"Трябва да е ясно, че предоставянето на въоръжения от българската армия за Украйна в момента, без да са въведени нови образци като заместване, ще задълбочи дефицита от способности, за дълъг период във време и то в условия на влошаваща се среда за сигурност, не само на север от нас, а и на Балканите". Това обяви президентът Румен Радев след церемонията на полигона "Ново село", с която Италия пое командването на бойната група на НАТО в България.
"Мантрата, че предоставяйки въоръжение на Украйна, веднага ще получим подарък натовско въоръжение, издава опасна наивност или тежка некомпетентност. Това са сложни процеси, които ще отнемат години и ние за всичко това ще трябва да си платим", заяви още Радев, давайки да се разбере, че е срещу предоставяне на тежко въоръжение на Киев, каквото искане бе потвърдено и през последните дни. Такова тежко оръжие и такива системи има именно само българската армия.
"Буксуването на модернизацията на българските въоръжени сили е преди всичко в резултат на отлагане и отхвърляне на множеството програми и проекти за модернизацията, което разработваше през цялото време и продължава да разработва висшето военно ръководство", заяви Радев.
По негови думи това било резултат на системното погазване на военната експертиза на хора, облечени във власт. "Затова и домогванията до властта в България трябва да изключват некомпетентността и лъжата, която някои хора непрекъснато разпространяват. Същите участваха в няколко правителства, в няколко народни събрания. Същите спъваха години наред модернизацията, не въведоха никакво ново въоръжение, сега същите бързат да предоставят въоръжение на Украйна, без да са въвели нищо ново и по този начин бързат да ни лишат и от това, което имаме в момента. Ето това е недостойна позиция", нападна Радев.
Той не обяви кого точно има предвид, но през последние дни Демократична България и Продължаваме Промяната дадоха да се разбере, че едно от първите неща, които ще предложат в новия парламент ще е именно предоставянето на тежко въоръжение на Украйна. ГЕРБ не са казали позиция, но обявиха готовност за разговори за темата и евентуално вкарване на общо проекторешение.
В същото време Италия пое командването на т.нар. българска бойнагрупа, която е в рамките на НАТО. На церемонията, проведена на полигона "Ново село", освен президента , присъстваха министрите на отбраната на България и Италия, както и на върховния командващ Съвместното командване на Алианса ген. Кристофър Каволи.
Според натовската терминология командната роля на Италия е описана като приемане на ролята на рамкова държава на многонационалната бойна група на НАТО в България. Ръководството на формированието пое полк. Франческо Алаймо. Батальонът от до 1000 военослужещи включва 750 военни от 82-и пехотен полк “Торино” с 50 единици бойна техника, механизирана рота с бронирани машини “Страйкър” от САЩ, противотанков взвод от Гърция.
Предстои да се включат сили от Албания, Черна гора, Северна Македония и Турция. Групата е една от осемте, разположени по Източния фланг след 2014-а и февруари тази година за укрепване на отбранителния и възпиращ потенциал на Алианса след руската инвазия в Украйна.
НАТО започва планирани ядрени учения, които ще продължат до 30 октомври, съобщиха междувременно от военния алианс. Целта на ученията е да подсигуряват ефективност на сдържането на НАТО. Става дума за рутинна, повтаряща се тренировъчна дейност, която не е свързана с никакви текущи световни събития, уточняват от НАТО.
Тренировъчни полети се провеждат в Белгия, която е домакин на ученията, планирани са и полети над Северно море и Великобритания. Над Северозападна Европа ще летят десетки самолети. Учението ще продължи до 30 октомври.
В "Steadfast Noon" участват 14 държави и близо 60 самолета от различни типове, включително бойни самолети четвърто и пето поколение, както и самолети за наблюдение и самолети цистерни. Както и през предходните години, така и на тазгодишното учение ще участват американски бомбардировачи B-52 - те ще летят от военновъздушна база в Северна Дакота.
"Steadfast Noon" се организира всяка година от различен съюзник от НАТО.
Новата стратегическа концепция на Алианса, приета от съюзническите лидери на срещата на върха в Мадрид през юни, изяснява, че "основната цел на ядрения капацитет на НАТО е да запази мира и да възпре агресията", посочва говорител на НАТО и подчертава, че "докато съществуват ядрени оръжия, НАТО ще остане ядрен съюз. Целта на НАТО е по-безопасен свят за всички; ние се стремим да създадем среда за сигурност за свят без ядрени оръжия."
Приблизително по същото време руската армия организира ядрено учение, наречено "Гром". "За първи път след Карибската криза ние сме изправени пред пряка заплаха от ядрен удар, която остава, докато всичко върви както е сега", каза Байдън на среща на демократите в Ню Йорк.
Русия затвори седем района на Баренцово море за ученията, съобщават руски медии. През следващите седмици руските военни ще проведат учения на стратегическите ядрени сили за втори път от началото на годината. Според САЩ това учение, което обикновено включва всички компоненти на ядрената триада, ще се проведе преди края на октомври и ще продължи няколко дни. Те "ще включват изстрелване на ракети и разполагане на стратегически оръжия", каза координаторът на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби. Според CNN във Вашингтон смятат за "безотговорно" решението за провеждане на учения по време на войната и след преките ядрени заплахи, от Дмитрий Медведев и Путин.