Медия без
политическа реклама

Помпео директно обвини Русия за хакерската атака

И НАТО се притесни за компютрите си и започна проверка

19 Дек. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео директно посочи Русия като организатор и извършител на хакерската атака срещу няколко американски правителствени агенции. Още в началото на седмицата той изрази предположение, че има намеса от страна на Москва, но сега думите му прозвучаха доста по-категорично.

"Мисля, че вече можем съвсем ясно да кажем, че руснаците са ангажирани в тази дейност. Усилията им са били значителни и ние все още разнищваме какво точно се е случило", заяви по време на участие в радио шоу Помпео, цитиран от в. "Ню Йорк Таймс".

За кибератаката срещу правителствени агенции и частни компании в САЩ беше съобщено тази седмица, но се знае, че е продължила с месеци. Вчера американската агенция по киберсигурност и инфраструктура обяви, че пробивът представлява "риск с възможни тежки последствия".

Основният набег на хакерите е бил срещу софтуер на американската фирма "Солар Уиндс". Сред мишените са били и няколко американски агенции, включително офисът, отговарящ за ядрените оръжия. Властите твърдят, че сигурността на арсенала не е компрометирана, отбелязва Би Би Си.

Според експерти, които нарекоха кибератаката "Слънчево изгаряне" (Sunburst), разследването на случилото се може да отнеме няколко години.

Само часове по-късно НАТО заяви, че проверява своите компютърни системи след мащабна кибератака срещу американски правителствени агенции. Това обяви Франс прес, цитирана от БГНЕС. "Нашите експерти продължават да оценяват ситуацията с оглед идентифициране и смекчаване на всички потенциални рискове за нашите мрежи", казал служител на Алианса пред френската агенция. 

Microsoft заяви в четвъртък, че антивирусният софтуер е открил прониквания в десетки мрежови системи, повечето от които в Съединените щати, чрез софтуер, доставен от американската технологична компания SolarWinds. Официалният представител на НАТО заяви, че организацията със седалище в Белгия използва софтуер SolarWinds в някои от своите системи. "НАТО също има в готовност кибер екипи за бързо реагиране, които да помагат на съюзниците 24 часа в денонощието и нашият Център за киберпространствено действие функционира", каза служителят, който не беше идентифициран в съответствие с политиката на НАТО.

Президентът на Microsoft Брад Смит обяви в публикация в блога си, че хакването е най-притеснителната от няколко "атаки на национални държави", наблюдавани тази година. Той добави, че извън САЩ са засегнати мрежи в седем други държави - в Белгия, Великобритания, Канада, Израел, Мексико, Испания и Обединените арабски емирства - и "със сигурност броят и местоположението на жертвите ще продължат да нарастват ".

Американската агенция по киберсигурност и инфраструктура обяви, че кибератаката срещу американски правителствени агенции и частни компании, за която бе съобщено тази седмица, представлява "риск с възможни тежки последствия", предава БНР.
Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата