Медия без
политическа реклама

Сорос обвини "Фейсбук" в заговор с Тръмп

Бизнесменът обяви и че ще финансира с 1 млрд. долара основаването на университет, който да се бори с авторитарните правителства и климатичните промени

24 Яну. 2020Обновена
БГНЕС

Американският финансист Джордж Сорос смята, че има някакво споразумение между "Фейсбук" и президента на САЩ Доналд Тръмп, според което компанията помага на Тръмп в надпреварата за президентските избори. Сорос каза това в кулоарите на международния икономически форум в Давос, предава БГНЕС.

„Мисля, че Тръмп и "Фейсбук" имат вид неформално споразумение за взаимопомощ”, каза Сорос, цитиран от Агенция Блумбърг. „Фейсбук" ще работи за преизбиране на Тръмп, а Тръмп ще защитава "Фейсбук”.

По-рано Сорос многократно критикуваше "Фейсбук" и "Гугъл", за това, че тези компании, според него, монополизират пазара, затруднявайки иновациите и създавайки зависимост от техните услуги.

Сорос, един от най-богатите хора в света, е основател и ръководител на хедж фонда „Сорос“. Според списание “Форбс” богатството му достига близо 25 млрд. долара. През февруари 2016 г. CNN съобщи, че Сорос е дарил 6 млн. долара за президентската кампания на кандидата на демократите Хилъри Клинтън, която беше конкурент на Доналд Тръмп. След победата на последния на изборите през 2016 г. Сорос го нарече привърженик на диктатурата и предрече превръщането на САЩ в мафиотска държава.

59-те президентски избори в САЩ ще се проведат на 3 ноември 2020 г.

Милиардерът Джордж Сорос ще финансира с 1 млрд. долара основаването на университет, който да се бори с авторитарните правителства и климатичните промени. Това съобщи самият той по време на Световния иконимически форум в Давос, цитиран от Блумбърг и "Свободна Европа".

По думите му авторитарните режими и климатичните промени са „двете най-големи предизвикателства, които застрашават оцеляването на нашата цивилизация“.

Университетът "Отворено общество" ще бъде в Ню Йорк и ще бъде създаден в партньорство с подкрепяните от Сорос Централноевропейски университет и колежа „Бард“.

„В дългосреочен план нашата най-голяма надежда се основава на достъпа до качествено образование и по-специално образование, което засилва автономията на хората чрез култивиране на критичното мислене и с акцент върху академичната свобода“, коментира Сорос.

Центалноевропейският университет, финансиран от Сорос, е създаден след рухването на комунизма преди 30 години. Миналата година учебното заведение трябваше да се премести от Будапеща във Виена, след като правителството на Виктор Орбан го лиши от възможността да издава американски дипломи, припомня "Гардиън".

Според Сорос е важно да се финансират институции, които да помагат на противопоставянето срещу нарастващия авторитаризъм в САЩ, Русия и Китай.

Той критикува президента на САЩ Доналд Тръмп, наричайки го „краен нарцисит“. По думите му той е виновен за прегряването на световната икономика. „Една прегряваща икономика не може да бъде оставена да ври прекалено дълго“, каза Сорос.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата