Въоръженият метеж на частната военна компания "Вагнер" стана повод за мащабни чистки в редовете на руската армия и своеобразен тест за лоялност. От събота насам следователи и представители на Федералната служба за сигурност /ФСС/ разпитват военни, които са отказали да изпълнят заповеди за удари по "Вагнер", съобщиха основните прокремълски военни кореспонденти. Най-високопоставеният заподозрян е командващият космическите сили на Русия ген. Сергей Суровикин, когото собственика на "Вагнер" Евгений Пригожин многократно хвали. В събота той се обърна с призив към метежниците да не проливат кръв и да се предадат, но оттогава не е виждан.
"Съществува версия, че е на разпит. Фактическото ръководство на специалната военна операция вече се осъществява от командващия военно-десантните сили на Русия Михаил Теплински. Валерий Герасимов формално запазва поста на началник на Генералния щаб, но към решенията на фронта вече няма отношение", твърди влиятелният Z Телеграм канал "Рибар".
Според The New York Times Суровикин е знаел за плановете на Евгений Пригожин. Според изданието имало признаци, че и други руски генерали са били готови да подкрепят опита за метеж. "Сега Путин трябва да реши доколко основателни са данните, че Суровикин е помагал на Пригожин, и ако те се докажат, той ще трябва да го отстрани. "Искам да подчертая, че Суровикин е командващ ВКС на Русия, а "Вагнер" свали 7 самолета и вертолета, в това число няколко, които не бяха въоръжени. Доста странна работа, ако ви подкрепя командващият ВКС", коментира военният аналитик Роб Ли в Туитър.
Днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков окачестви информациите за Суровикин като спекулации. Песков заяви още, че ще има "много спекулации" след бунта на "Вагнер" през миналия уикенд. Той каза това в отговор на запитване дали е вярна информацията, публикувана в "Ню Йорк таймс", че заместник-ръководителят на руските военни операции в Украйна генерал Сергей Суровикин е знаел за метежа предварително.
Сергей Суровикин е бивш командващ руската групировка в Украйна, който започна масираните удари срещу украинските градове и е известен с прякора "Генерал Армагедон". След като ударите не дадоха резултат, през януари военният министър Сергей Шойгу го понижи до зам.командащ силите в Украйна, а на негово място назначи шефа на Генщаба Валерий Герасимов. Суровикин бе един от малкото генерали, които Пригожин редовно хвалеше. След началото на метежа Суровикин бе първият генерал, който публично се изказа срещу него: "Не трябва да играем в полза на противника в тези тежки за страната времена. Докато не е късно, трябва да изпълните волята и заповедта на президента на Русия, да спрете колоните и да се върнете в пунктовете за постоянна дислокация", каза той. Подобно обръщение направи още един генерал - зам.шефът на ГРУ Владимир Алексеев.
Чистката засяга и обикновените офицери и бойци. Военният кореспондент Романов пише, че летците, които са отказали да нанасят удар по колоните на "Вагнер", които са били смесени с граждански автомобили, са заплашени от наказателно преследване. "Два Майора" съобщават, че същото заплашва и граничарите, които не са открили огън от стрелково оръжие по колоните с тежко въоръжение на "Вагнер". "Това е пример за бюрократичен идиотизъм. Опитните летци в условията на специална военна операция, са злато! А граничарите, по мнението на военните бюрократи, са били длъжни да извършат самоубийство?", възмущава се "Рибар".
Вчера "Комерсант", позовавайки се на саудитския канал Al-Hadath, съобщи и че руската военна полиция е задържала командира на "Вагнер" в сирийския Сувейда, както и трима високопоставени командири на компанията в авиобаза Хмейм. Полицията е посетила и представителите на "Вагнер" в Дейр-ез-Зор, Хама и Дамаск. Телеграм каналите, свързани с "Вагнер", обаче опровергават тази информация.
Заплаха
Източноевропейски страни от НАТО предупредиха вчера, че преместването на руските наемнически войски "Вагнер" в Беларус ще създаде по-голяма регионална нестабилност, но генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг заяви, че Алиансът е готов да се отбранява срещу всяка заплаха, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Ако "Вагнер" разположи своите серийни убийци в Беларус, всички съседни страни са изправени пред още по-голяма опасност от нестабилност", заяви литовският президент Гитанас Науседа след среща в Хага със Столтенберг и правителствени и държавни ръководители от още шест съюзници в НАТО.
"Това е наистина сериозно и много тревожно и ние трябва да вземем много категорични решения. Това изисква много, много твърд отговор от страна на НАТО", каза полският президент Анджей Дуда. Той предложи в дневния ред на срещата на високо равнище на НАТО в литовската столица Вилнюс на 11 и 12 юли да бъде включена темата за заплахата, която представляват силите на "Вагнер".
Шефът на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин пристигна вчера в Беларус съгласно споразумение, договорено от беларуския президент Александър Лукашенко и сложило край на метежа на наемниците в Русия в събота. Руският президент Владимир Путин заяви, че на бойците на "Вагнер" ще бъде предложен избор да се преместят там.
Столтенберг заяви, че е твърде рано да се каже какво може да означава за съюзниците от НАТО преместването на "Вагнер" в Беларус и акцентира върху засилената отбрана по източния фланг на алианса в последните години.
"Изпратихме ясно послание на Москва и Минск, че НАТО е тук да защити всеки съюзник, всеки сантиметър натовска територия", заяви той.
"Вече увеличихме военното си присъствие в източната част на алианса и на предстоящата срещата на върха ще вземем допълнителни решения за по-нататъшно укрепване на колективната ни отбрана с повече сили с висока степен на готовност и повече способности", подчерта генералният секретар.
Столтенберг отбеляза, че метежът е показал, че "незаконната война" на Путин срещу Украйна е задълбочила разделението в Русия. "Същевременно ние не трябва да подценяваме Русия, така че е още по-важно да продължим подкрепата си за Украйна".