Медия без
политическа реклама

Меркел се обяви за разхлабване на граничния контрол

Британците няма да почиват в чужбина през лятото заради коронавируса, предупреди министърът на здравеопазването

12 Май 2020Обновена
Здравни сложители в Декатур, Атланта извършват масово тестване за COVID-19 в мобилна лаборатория.
ЕПА/БГНЕС
Здравни сложители в Декатур, Атланта извършват масово тестване за COVID-19 в мобилна лаборатория.

- Германският канцлер Ангела Меркел изрази подкрепа за разхлабване на граничния контрол и нормализиране на ситуацията в Шенгенската зона, съобщи Дойче веле. Тя обяви това по време на среща с представители на управляващия консервативен блок ХДС/ХСС. Меркел обаче предупреди, че разхлабването на мерките ще отнеме време и няма да стане изведнъж. Според нея отварянето на границите трябва да премине през два етапа и в координация със съседните на Германия държави. Канцлерът също така подчерта, че Франция няма да отвори границите си поне до средата на месец юни. 

Федералните провинции настояват властта в Берлин да сложи край на граничния контрол от 15 май. Утре Ангела Меркел ще обсъжда въпроса с министрите си. 

На фона на увеличаващия се брой заразени с коронавируса в Германия след разхлабването на ограниченията, Меркел призова сънародниците си да проъджлават да спазват основните правила в борбата срещу COVID-19. "Важно въпреки разхлабването на ограниченията да сме сигурни, че всички се придържат към основните правила. Да се спазва дистанция, да се носят защитни маски, хората да се съобразяват един с друг - всичко това е изключително важно“, подчерта тя.

Според последните данни на института „Роберт Кох“ от началото на пандемията заразените в Германия са над 170 500, а починалите са повече от 7500.

- ЕК призова държавите-членки, които въвеждат карантина за пристигащите на тяхна територия, да съгласуват действията си, обяви говорител на институцията, цитиран от информационните агенции. Изключително важно е мерките да се съгласуват между съседните държави. Според Брюксел изключения от ограниченията за граждани на отделни страни е възможно, когато държавата, от която пътникът идва, и страната, в която пристига, прилагат сходни мерки срещу коронавируса. Утре ЕК ще обсъжда възстановяването на свободното движение в ЕС. 

Гръцките власти са изпратили писмо в ЕК, с което настояват за бързо връщане към свободното движение на европейците, съобщи електронното издание "Политико". Страната се надява от юли да може отвори туризма си и за летовници от чужбина. Според гръцките власти не трябва да има "карантина или други непропорционални или забранителни изисквания при завръщането" на туристите в родните им страни. Атина иска "общо разбиране" на евроравнище, че всички пътници трябва да се подложат на тест или за коронавирус, или за антитела три дни преди пътуването. В документа се предлага като алтернативна възможност да не се изискват тестове "за пътувания между региони,... които са показали ясни и стабилни данни, че ситуацията по отношение на коронавируса е под контрол".

- Испания въвежда 14-дневна карантина за всички, които пристигат в страната от чужбина, съобщиха местните медии. Правителственото решение влиза в сила от 15 май и ще се прилага до края на извънредното положение в страната, което засега е до 24 май. Не е изключено да бъде удължено. Целта на мярката е да се ограничи разпространението на коронавируса. 

Според новата разпоредба всеки, пристигащ в Испания, трябва да остане на предварително обявен адрес, като може да излиза за покупка на храни и лекарства, за посещение при лекар или при крайна необходимост. Носенето на предпазни маски е задължително. До сега под карантина бяха поставяни само завърнали се в родината си испанци и хора с постоянно пребиваване в страната, пристигнали от Италия. Задължителната 14-дневна изолация от петък ще важи за всички, пристигащи от чужбина. Изключения се правят само за трансгранични работници, шофьори на камиони, екипажи на самолети и здравни работници, но ако не са били в контакт с диагностициран с коронавирус. 

Туроператорите и транспортните компании трябва да уведомят клиентите си за новата мярка, когато организират пътувания. Авиокомпаниите пък ще раздават на пасажерите специални карти, които при влизането си в Испания те трябва да представят. 

- Британците най-вероятно няма да могат да пътуват в чужбина за лятната си ваканция, предупреди здравният министър Мат Хенкок в интервю за сутрешния блок на ITV, цитиран от в. "Гардиън". На въпрос дали хората трябва да приемат, че обичайните почивки през лятото в чужбина са отменени, той отговори: "Смятам, че най-вероятно е точно така". Според здравния министър  "малко вероятно е това лято да има големи, разточителни международни ваканции".  Той призова британците да се приготвят за "реалността" в период на физическа дистанция заради коронавируса.

- Опитите за изграждането на т.нар. стаден имунитет срещу коронавируса без да има разработена ваксина са "опасни", предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от информационните агенции. "Някои държави с по-разхлабени мерки и без да предприемат каквито и да било действия си мислят, че това ще доведе магически до стаден имунитет. Ами ако така изгубят много от възрастните хора? Това наистина е опасно, опасно изчисление", казва д-р Майкъл Райън от СЗО. "Хората не са стада. Концепцията за стадния имунитет обикновено се прилага при изчисления за това каква част трябва да бъде ваксинирана, за да се получи този ефект. Мисля, че трябва да бъдем много внимателни, когато говорим за естествени зарази при хората, тъй като може да се стигне до брутална аритметика, която не поставя хората, животът и страданията в центъра на това уравнение", казва още експертът на пресконференция в Женева. 

Швеция реши да заложи на стадния имунитет в разгара на пандемията от коронавируса. Миналата седмица главният държавен епидемиолог на страната призна, че не са очаквали толкова висока смъртност от COVID-19. В страната, чието население е около 10 млн. души, заразените са над 27 200, а жертвите нахвърлят 3300.

- Нискотарифният авиопревозвач "Райънер" обяви, че възобновява 40% от полетите си от 1 юли, съобщи в. "Гардиън". Пътниците трябва да бъдат на борда на самолетите с предпазни маски. Освен това ще са длъжни да искат разрешение от персонала да използват тоалетните. Пасажерите ще попълнат и документ, в който ще описват подробности за пътуването си - къде ще ходят, за какъв период от време, и др. Информацията ще бъде споделяна с властите в страните-членки на ЕС, за да помогне проследяването на карантинните мерки. Авиокомпанията пусна и видеоклип в Туитър, с което призовава пътниците да използват дезинфектанти в самолетите, да не се тълпят пред гейтовете и "да се опитат да спазват социална дистанция". 

- Дания се похвали, че е успяла да овладее коронавируса на своята територия, предаде Би Би Си. Премиерът Мете Фредериксен обаче предупреди, че опасността не е отминала. "Коронавирусът си е същият. Също толкова заразен и опасен", каза тя. Страната вече е във втората фаза на разхлабване на ограниченията, като разреши на магазините да отворят отново. В първата фаза отвориха училищата, което беше силно критикувано решение, но властите смятат, че е било правилно. Заразените с COVID-19 в Дания от началото на пандемията са малко над 10 000, а смъртните случаи - над 530.

- Русия вече е на второ място в света по брой на заразени с коронавируса, сочат последните данни на университета "Джонс Хопкинс". Заболелите са 232 243 души, като страната успя да изпревари Испания (227 436) и Великобритания (224 332). Засега Русия се намира доста далеч от най-засегнатата от COVID-19 държава - САЩ, където инфектираните са над 1,3 млн. души. 

В Русия продължава тенденцията всеки ден да се регистрират средно по 11 000 души. Най-новите данни са за потвърдени 11 656 заболели, а 94-има са починали, като общият брой на смъртните случаи от началото на пандемията е над 2100. Въпреки това страната започна от днес поетапно разхлабване на мерките.

Петима пациенти с коронавирус починаха при пожар в болница в Санкт Петербург. Огънят избухнал в интензивно отделение от дефектирал респираторен апарат, а пожарникарите са успели да овладеят пламъците за около 30 минути. Евакуирани са били около 150 души.

- Масово тестване за коронавирус ще бъде направено на жителите на китайския град Ухан заради надигащата се нова вълна на заразени там, съобщиха информационните агенции. В последните дни в населеното място, от където в края на миналата година тръгна заразата, отчитат скок на новите случаи на COVID-19. На 9 май,  за първи път след обявяването на края на пандемията в града на 18 април, бе регистриран нов заразен, а по-късно и 16 безсимптомни носители на вируса. Петима от тях обаче проявиха клинични признаци и така епидемиологичната заплаха в района бе повишена от ниска на средна.

Новите случаи на заразени от COVID-19 в китайския град Ухан дадоха повод на оперативния щаб в града да се разпореди за масов скрининг на населението в града в рамките на 10 дни. Масовото тестване ще е предизвикателство, тъй като постоянно живеещите в Ухан са около 11 милиона души. 

Един случай на новозаразен е отчетен в Китай за последното денонощие, сочат официалните данни. 

- Автоконцернът "Тесла" възобновява производството си в завода във Фримонт, американския щат Калифорния, в разрез с действащите там ограничения заради коронавируса. Шефът на компанията Илън Мъск написа в Туитър, че ще бъде в завода, и "ако някой трябва да бъде арестуван, нека да бъда само аз". От няколко дни той настоява, че работата на завода, в който се правят електроавтомобили, трябва незабавно да бъде подновена. Съоръжението не работи от 23 март заради ограниченията в борбата с COVID-19. "Дори и по време на пандемия производството там трябва да продължи", категоричен е Мъск.

Мъск омаловажава опасността от COVID-19 и дори си позволи да нарече "фашизъм" ограниченията, въведени от властите. Той заплаши да премести бизнеса си. Губернаторът на щата Калифорния Гейвин Нюсъм обяви, че е възможно следващата седмица производството да бъде възобновено, ако епидемиологичната обстановка позволява това.

За решението си да отвори завода на "Тесла" в Калифорния, Илън Мъск получи подкрепа от американския президент Доналд Тръмп. "Калифорния трябва да разреши на "Тесла" и на Мъск да отворят завода, СЕГА. Това може да стане Бързо и Лесно!", написа Тръмп в Туитър. 

- В САЩ е отчетен спад на новозаразените - 18 196 са потвърдени като положителни, а 1008 са починали за изминалото денонощие.

- Великобритания е изключение от тенденцията, като продължава да бележи ръст на заболели и е лидер в това отношение в Европа с 3887 нови случая. В Испания има 3480 положителни проби, а в останалите държави на континента се отчитат под 1000 нови случаи. 

- В Южна Корея обаче са отчетени над 30 заболели за втори пореден ден. Това накара местните власти да възобновят част от рестриктивните мерки. Преди това в страната имаше под 10 нови случая на ден. Затова подновяването на занятията с посещение в училище за учениците от 12-ти клас беше отложено от 13 за 20 май. Направено бе и уточнение, че в зависимост от ситуацията, занятията може да бъдат отложени допълнително. Счита се, че новият ръст се дължи на 29-годишен мъж, който през нощта на 1 срещу 2 май е посетил няколко клуба и бара в Сеул. Там е успял да зарази няколко десетки човека, включително пристигнали от други градове.

- Общият брой на заразените с коронавируса по света надхвърля 4,19 млн. души, сочат последните данни за разпространението на COVID-19. Жертвите на заболяването са 285 120 в глобален мащаб. САЩ си остават най-пострадалата държава с над 1,35 млн. болни, а жертвите надвишават 80 600 души.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ухан, пандемия

Още по темата