Медия без
политическа реклама

Киев даде 9 месеца отсрочка на Украинската православна църква

Руската църква веднага заяви, че това е незаконен акт

20 Авг. 2024Обновена
Pixabay

С 265 гласа "за" и 29 "против", Върховната Рада на Украйна прие закон, който предопределя съдбата на Украинската православна църква. УПЦ е най-голямата религиозна организация в страната и е на пряко подчинение на Московската патриаршия.

УПЦ няма да бъде директно забранена. Това обаче ще стане след 9 месеца, ако в този период тя продължи да е зависима от Руската православна църква. В законопроекта са разписани критериите за такива връзки.

УПЦ осъди руското нахлуване в Украйна още през 2022 г. и обяви прекъсването на всички връзки с Руската православна църква, но не се обяви за автокефална. Депутатите в украинският парламент не вярват, че тя е независима от Москва - затова наличието (или липсата) на връзки с Руската православна църква ще се определя от Държавната служба на Украйна за етнополитика и свобода на съвестта. Всъщност, ръководството на тази служба беше един от идеолозите на забраната на УПЦ и тя сега може да установи наличието на такива „връзки“.

Ако връзките с РПЦ бъдат установени, на религиозната организация се дава деветмесечен срок да ги прекъсне.

„Даваме определен срок от девет месеца, за да вземе решение, да предприеме мерки, за да се отдалечи от Москва. Ако не го направи - тази организация ще бъде забранена в Украйна, тя не може да бъде религиозна организация“, заяви председателят на парламента Стефанчук през уикенда. В същото време църквата, за която е взето решение да бъде закрита, ще може да обжалва това по съдебен път, допълни Стефанчук.

Като цяло процесът на забрана на УПЦ ще започне (ако властите все пак решат да го стартират) едва след 9 месеца - през март 2025 г.

Властта в Киев признава Православната църква на Украйна (с официално име - Киевска митрополия на УПЦ).

 

РЕАКЦИЯ

Очаквано Руската православна църква осъди гласуването на украинските депутати срещу свързаната с Москва Украинска православна църква.

„Това е незаконен акт, който е най-грубото нарушение на основните принципи на свободата на съвестта и правата на човека“, написа говорителят на РПЦ Владимир Легойда

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата