Медия без
политическа реклама

Мексико и Канада се споразумяха със САЩ за тарифите

Германия и Франция са готови за ответен удар, ако Тръмп изпълни заканите си

04 Февр. 2025Обновена
Клаудия Шейнбаум
ЕПА/БГНЕС
Клаудия Шейнбаум

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум заяви, че страната ѝ засега избягва високите американски мита, тъй като е постигнато споразумение с американския президент Доналд Тръмп. 

Шейнбаум, в публикация в X, каза, че тя е говорила с американския лидер в понеделник сутринта и че са постигнали съгласие, което забавя поне с месец заплахата на Тръмп от 25% тарифи за всички мексикански стоки, внесени в САЩ.

В замяна Мексико се е съгласило да засили охраната на северната си граница с 10 000 членове на Националната гвардия с цел борба с миграцията и трафика на незаконни наркотици.

Тръмп също потвърди спирането на санкциите срещу Мексико. 

„Току-що говорих с президента на Мексико Клаудия Шейнбаум. Беше много приятелски разговор. Тя се съгласи незабавно да изпрати 10 000 мексикански войници на границата между Мексико и Съединените щати. Тези войници ще бъдат специално назначени да спрат потока от фентанил и нелегални имигранти в страната ни. Съгласихме се незабавно да спрем планираните тарифи за един месец, през което време ще се проведат преговори с държавния секретар Марко Рубио, министъра на финансите Скот Бесент, министъра на търговията Хауърд Лътник и висши мексикански служители. Очаквам с нетърпение да участвам лично в тези преговори с президента Шейнбаум, за да се опитаме да постигнем споразумение между нашите страни“, написа президентът на САЩ в социалните мрежи.

По-късно стана ясно, че Тръмп се е споразумял и с Канада за отлагане на влизането в сила на изпълнителната заповед, с която натовари с 25 на сто митата за Канада. Канадският премиер Джъстин Трюдо обяви в понеделник, че новите американски мита ще бъдат изтегляни за 30 дни след разговор с президента Доналд Тръмп 

Президентът обаче остана твърд в намерението си да види Канада извън санкциите, като 51-и щат, да избегне митата и да получи военна защита от САЩ, ако стане 51-и щат, заяви Доналд Тръмп.

През уикенда президентът Тръмп обяви, че новите тежки мита за стоки от Мексико, Канада и Китай ще влязат в сила във вторник. 

Тръмп подписа изпълнителни заповеди за въвеждане на мита от 25% върху вносни стоки от Мексико и Канада и 10% ставка на канадските енергийни продукти. Тарифите биха нарушили пакта за свободна търговия от 2020 г., който самият Тръмп подписа. Китайското мито бе увеличено с 10 на сто.

Тръмп каза, че тарифите са необходими, тъй като трите държави не са направили достатъчно, за да спрат потока от имигранти и наркотици в Съединените щати. Тръмп многократно казваше, че "нищо" няма да го спре да налага тарифите.

Малко след обявяването на тарифите на Тръмп в събота, лидерите на Мексико и Канада обявиха, че ще отговорят с реципрочни мита. 

В реч канадският премиер Джъстин Трюдо призова своите граждани да не купуват американски продукти и обяви две вълни от тарифи срещу САЩ.

Шейнбаум обаче не се включи в атаките срещу Тръмп, тя само отбеляза, че Мексико има успехи в борбата срещу наркотрафикантите. Тя каза, че откакто встъпи в длъжност преди четири месеца, Мексико е иззело повече от 40 тона наркотици, включително 20 милиона дози фентанил, и е арестувало повече от десет хиляди души, свързани с организирана престъпност.

 

Готовност

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц обявиха готовността си да наложат мита на САЩ в отговор, ако Тръмп го направи, пише Financial Times.

„Ако бъдем атакувани по търговски въпроси, тогава Европа, като сила, която се смята за такава, ще трябва да се уважава и следователно да реагира. Чрез избора на покупки от Европа тя ще стане по-независима. Съвсем просто е“, каза френският президент.

Германският канцлер заяви, че „като силна икономическа зона, ние можем да формираме нашата собствена политика и можем също така да отговорим на тарифната политика с тарифна политика“.

Той обаче вярва, че една търговска война би била „лоша за САЩ и лоша за Европа“. В същото време Европа може да поднови усилията си за договаряне на повече споразумения за свободна търговия с други части на света.

Тръмп вече директно заяви, че ще въведе мита срещу ЕС, който според него не купува достатъчно американски стоки.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата