Медия без
политическа реклама

В Китай избухнаха най-големите бунтове след 1989 г.

Журналист на BBC в Китай, отразяващ протестите, е арестуван и бит

28 Ноем. 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС

В неделя стотици хора излязоха по улиците на големите китайски градове в рядък случай на обществен гняв срещу държавата. Протести имаше в Пекин, Шанхай, Ченду, Чунцин, Ухан и Нанкин. Расте недоволството в университетите, социалните мрежи са пълни с видеа, които цензурата бързо премахна, съобщава dpa.

Това са най-големите протести в Китай от 1989 г., които бяха жестоко смазани на 4 юни на площад Тянънмън. Белите листове, които размахват протестиращите, символизират цензурата. 

Би Би Си съобщи, че един от нейните журналисти в Китай е бил арестуван и пребит от полицията, докато е отразявал протестите срещу политиката на страната за "нулев ковид".

 

"Би Би Си е изключително обезпокоена от отношението към нашия журналист Ед Лоурънс, който беше арестуван и окован с белезници, докато отразяваше протестите в Шанхай", се казва в изявлението на телевизията.

Лорънс, работещ в страната като акредитиран журналист, е бил задържан за няколко часа, като през това време е бил бит и ритан от полицията, съобщава Би Би Си. По-късно той е освободен. "Много е тревожно, че един от нашите журналисти е бил нападнат по този начин, докато е изпълнявал задълженията си", се казва в изявлението.

"Не получихме официално обяснение или извинение от китайските власти, освен твърдението на служителите, които по-късно го освободиха, че са го арестували за негово добро, в случай че се зарази с коронавирус от тълпата", се добавя в изявлението. Според Би Би Си това не е достоверно обяснение.

Безпрецедентното гражданско неподчинение тръгна след пожар в жилищна сграда в град Урумчи, регион Синцзян, където загинаха 10 души. Интернет-потребители предположиха, че евакуацията е била възпрепятствана заради заключени врати, защото сградата е била под частичен локдаун - версия, която властите отричат. Управата в Урумчи поднесе изинения и обеща смекчаване на мерките.

Междувременно, при излъчването на световното първенство по футбол китайската телевизия не показва лица на зрители без маски - кадри, които предизвикват гняв сред зрителите, подложени на дълги карантини и масови тестове. Цензурирано беше отворено писмо в местната социална мрежа WeChat, в което се поставяше въпроса дали Китай и Катар се намират на една и съща планета.

В цял Китай избухват безпрецедентни протести срещу политиката на нулев ковид, предават световните агенции. Демонстрации се провеждат както в Пекин, така и в други китайски градове, в университети в Шанхай и др.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Китай, протести, нулев COVID-19

Още по темата