Седем партии преминават изборния праг за влизане в парламента на Румъния, показват официалните данни на Постоянния изборен орган след централизиране на над 99 процента от протоколите от гласуването в страната, съобщават местните медии, предаде БТА.
Предпочитанията на румънците от диаспората са за Алианс за обединение на румънците (AUR) и Съюз за спасение на Румъния (ССР), отбелязва телевизия Диджи 24.
При 99% преброени гласове Социалдемократическата партия (СДП) печели 22,7% на парламентарните избори в Румъния.
На второ място остава националистическият „Алианс за обединение на румънците“ със 17,86% на Джордже Симион, следвани от „Националната либерална партия“ (НЛП) с 13,42%. Четвърти е „Съюзът за спасение на румънците“ (ССР) на Елена Ласкони с 12, 8%. На първия тур за президентските избори Ласкони е втора след изненадващия фаворит Калин Джорджеску. Днес Конституционният съд на Румъния трябва да се произнесе по жалбата за касиране на президентските избори.
5-процентната бариера за влизане в парламента преодоляха и Демократичният съюз на унгарците (6,74%), SOS Румъния (6,83%) и националистическата Партия на младите хора (5,98%).
Седмица по-рано румънците гласуваха на първи тур на президентски избори, които изненадващо бяха спечелени от Калин Джорджедску – определян като крайнодесен и проруски. Вторият тур ще се проведе на 8 декември.
При обработка на над 84 процента от протоколите от гласуването в чужбина AUR получава 25,66 процента, ССР - 21,57 процента, SOS - 16,22 процента, POT - 13,69 процента, НЛП - 7,47 процента. За СДП са гласували едва 3,17 процента от румънските граждани, живеещи в чужбина, според резултати, цитирани от сайт "Хотнюз".
Сайтът отбелязва, че трите националистически партии AUR, SOS и новата партия POT заедно събират над 55 процента от вота в чужбина.
Избирателната активност до 21:00 часа, когато бяха затворени избирателните секции в страната, е 52,33 процента.
Румъния избра вчера депутати в двукамерния си парламент - 136 места в Сената и 330 места в Камарата на депутатите. Място в тях имат партии и коалиции, които минават изборния праг от 5%. Според данни на Постоянния изборен орган (ЦИК) 9.4 милиона румънци от имащите право 18 млн. са гласували за парламент. Разпространената информация показва още, че по-активни до момента са румънците на възраст между 45 и 64 години. Младите хора между 18 и 24 години са най-слабо представени пред урните днес.
До днес най-голямата партия в румънския парламент бе също Соцалидемократическата партия PSD със 110 депутати, следвана от дясната Национал-либерална партия PNL с 93 мандата. Двете партии направиха широка управленска коалиция с унгарците от UDMR, които имаха 21 депутати. На изборите през 2020 г. извън властта останаха USR, Партията на свободата, единството и соладираността PLUS и Алианса за обединение на румънците AUR.
Изборният ден протече сравнително спокойно. От началото на вота до края бяха получени над 200 сигнала за инциденти. Вторият тур на президентските избори е планиран за следващата неделя.
Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само за външнополитическата ориентация на страната, но и за стабилността на източния фланг на НАТО, от който Букурещ е ключова част.
Трудният за прогнозиране вот бе сериозен тест не само за партиите от управляващата коалиция, но и за цялата политическа система на Румъния, коментира пред БНР журналистът Стилиян Деянов, кореспондент на БНТ в Букурещ.
НЯМА ПРОМЯНА В РЕЗУЛТАТА ОТ ПЪРВИЯ ТУР НА ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ
Повторното преброяване на гласовете от първия тур на президентските избори в Румъния не показа големи разлики, каза председателят на Постоянния изборен орган на Румъния Тони Гребла в интервю за Диджи24, цитирано от Ройтерс и БТА.
„От информацията, която имам, повторното преброяване в окръзите не показа значителни разлики“, уточни Гребла.
"Решението на Конституционния съд на Румъния ни задължи да преброим повторно всички гласове. Вероятно през следващия час ще предадем цялата документация, заедно с централизирания вот, към Конституционния съд", добави председателят на Постоянния избирателен орган.
В 17:00 ч. българско (и местно) време Конституционният съд на Румъния трябва да обяви дали ще анулира резултата от първия тур на президентските избори в страната и така отговори на втората жалба до съда, която цели анулиране.