Европейските лидери се споразумяха за бюджета на ЕС за следващите 7 години и възстановителния план за пандемията от коронавируса. Те приеха и заключения за отговора на Covid- 19.
"Постигнато е споразумение за многогодишната финансова рамка и плана за възстановяване "Следващо поколение ЕС“. Сега можем да започнем с неговото прилагане и отново да върнем силата на нашите икономики", написа в "Туитър" председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, предава БНР. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пък отбеляза, че Европа се придвижва напред – 1,8 трилиона евро ще дадат мощен тласък на възстановяването и ще изградят по-устойчив, зелен и дигитален ЕС.
Бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 г. на стойност 1,074 трилиона евро и планът за възстановяване на стойност 750 милиарда евро бяха приети през юли, но бяха блокирани от Будапеща и Варшава, които се противопоставиха на механизъм, обвързващ изплащането на европейските средства със спазването на принципите и нормите на правовата държава. В сряда от германското председателство на ЕС дойде новината, че те ще оттеглят ветото.
България ще получи 11.5 млрд. евро от политиките за сближаване на ЕС в идните седем години - 5 млрд. за регионално развитие, 2 млрд. за заетост, 1.5 млрд за околна среда, 1 млрд. за енергиен преход и др.
Тази вечер лидерите приеха и заключения за трансатлантическите отношения, а също така удължиха санкциите срещу Русия. В заключенията за отговора на пандемията пък се казва, че Европейският съвет подчертава значимостта на подготовката за правилната логистика и разпределение на ваксините, в т.ч. и развитието на национални стратегии за ваксиниране, за да пристигнат те навреме при хората в Общността.