- Италианските власти започнаха да освобождават мафиотски босове от затвора, като част от мерките срещу разпространението на коронавируса в местата за лишаване от свобода, съобщи тв каналът Фокс Нюз, като цитира изданието Il Fatto Quotidiano. Пуснатите мафиоти са болни и в рискова възраст.
На свобода вече е Паскуале Загария (60 г.), който е брат на боса на неаполитанския клан Казалези – Микеле Загария. Той излежава 20-годишна присъда на остров Сардиния, но е получил разрешение да се върне в континенталната част на Италия. Паскуале Загария е болен от рак и според лекарите в затвора не може да получи необходимото му лечение. Съдията, пуснал мафиота, изрично подчертава в решението си, че причината за освобождаването е пандемията и здравословното състояние на Загария. Той бил изложен на риск от зараза с COVID-19 зад решетките. Болницата, в която досега е лекувано онкозаболяването на Загария, е превърната в център за лечение на коронавируса и не може да се грижи за пациента.
Под домашен арест е изпратен и топмафиотът от сицилианската Коза Ностра - Франческо Бонура (65 г.). Той може да напуска дома си в Палермо само по здравословни причини. Бонура, който е осъден на 23 г. лишаване от свобода, имал онкологично и сърдечно заболяване. Съдията, разгледал казуса, също е преценил, че в условията на коронавирус зад решетките е опасно за мафиота.
На свобода са и други мафиоти, за които престоят в затвора е опасен заради COVID-19. Пускането им на свобода изуми италианските депутати, които настояват Антимафия комисията да преразгледа съдебните решения. Министърът на правосъдието Алфонсо Бонафеде обяви, че е готов "да се намеси", най-вероятно като нареди всяко съдебно решение за освобождаване на мафиот заради коронавируса да бъде съгласувано с Антимафия комисията.
- Китай тайно работел, за да получи публична похвала от Германия заради усилията, които полага в борбата с коронавируса, съобщават Дойче веле и в. "Велт ам Зонтаг". Това става ясно от правителствен отговор на въпрос, зададен от депутатката от партията на Зелените Маргарете Баузе. Властта потвърждава, че китайски дипломати са установили контакт с германски чиновници в опит да предизвикат положителни официални реакции за действията на страната си в кризата с коронавируса. Германското МВнР уверява, че държавните служители в Берлин не са последвали китайските призиви и се подчертава, че прозрачността е решаващ фактор в борбата с пандемията, което било „ясно посочено“.
Депутатка Маргарете Баузе обаче не е доволна от отговора на ведомството. Според нея той показвал, че Берлин гледа да не дразни Пекин.
Пандемията ще причини най-големия спад на германския БВП от основаването на федералната република насам, пише „Зюддойче Цайтунг”, цитиран от БГНЕС. Немското правителство очаква намалението на националния БВП тази година да достигне 6.3 процента.
Властите обаче смятат, че пикът на кризата вече е достигнат и очакват през втората половина на 2020 г. и следващата година ситуацията постепенно да започне да се подобрява. Но няма да бъде възможно да се достигне икономическото ниво преди пандемията и през 2021 г. Прогнозите за ръста на безработицата сочат, че около 3 милиона немци ще останат без работа през тази година.
Междувременно броят на потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в Германия надхвърли 155 000 души, а 5750 са починалите, обяви институтът „Робeрт Кох”. За последните 24 часа жертвите са 110. Най-голям брой заразени има в Бавария (41 070), Северен Рейн-Вестфалия (31 879) и Баден-Вюртемберг (31 043). В Берлин са регистрирани 5638 случая на инфекция.
- Румънският президент Клаус Йоханис съобщи днес, че детските градини, училищата и университетите в страната няма да отворят врати до края на учебната година, а успехът ще бъде оформен с получените досега оценки, съобщава Аджерпрес.
"Беше решено днес за мнозинството от учащите през тази учебна година училищата, университетите да не отварят врати повече. Учениците, студентите няма да се върнат физически в часовете", заяви държавният глава, като уточни, че това се отнася и за детските градини. Йоханис съобщи, че учебната година ще завърши на 12 юни, а дотогава ще продължат дистанционните форми на обучение.
Той уточни, че от 2 юни ще се върнат на училище за две седмици само учениците от последните класове, които ще държат изпит през лятото, посочва в. "Адевърул". Нормите за дистанция ще се спазват, отбеляза президентът.
"Епидемията не е свършила. Чувам от много хора, че времето е хубаво, можем да се отпуснем. Не е така. Имаме над 300 нови случая, не можем да говорим в никакъв случай за забавяне на тази епидемия", посочи още Йоханис.
Той отбеляза, че ако учениците започнат отново да ходят на училище, това включва два сериозни риска: "могат да занесат болестта в училище или да донесат болестта от училище вкъщи". Румънският президент посочи, че учебните заведения ще бъдат отворени отново през септември.
Йоханис заяви днес, че хората над 65-годишна възраст вече ще имат на разположение повече часове, в които ще могат да излязат на покупки или да се разходят около дома си, съобщава телевизия Диджи24.
Съгласно новите разпоредби възрастните хора вече ще могат да излизат в интервалите 7.00-11.00 часа и 19.00-22.00 часа, посочи държавният глава. Досега хората над 65 години можеха да напускат домовете си в интервала 11.00-13.00 часа, с изключение на тези, които ходят на работа или които извършват земеделски дейности.
- COVID-19 е „елиминиран“ в Нова Зеландия, а разпространението на вируса за момента е спряно. Това съобщи премиерът на страната Джасинда Ардерн и се похвали, че за последните 24 ч. има само една положителна проба. Здравните власти обаче предупреждават да няма прибързана радост, защото тези данни не означават тотално изкореняване на вируса от територията на Нова Зеландия.
Въпреки това строгите мерки ще бъдат разхлабени. От утре отварят магазините в страната, възобновяват се плановите прегледи и операции, а децата се връщат в клас. Хората споделят, че все още се притесняват от заразяване и ще продължат да избягват социалните контакти. „Рестартираме икономиката, но не и нормалният ритъм на живот“, уточни Ардерн.
- Гърция постепенно започва да разхлабва ограничителните мерки, наложени в борбата срещу разпространението на коронавируса. Това ще стане от началото на следващата седмица. Говорителят на правителството Стелиос Пецас обясни, че рестрикциите трябва да отпаднат до края на юни.
От другата седмица хората ще могат да излизат от домовете си, без да изпращат SMS на правителствен номер или да носят документ за причините за напускането на жилищата. Предстои да се реши дали хората ще могат да напуснат населеното място, в което живеят, за да пътуват до вилите си. Малките магазини за търговия на дребно ще могат да се отварят от 4 или 5 май. Училищата обаче ще започнат да приемат ученици постепенно.
Отварянето на църквите ще бъде разрешено по-нататък, каза Пецас, но без да уточнява конкретни дати. Архиепископът на Атина и на цяла Гърция Йероним призова в писмо до премиера Кириакос Мицотакис да разреши храмовете отново да заработят, като се ангажира да се спазват всички мерки за безопасност.
Едва половината от гърците са сигурни, че ще почиват това лято, показва проучване на гръцките медии, цитирано от БНР. Другата половина от анкетираните не виждат възможности за лятна почивка, защото не могат да отделят средства за това или пък се страхуват от COVID-19.
- Великобритания се намира пред "максимален риск" по отношение на разпространението на коронавируса, обяви премиерът Борис Джонсън в първия си работен ден, след като се излекува от COVID-19, цитиран от Би Би Си. Той каза, че правителството няма да бърза с разхлабването на въведените заради заразата ограничения, тъй като "отказвам да захвърля жертвата, направена от британците, и да рискувам втори пик на заразата". Според него "има риск от втори пик, риск да изгубим контрол над този вирус и да позволим отново масово да се възпроизвежда, което би означавало не само нова вълна от смърт и болести, но и икономическа катастрофа". Джонсън подчерта, че иска икономиката да заработи колкото може по-бързо, но засега спазването на ограниченията е необходимо. В последните дни правителството в Лондон е поставено под силен натиск да започне да разхлабва ограниченията, както и не критиките, че не може да се справи с пандемията.
Премиерът Борис Джонсън обеща, че всички решения във връзка със ситуацията с коронавируса "ще се вземат с максимално възможна прозрачност." Той заяви също, че ще бъдат поканени да участват и опозиционните партии.
- 3 002 887 души досега са се разболели от коронавирус по света, сочи сайтът Worldometer, цитиран от БГНЕС. Общият брой на починалите до момента е 207 080 души, но по-важното е, че преборилите смъртоносния вирус са близо 900 000 души.
Най-много са заразените в САЩ – 987 322 или почти една трета от всички болни. На второ място са Испания и Италия със съответно 226 629 души и 197 675. В печалната класация влизат още две големи европейски страни - Франция и Германия, където болните са 162 100 и 157 770. Но Федералната република, за разлика от останалите държави в първата петица, има най-малко смъртни случая – едва 5 976, докато в САЩ са десет пъти повече – 55 415 души.
Ръст на броя на заразените и починалите през последните дни се регистрира в Русия. Страната, която първоначално беше пощадена от пандемията, в момента влиза сред първите десет по брой на болните от коронавирус с общо 87 147 случая.
- В либерална Швеция властите започнаха да затварят барове и ресторанти, които отказват да съблюдават правилата за поддържане на социална дистанция. Скандинавската страна позволява на училищата за деца под 16 години, барове, ресторанти и бизнеси да останат отворени, но в същото време настоява хората и бизнесите да се съобразяват с изискванията. В заведенията например масите трябва да са разположени на разстояние два метра една от друга, за да не се стига до струпване на хора.
- Автомобилната индустрия в Европа от днес възобновява работа, след като много от държавите започнаха да разхлабват ограничителните мерки, въведени в борбата срещу разпространението на коронавируса, предадоха информационните агенции. "Фолксваген" (Volkswagen) отваря завода си в германския град Волсфбург. Компанията BMW също от днес подновява производството на двигатели, заводи й в Лайпциг и Регенсбург ще отворят след 18 май. Фабриката на BMW в китайския град Шънян работи от средата на февруари.
Френско-американската автомобилна компания "ФиатКрайслер" също днес ще поднови дейността на завода си Севел в централната част на Италия. Японската компания "Тойота" рестартира през тази седмица работата на завод си във френския град Валансиен, а френската "Рено" започва да произвежда двигатели в Клеон, западно от Париж. Това ще бъде последвано от завода на "Рено" във Флинс, западно от Париж, където обаче се предвижда само 25% от работната сила да възобнови дейността си. Шведската компания "Волво" също отваря тази седмица.
- България и Албания имат най-нисък брой смъртни случаи от COVID-19 спрямо броя на населението в Европа - съответно 8 и 9 на един милион жители. Това твърди Албанската академия на науките, съобщи местната телеграфна агенция, цитирана от БГНЕС.
На Стария континент продължава низходящата тенденция в броя на смъртните случаи. Вчера на европейския континент са били регистрирани по-малко от 3 000 летални изхода от заболяването, което е с около 380 по-малко от предходния ден – най-ниското ниво на смъртност до момента. Причината, смятат учените, е спадът на смъртните случаи в големи европейски страни като Италия, Испания и Франция, които са преминали пика на заболяването.
- В Норвегия от днес възобновяват работа началните училища, предадоха информационните агенции. Една седмица след отварянето на детските градини, учениците на възраст от 6 до 10 години ще се върнат в класните стаи. В тях обаче ще се допускат не повече от 15 ученици. Норвегия започна постепенно премахване на ограниченията заради коронавируса, наложени на 12 март.
Фризьорските салони и дерматолозите също получиха разрешение да възобновят дейността си. В сила остават още много ограничителни мерки като забрана за провеждането на спортни и културни събития, както и препоръките за социално дистанциране и хигиена.
Премиерът Ерна Солберг подчерта, че ситуацията не трябва да бъде изпускана от контрол и хората трябва да са внимателни, за да няма сериозни последици. „В най-лошия случай ще трябва отново да затягаме ограниченията“, предупреди тя.
- В Чехия отварят от днес университетите, като част от разхлабването на мерките срещу разпространението на коронавируса, което започна преди повече от седмица. Работата си възстановяват книжарници, всички магазини с площ от 2500 кв.метра извън търговските центворе, фитнесцентрове, автошколи и зоопаркове. Носенето на предпазни маски и социалната дистанция остава задължитлено в Чехия.
В Чехия заразените са над 7400 души, починалите са 220, а излекуваните - 2545 души.
- Италия започва да разхлабва строгите ограничения, въведени преди седем седмици в рамките на борбата срещу COVID-19, предаде Би Би Си. Премиерът Джузепе Конте представи в тв изявление снощи плановете за това. От 4 май врати ще отворят парковете и градините, заводите и строителните обекти. Възобновяват се индивидуални тренировки за спортистиИталианците ще могат да посещават и роднини, но в ограничен състав. Разрешено е пътуването в регионите, в които италианците живеят, но не и извън тях. На погребения и траурни церемонии ще се допускат не повече от 15 души, като е силно препоръчително те да се провеждат на открито. Баровете и ресторантите ще отворят врати след седмица, но само ако закупената храна се консумира вкъщи. В момента заведенията правят само доставки по домовете.
От 18 май е планирано да заработят музеите и книжарниците, както и голяма част от магазините. Отборите в различните спортове ще могат да отново да започнат тренировките си. Засега обаче не е планирано да бъдат възобновени футболните мачове, дори и без публика. От 1 юни трябва да заработят фризьорски салони, студиа за красота, както и ресторантите, но с ограничен брой посетители и при изключително строги мерки за безопасност. Училищата в Италия ще остават затворени до септември.
Премиерът Конте предупреди, че мерките за социалната дистанция ще продължат месеци наред и обеща, че държавата ще наложи таван от 50 евроцента за цената на предпазните маски. Църковните служби в Италия засега остават забранени.
Италианските власти започнаха да разхлабват рестрикциите, след като броят на новозаразените и починалите от коронавируса значително намалява в последните дни. Вчера смъртните случаи са 260, което е най-ниският брой от 14 март насам. Общият брой на жертвите в Италия от началато на пандемията е 26 644 и е най-високият в Европа. Заразените с COVID-19 в страната са 197 757 души, според данните на университета "Джонс Хопкинс".
- Япония забрани в страната да влизат граждани на общо 87 държави. Досега в забранителния списък на властите в Токио влизаха САЩ, Китай, Южна Корея, страните от ЕС. Сега към тях се добавят Русия, Беларус, Украйна, както и 11 други страни от Близкия изток, Африка и Латинска Америка, съобщи е премиерът Шиндзо Абе, цитиран от информационните агенции.
- В Турция са задържани 402 души заради "неоснователни и провокативни публикации в социалните мрежи, свързани с пандемията от коронавирус, съобщи министерството на вътрешните работи в югоизточната ни съседка, предаде bTV. "През последните 42 дни са анализирани 6 362 акаунта в социалните мрежи и са потвърдени 855 заподозрени, а 402 са били задържани", гласи информацията.
Властите съобщават, че въпросните постове съдържат обвинения, че управляващите лъжат за броя на смъртните случаи.