Тази вечер стотици хилидя грузинци излязоха на митинг в подкрепа на членството на страната в Европейския съюз. Това се случва дни след като Европейската комисия препоръча да се отложи кандидатурата на Тбилиси, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Водещите продемократични групи в Грузия призоваха за провеждане на "марш за Европа" тази вечер в столицата Тбилиси, за да "демонстрираме подкрепа от всички опозиционни партии".
"Европа е исторически избор и стремеж на грузинците, за който всички поколения са давали жертви", заявиха организаторите на митинга във Facebook.
"Свободата, мирът, икономическата устойчивост, защитата на човешките права и справедливостта са ценностите, които обединяват всички нас и които биха били гарантирани от интеграцията в Европейския съюз."
В петък Европейската комисия препоръча на Европейския съвет да предостави статут на кандидат за членство на Украйна и Молдова, но заяви, че "ще се върне към темата (до края на 2022 г.) и ще прецени дали Грузия отговаря на редица условия, преди да ѝ предостави статут на кандидат".
Комисията препоръча също да се предостави на Грузия "европейска перспектива", което нейният председател Урсула фон дер Лайен нарече "огромна стъпка напред" по пътя към евентуално членство.
"Вратата е широко отворена", каза тя и добави: "Колкото по-скоро се постигне резултат, толкова по-скоро ще има напредък."
Управляващата в Грузия партия "Грузинска мечта" заяви тогава, че "съжалява", че страната не е била препоръчана за кандидат заедно с Украйна и Молдова, като подчерта, че "по всички измерими параметри (за съответствие със стандартите на ЕС) Грузия изпреварва и Украйна, и Молдова".
"Радваме се, че Европейската комисия официално одобри европейската перспектива за Грузия и ни предложи конкретна пътна карта за получаване на статут на кандидат", заяви председателят на партията Иракли Кобахидзе.
"Управляващият екип ще направи всичко, за да продължи да укрепва демократичните институции, да защитава мира и да гарантира икономическия напредък", добави той.
Правителството на "Грузинска мечта" се сблъска с нарастваща международна критика заради предполагаемото отстъпление от демокрацията, което сериозно влоши отношенията на Тбилиси с Брюксел.