Медия без
политическа реклама

САЩ наложиха санкции на 45 руски и 58 китайски компании

В списъка е и производителят на ракетите "Союз-2", които качват американски астронавти в МКС

22 Дек. 2020
Под санкции попадна и производителят на ракетите-носител "Союз-2", с които американски астронавти се транспортират до МКС
Под санкции попадна и производителят на ракетите-носител "Союз-2", с които американски астронавти се транспортират до МКС

Министерството на търговията на САЩ публикува списък със 103 компании от Русия и Китай, свързани с въоръжените сили, към които се предприемат ограничения за експорт. Списъкът със сънкционираните е на сайта на Федералния регистър и в него са 45 руски и 58 китайски фирми, които, според американската администрация, са "крайни военни ползватели", което ги прави обект на експортен контрол.

В санкционния списък за Русия са попаднали министерството на отбраната, специалният летателен отряд "Россия", а също и Службата за вътрешно разузнаване.

Вътре са и общо 9 предприятия от авиационната промишленост, сред които корпорация "МиГ", АО "Граждански самолети "Сухой", "Туполев", корпорация "Иркут", Казанският вертолетен завод, Авиационният завод "Гагарин", Таганрогският авиационен научно-технически комплекс "Бериев".

Под санкции попада и Обединената двигателностроителна корпорация, част от "Ростех", произвеждаща двигатели за военната и гражданската авиация, а също и за космическите програми.

В космическата сфера санкции са наложени на РКЦ "Прогрес", който прави ракетите "Союз", а също така и на главния научен институт на "Роскосмос" - "ЦНИИмаш" (Централен научно-изследователски институт по машиностроене).

Ограничения има за корабостроителното предприятие  "Адмиралтейские верфи", правещо патрулни кораби, супертраулери и подводници, включително и новите "Варшавянка". В списъка са и няколко предприятия от "Росатом".

Генералният директор на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин нарече американските санкции "странни и незаконни". Пред РИА Новости той изтъкна, че санкционирана е самарската компания "Прогрес", която произвежда ракетата носител "Союз-2". Именно с тази ракета от 2011 г. се изпращат космонавти и американски астронавти до Международната космическа станция в орбита около Земята.

"Сега се получи така: При нашите американски колеги отново "заработи батутът" и първата им работа бе да се изплюят в самарския кладенец. Но не е ли рано, колеги? Изведнъж вашият "батут" пак ще се счупи и ще трябва отново от нашия кладенец да удовлетворявате своята страст към космоса", коментира иронично Рогозин, имайки предвид, че тази година САЩ два пъти изпратиха астронавти в МКС с ракетите "SpaceX", на американския предприемач Илон Мъск.

Рогозин смята, че санкциите са незаконни и глупави, тъй като към "крайни военни ползватели" са били отнесени компании, които "не са такива и няма да бъдат". Той посочи също така, че в състава на санкционираната "ЦНИИмаш" е Центърът за управление на полетите на Международната космическа станция, където постоянно има и група спецалисти от НАСА.

"Не трябва ли да знаят (американците), че там няма нищо, което може да е свързва този институт с военните изследвания?", попита Рогозин.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата