Администрацията на американския президент Доналд Тръмп замразява издаването на определени видове неимигрантски работни визи до края на годината, както и ще удължи действащата в момента забрана за издаването на т.нар. зелени карти. Това обявиха от президентската администрация на брифинг във Вашингтон, съобщиха информационните агенции.
Мярката е част от действията на Белия дом в защита на американската работна ръка на фона на тежката икономическа криза, обхванала страната заради пандемията от коронавируса. Администрацията на Тръмп изчислява, че по този начин ще бъдат освободени до 525 хил. работни места, които ще могат да бъдат заети от американци.
Замразяването на визи касае визите Н-1В за квалифицирани работници, които се използват от големите американски технологични компании, визите Н-2В за неземеделски сезонни работници, визите J-1 за обмен на студенти и визите L-1 за мениджъри на мултинационални корпорации. Според анализаторите броят на издаваните годишно зелени карти, които дават право на постоянно пребиваване в САЩ, ще намалее от 1 милион до 300 000.
Решението няма да засегне хората, които вече се намират в САЩ.
Демократите обвиниха Тръмп, че се възползва от коронавирусната пандемия, за да ограничи имиграцията. През април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че страната спира да издава зелени карти за срок от 60 дни с цел защита на работните места и преодоляване на последиците от COVID-19. Сега мярката се удължава до края на 2020 г.
Междувременно стана ясно, че още двама души от екипа, организирал предизборния митинг на Доналд Тръмп в Тълса, щата Оклахома, са заразени с коронавирус, съобщи Си Ен Ен, като цитира говорителят на предизборния щаб Тим Мърто. Малко преди проявата беше съобщено, че шестима души са дали положителни проби за заразяване с новия коронавирус. Това беше първата предизборна проява на Тръмп от началото на пандемията в САЩ и имаше сериозни опасения, че струпването на много хора ще доведе до разпространение на заразата сред привържениците на държавния глава.
- Питейните заведения, ресторантите, хотелите и фризьорските салони във Великобритания ще отворят отново от 4 юли, обяви премиерът Борис Джонсън като част от плановете за допълнително облекчаване на блокирането на Обединеното кралство заради коронавируса.
"Днес можем да кажем, че нашата дълга национална хибернация върви към своя край", каза Джонсън пред парламента, но предупреди, че ще се наложат ограничения, ако вирусът се върне.
Правилото за двуметрова социална дистанция за ограничаване на разпространението на инфекцията също ще бъде прекъснато от 4 юли след оплаквания от компании, че прави бизнеса невъзможен.
- Германският район Гютерсло връща карантината заради големия брой на заразени с коронавируса в кланиците на фирмата „Тьонис", обяви премиерът на провинцията Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет, цитиран от "Дойче веле". Целта на строгата мярка, която ще бъде в сила до края на юни, е да се спре разпространението на заразата. Лашет я определи като "превантивна". Над 1500 от работниците дадоха положителни проби за COVID-19.
"Новите мерки са сравними с това, което видяхме в цялата страна през март", заяви Лашет. Той обясни също, че около 100 000 жители на Гютерсло могат да бъдат тествани безплатно за коронавирус. В района на Гютерсло живеят около 350 000 души.
За първи път Германия въвежда локална карантина, след като поетапно започна да разхлабва мерките през май. Премиерът на Северен Рейн-Вестфалия нарече огнището в Гютерсло "най-голямото" в Германия. В поставения под карантина район ще бъдат отменени всички културните събития. Затварят врати фитнес зали, кина и барове. Всички 7000 работници в кланиците на "Тьонис" ще бъдат поставени под карантина в домовете си. В месопраработвателните предприятия работят много чужденци, основно българи, румънци и поляци.
Шефът на института "Роберт Кох" Лотар Вилер заяви, че Германия е изправена пред риск от втора вълна на заразата, но изрази надежда да бъде предотвратена. В момента коефициентът на репродукция на коронавируса - показващ колко души може да заразени един болен- в страната е 2,76. Властите обаче настояват, че огнищата са локализирани.
Общият брой на заразените с коронавируса в Германия от началото на пандемията надхвърля 190 хил. души, а жертвите са почти 8900, според данните на института "Роберт Кох".
- Намалява доверието на шведите, че властите могат да се справят с разпространението на коронавируса, сочат данните от социологическо проучване на Ipsos, цитирано от в. "Гардиън". За разлика от повечето държави Швеция избра по-либерален подход към борбата със заразата, като не въведе почти никакви ограничения. В резултат на това жертвите в страната, чието население е малко над 10 млн. души, вече са 5122. Заразените пък са почти 60 хил.
През юни 45% от анкетираните шведи вярват, че властите могат да се справят с кризата, а през април този процент е бил 56, става ясно от публикуваните данни. Шведите, които смятат, че правителството се е справило добре сега са 38% от анкетираните, а през май те са били 50% . Спада и подкрепата за премиера Стефан Льовен от 49% на 39%. Необичайно високо остава одобрението към главния държавен епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел, който е архитект на либералния подход към коронавируса. Около 60% от анкетираните одоробяват работата му. При предишно допитване до общественото мнение Тегнел е имал одобрението на 69%.
- Властите в Сърбия прикриват данни за починали и заразени с коронавирус, твърди BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), като цитира документ, озаглавен „Правителствен доклад“, и данни от журналистическа проверка в официалната информационна система за COVID-19.
От 19 март до 1 юни в Сърбия са починали 632 души от коронавирус, докато официално е обявено, че през този период има 244 смъртни случая. Според проучването на BIRN броят на заразените в последните дни е много по-голям от официално представените данни. Властите съобщават за по около 90 нови случая на коронавируса в рамките на денонощие, а според BIRN те са между 300 и 340.
Най-големият брой смъртни случаи, според BIRN, е отчетен в средата на април - средно по 20 души на ден. На 12 април са починали 23 души, а само 6 са официално обявени от здравните власти. От официалните власти са отказали коментар пред BIRN.
- Нивото на антитела при преболедувалите COVID-19 рязко спада два до три месеца след изкарването на инфекцията, сочат данните от изследване на китайски учени, публикувано в научното издание Nature Medicine.
В хода на проучването е установено, че при пациенти, които са дали положителни тестове за антитела за имуноглобулин G (IgG), има рязък спад от около 90% след два или три месеца. Този тип антитела са от съществено значение за човешкото тяло и го предпазват от вируси, бактерии и гъбички. „Проучването не изключва възможността имунната система все пак да осигури защита срещу новия коронавирус“, казва Дзин Дон Ян, преподавател по вирусология в Хонконгкия университет, който обаче не е участвал в изследването. Някои клетки „запомнят“ как да се справят с вируса след първата среща с него и могат да осигурят надеждна защита, ако отново се сблъскат с инфекцията, твърдят учените. Те обаче все още проучват дали този механизъм работи срещу новия коронавирус.
- Световната здравна организация (СЗО) призова да се увеличи производството на медикамента дексаметазон, за който е установено, че дава добри резултати при пациенти с коронавирус, които са в тежко състояние, предадоха информационните агенции. Миналата седмица британски учени обявиха, че мащабно проучване показва, че медикаментът значително намалява смъртността при заразени с COVID-19 в тежко състояние. Дексаметазонът обаче трябва да се използва само в болнични условия при пациенти в критично състояние.
- Китай обяви нови 22 случая на заразени с коронавируса, регистрирани в рамките на последното денонощие, предаде Би Би Си. 13 от тях са в столицата Пекин, където преди повече от седмица избухна огнище на заразата на най-големия пазар за хранителни стоки. Това създаде опасения, че страната е изправена пред втора вълна на коронавируса и властите наложиха строги ограничения на най-засегнатите квартали.
- Саудитска Арабия няма да разреши на чужденци да участват в тазгодшното поклонение хадж в свещения град Мека, предаде Би Би Си, като цитира държавните медии в кралството. Това се налага, за да се гарантира спазването на дистанция, като част от мерките срещу разпространението на коронавируса. Ограничен брой хора ще могат да участват в поклонението, на което обичайно се събират около 2 млн. мюсюлмани от цял свят.
Саудитска Арабия вдигна в неделя въведената заради COVID-19 карантина. В страната има над 160 хил. потвърдени случая на коронаврус, а над 1300 са жертвите.
- Общият брой на заразените с коронавируса в глобален мащаб надхвърли 9 млн. души, сочат актуалните данни на американския университет „Джонс Хопкинс“. Жертвите на заразата вече са над 471 хил. САЩ остават най-засегнатата от COVID-19 държава с над 2,3 млн. инфектирани и повече от 120 хил. смъртни случая. На второ място по брой на заразените се нарежда Бразилия – с повече от 1,1 млн. болни, следвана от Русия – над 591 хил. След САЩ най-много жертви коронавирусът взе в Бразилия – над 50 хил. и Великобритания – над 42 700.