Ключовите приоритети на полското председателство ще бъдат въпросите на отбраната и сигурността, защитата на хората и границите, съпротивата срещу чужда намеса и дезинформация, гарантирането на сигурност и свобода на бизнеса, енергийният преход, конкурентоспособното и устойчиво земеделие, здравеопазването. Това са приоритетите на полското председателство на Съвета на ЕС, които бяха представени снощи в София. Посланикът на Полша в България Мачей Шимански проведе неформална среща, с която отбеляза началото на шестмесечното председателство на Полша. В своето изказване той подчерта значението на съвместните усилия за укрепването на Европа.
"Стремим се Европа да стане по-сигурно място за своите граждани. Нашата амбиция е да осигурим мир и стабилност в региона", заяви посланик Шимански. Полша има намерение да създаде условия, при които Европейският съюз ще може да устоява на външни заплахи, да осигурява на своите граждани необходимото и да се развива в условията на съвременните предизвикателства.
ПРИОРИТЕТИ
1. Отбрана и сигурност
ЕС трябва да засили своята отбранителна способност, като укрепи военнопромишления си комплекс и повиши нивото на инвестициите в отбраната. Полското председателство ще подкрепи дебатите относно финансирането на европейската отбрана и развитието на ключови стратегически инициативи като Източния щит и Балтийската линия на отбрана. Особено внимание ще се отдели на сътрудничеството с НАТО, САЩ, Обединеното кралство, Южна Корея и други партньори.
2. Защита на хората и границите
Осигуряването на безопасността на европейците изисква ефективни мерки за контрол на външните граници и борба с нелегалната миграция. Полша ще работи за усъвършенстване на политиката за връщане на мигранти и за укрепване на инструментите за противодействие на хибридните заплахи, като използването на миграцията като оръжие и дестабилизацията на Шенгенската зона.
3. Борба с дезинформацията и чуждото вмешателство
За укрепване устойчивостта на европейската демокрация е необходимо ефективно противодействие на дезинформацията и кибератаките. Полша ще инициира засилване на координацията в ЕС в областта на информационната сигурност, развитието на цифровите услуги и защитата срещу климатична дезинформация.
4. Икономическа устойчивост и свобода на бизнеса
Европейският пазар се нуждае от дълбока модернизация, насочена към премахване на бариерите за трансгранична дейност и подобряване на достъпа до инвестиции. Полското председателство ще насърчава намаляването на бюрократичните ограничения, защитата на европейската индустрия и гарантирането на лоялна конкуренция на глобалния пазар.
5. Енергийна независимост
Пълният отказ от внос на руски енергийни източници, намаляването на цените на енергията и повишаването на сигурността на енергийната инфраструктура ще бъдат важни приоритети за Полша в Съвета на ЕС. Полша ще настоява за равни условия за развитие на всички видове чиста енергия и за намаляване на зависимостта от критично важни вносни технологии.
6. Конкурентоспособно и устойчиво селско стопанство
Осигуряването на продоволствената сигурност изисква подкрепа за фермерите и развитие на селските райони. Полша ще работи за модернизация на Общата селскостопанска политика на ЕС, насърчаване на екологично устойчивото земеделие и защита на интересите на европейските производители в условията на разширяване на Съюза.
7. Здравна сигурност
Здравеопазването трябва да се адаптира към съвременните предизвикателства. Полша ще се съсредоточи върху цифровата трансформация на здравния сектор, диверсификацията на доставките на лекарства и развитието на фармацевтичното производство в ЕС. Специално внимание ще се отдели на проблемите на психичното здраве на децата и юношите в цифровата епоха.