Медия без
политическа реклама

Щетите от труса в Турция се изчисляват на $84,1 млрд.

България и още осем страни от ЕС се отзоваха на апела за помощ от Сирия

13 Февр. 2023Обновена
Покрусени жители на турския град Нурдагъ гледат как строителни машини разчистват останките от срутена сграда.
ЕПА/БГНЕС
Покрусени жители на турския град Нурдагъ гледат как строителни машини разчистват останките от срутена сграда.

Над $84 млрд. може да струват щетите от най-тежкото земетресение в Турция от почти век насам. Това съобщи турска бизнес група, цитирана от "Ройтерс" и БТА. По думите на правителствен служител щетите от труса са над $50 млрд.

В доклад на конфедерацията на турските предприемачи и бизнесмени (TURKONFED) се казва, че щетите възлизат на $84,1 млрд. - $70,8 млрд. за ремонт на стотици хиляди домове, $10,4 млрд. от загуба на национален доход и $2,9 млрд. от загуба на работни дни.

Основните разходи ще бъдат свързани с възстановяването на жилищата, инфраструктурата, както и посрещането на краткосрочните, средносрочните и дългосрочните нужди от подслон на стотици хиляди хора, останали без дом, се казва в документа. Около 13,4 млн. души живеят в десетте окръга, засегнати от трусовете миналата седмица, което се равнява на около 15% от цялото население. Районът произвежда близо 10% от националния БВП.

 

ПОМОЩ ЗА СИРИЯ

Девет държави от ЕС, сред които и България, са предложили помощ за пострадалата от земетресенията миналата седмица Сирия, съобщи днес Европейската комисия. Преди няколко дни Дамаск поиска помощ по европейския механизъм за гражданска защита.

Освен нашата страна на молбата са откликнали също членките Австрия, Германия, Гърция, Италия, Румъния, Кипър, Словения и Финландия, както и Норвегия, предава БТА. ЕС изпраща спешно към Сирия зимни палатки, отоплителни уреди, одеяла, вода. Помощта ще бъде разпределена в контролираните от правителството райони с помощта на организациите към Червения кръст и Червения полумесец, а в останалите - в сътрудничество с международната организация по миграцията.

ЕС изпраща в Дамаск днес и двама служители за съгласуване на помощта, допълват от ЕК. И отбелязват, че първоначално Сирия получи €3,5 млн. хуманитарна помощ за най-спешните нужди.

В подкрепа на Турция 21 страни от ЕС и три други държави са предложили общо 38 екипа спасители. Сред отзовалите се са Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Литва, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Хърватия и Чехия, както и Албания, Сърбия и Черна гора.

Общо 1652 спасители и 105 кучета търсачи са предложени на турската страна. Комисията насочва помощ от 12 държави от ЕС, предоставили средства за подслон, се посочва в съобщението.

Говорител на комисията заяви днес на пресконференция, че наложените от ЕС санкции срещу Сирия не са пречка за доставянето на помощта. По неговите думи, ако властите в Дамаск не бяха предприели война срещу сирийския народ, подкрепяни от Русия и Иран, "днес щяха да разполагат с милиони долари за тежка техника за разчистване".

"ЕС не може да бъде обвинен, че не прави достатъчно. Санкциите не се отразяват на доставките на необходимите средства, хуманитарната помощ не е засегната. Санкциите са насочени към извършителите на репресиите срещу сирийския народ", обобщи говорителят на ЕК.


"Сирийският народ се нуждае от голяма прегръдка... Нашето страдание не може да се опише", гласи самоделен плакат на доброволец в Нидерландия, събиращ помощи за пострадалата държава.

 

СПАСИТЕЛНИ АКЦИИ

Същевременно българският спасителен екип продължава своята работа в Антакия - най-тежко засегнатия от земетресението град в турската провинция Хатай. Осем души са част от спасителните екипи на служба "Аварийна помощ и превенция" на Столичната община, предава bTV.

Телевизията показа снимки, на които се вижда как строителният инженер в екипа пробива срутена плоча. "След това се спуска в дупката, за да направи тунел - това е единствената възможност за издирване на оцелели под развалините", разказва медията.

По-рано стана ясно, че български екип от организацията "Пещерно спасяване" се е отзовал и е съдействал при локализирането и изваждането на жена по рухнала сграда в в центъра на Антакия. Тя е била успешно спасена 135 часа след труса.

 

ЧЕРНА СТАТИСТИКА

Официалният брой на жертвите от опустошителното земетресение в Турция и Сирия надхвърли 35 000 души, предаде "Франс прес". Спасителите започнаха да прекратяват издирването на оцелели, а усилията за оказване на помощ се насочиха към стотици хиляди хора, останали без дом.

Осем дни след труса с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер турските медии съобщават, че все още малцина са спасявани от развалините, докато багери копаят в разрушените градове.

Потвърденият брой на загиналите нарасна до 35 224 души. Официални лица и медици съобщиха, че 31 643 души са загинали в Турция и 3581 в Сирия след земетресението от 6 февруари, което е петото най-смъртоносно от началото на XXI век.

ООН осъди неуспеха да се изпрати крайно необходимата помощ в разкъсваните от войната райони на Сирия и предупреди, че броят на жертвите ще нарасне още повече.

"Изпратете всичко, което можете, защото тук има милиони хора и всички те трябва да бъдат нахранени", призова турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу.

В турския град Кахраманмараш, близо до епицентъра, са разположени 30 000 палатки, 48 000 души са подслонени в училища, а други 11 500 - в спортни зали, каза той.

"Въпреки че стотици спасителни екипи все още работят, усилията са приключили в седем части на провинцията", добави Сойлу.

 

НОВ ТРУС

Ново силно земетресение разлюля Турция днес, и то в района на предните опустошителни трусове. Днешният трусът е със сила 4,6 по скалата на Рихтер и предизвика паника сред хората.

Данните на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център съобщават, че епицентърът е бил на дълбочина 10 км. Станало е точно в 14:00 ч. местно време. Трусът е бил на 23 км от град Бахче.

Засега не се съобщава за нови щети и жертви.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

земетресение

Още по темата