп Ердоган в обръщение към нацията, излъчено в неговия микроблог в Туитър. "Най-важното е изолацията, но виждаме нарушения. Затова се налага да минем от доброволна към задължителна изолации. От тази нощ за 15 дни се забранява влизането и излизането в 30 големи градове на Турция, забранява се и излизането по улиците на лица под 20 години, всички трябва да носят места на обществените места", заявява Ердоган. По-рано здравният министър Фахретин Коджа обяви, че броят на заразените лица в страната е нараснал за едно денонощия от 18 135 до 20 921 души, броят пък на починалите се увеличил от 356 до 425.

- В Москва починаха четирима пациенти с двустранна пневмония и положителни тестове за коронавирус, съобщи здравното министерство. Единият от пациентите е бил на 34 години. Той е страдал от хроничен бронхит, имал е и проблеми със сърцето и панкреса. Мъжът бил на изкуствена вентилация на дробовете в продължение на 4 дни, имал е и кръвоизливи. Другите трима починали били на възраст от 80 до 86 години. В Русия са регистрирани 4149 случая на заразяване с COVID-19, около 300 души вече са оздравели.

- Франция отчете вчера нови 588 смъртни случаи от коронавирус в болниците, което е мрачен рекорд за едно денонощие от началото на епидемията, предаде БГНЕС. Така смъртните случаи в страната станаха 5091, но те са само от болниците. Други 1416 смъртни случаи има в старческите домове. Това увеличава общата смъртност от коронавируса до 6507. Франция е потвърдила близо 60 000 заразени с коронавируса.

Междувременно Франция отмени матурите  - учениците в 11-и клас на френските гимназии, които се явяват на матура, тази година ще бъдат оценени само по текущите си резултати заради епидемията от коронавируса, заяви министърът на образованието Жан-Мишел Бланкер, цитиран от Франс прес и Ройтерс. Вместо това те ще получат средна оценка по всеки предмет, която ще се изчисли от оценките им на контролни изпити и домашни работи през изминалата учебна година. 

- Първият случай на заразяване с коронавируса от новия тип бе регистриран и на Фолклендските острови, съобщиха местните власти в Twitter. Пациентът е бил откаран в болница от местно летище на 31 март с редица симптоми. Състоянието му се оценява като стабилно.

- В Китай броят на заразените е достигнал 81 639, като от тях 76 751, или 94%, са излекувани и изписани от болниците, съобщи БГНЕС. През последното денонощие в континенталната част на Китай четирима пациенти са починали от COVID-19, регистрирани са 19 нови случая, от които 18 са внесени отвън, а оздравелите са 180 пациенти. Към момента в Китай са регистрирани общо 888 случая на коронавирус, които са вкарани от други страни. Все още боледуват 698 души, от които 17 се намират в тежко състояние, а 190 души са оздравели. Няма смъртни случаи на прибрали се и заразени в чужбина отвън китайци.

- Броят на пациентите с потвърдена инфекция COVID-19 в Израел се увеличи с повече от 550 само за един ден и достигна 7589. Броят на починалите вече е 42 души, съобщава Министерството на здравеопазването на страната, цитирано от РИА Новости. Броят на излекуваните от заразата е 427. В тежко състояние са 115 заразени, 98 от тях са интубирани.

 

Повече за събитията от вчерашния ден може да научите тук.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

свят, болни

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?