В началото на март стана ясно, че около 60 хил. организации по света са били засегнати заради уязвимост в софтуера Exchange Server. По-късно Microsoft заяви, че зад атаките стои хакерската група Hafnium, но не каза дали това е станало с подкрепата на Китай. Разследващите обаче събраха достатъчно доказателства, които сочат, че групата е подкрепена, поддържана и ръководена от мощното китайско министерство на държавната сигурност и е част от други специализирани хакерски групи на ведомството.
Държавите-членки на НАТО, Европейския съюз, Австралия, Нова Зеландия и Япония се обединиха, за да се противопоставят на глобалната заплаха, породена от кибератаки, идващи от Китай, предаде CNBC. От атаките е пострадала и Великобритания.
Министерството на външните работи на Обединеното кралство заяви, че е много вероятно атаката да даде възможност за мащабен шпионаж, включително придобиване на лична информация и интелектуална собственост.
Нововсъздадената организация ще споделя информация за киберзаплахи и ще си сътрудничи в защитата на мрежата и сигурността, каза служител на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън.
Разследващите твърдят, че атаката на Китай върху Microsoft Exchange надминава всичко, което са виждали досега. ФБР, Агенцията за национална сигурност и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата публикуваха документ относно разпознаването на 50 тактики, техники и процедури, които китайските държавни хакери използват.