Медия без
политическа реклама

Шефът на НАТО допусна разполагане на ядрено оръжие в Източна Европа

Това ще стане, ако Германия се откаже да го държи на своя територия, обяви Йенс Столтенберг

19 Ноем. 2021
Архив ЕПА/БГНЕС

Американското ядрено оръжие може да бъде разположено в Източна Европа, ако Германия откаже да го държи на своя територия. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на конференция, организирана от Германското атлантическо общество и Федералната академия за политика на сигурност, цитиран от ТАСС.

„Очаквам, че Германия ще продължи да бъде част от системата за съвместно използване на ядрени оръжия, това е много важно за цяла Европа, това е многостранен формат. Алтернативата на съвместното използване на ядрените оръжия на НАТО са двустранните споразумения и ядрените оръжия могат да бъдат в други европейски страни, по-специално на изток от Германия“, каза шефът на Алианса.

В Германия, в условията на засилени мерки за сигурност, се провеждат учения на НАТО за изработване на взаимодействие в случай на ядрена война.  Холандски, белгийски и италиански бойци също участват в тях.

Столтенберг каза още, че НАТО "застава в подкрепа на свят без ядрени оръжия, но не може да позволи на държавите от НАТО да нямат ядрени оръжия, докато други страни биха ги имали". Той също така приветства преговорите между Русия и САЩ за стратегическа стабилност, включително относно Договора за мерките за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни въоръжения. Системата на НАТО за съвместно използване на ядрени оръжия създава правна основа за разполагане на американски ядрени оръжия в неядрените държави на Европа – членове на алианса в рамките на общата концепция за ядрено възпиране на алианса.

Страните членки на НАТО се готвят официално да се противопоставят на разполагането на наземни ядрени ракети в Европа. Това съобщава Defense News, позовавайки се на източници в Сената на САЩ и в Европа.

Съгласно клауза от Договора за окончателно уреждане по отношение на Германия, който влезе в сила на 15 март 1991 г., ФРГ се отказа от собственото си производство, притежаване и обезвреждане на атомни, биологични и химически оръжия. До края на юни 1991 г. СССР изтегли всички военни ядрени компоненти от територията на бившата ГДР.

Въпреки това ядрените оръжия на САЩ остават на германска територия като част от стратегическата концепция на НАТО за сплашване на потенциални противници. До 20 американски тактически ядрени бомби B-61 са във въздушна база.

САЩ са разположили в Европа около 150 ядрени бомби, предаде БНР, като се позовава на публикации в белгийски медии. Оръжието се съхранява в 6 бази в пет държави - Белгия, Германия, Италия, Холандия и Турция.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?