Американският президент Доналд Тръмп въведе огромни мита за стоки от целия свят, които са между от 20 до 54%.
В 23 ч. българско време президентът Тръмп се появи в Розовата градина в Белия дом пред въодушевена публика и обяви: "Настъпва денят, в който Америка отново ще бъде богата. Денят на освобождението ще възроди американската индустрия. Завръща се Златната епоха на САЩ".
Той отново стовари вината за повишението на митата на останалия свят и каза: "Това, което те ни правят, ще им го направим и ние. Работните места и заводите ще се върнат у нас".
След това той показа табела с митата, които налагат съответните страни на американските стоки, и митата, които ще наложат САЩ. Китайските стоки ще бъдат обложени с 34 %, ЕС - 20%, Великобритания - 10%. За Китай до момента действаше 20 % мито и с новите тарифи облагането става 54 %. Според Bloomberg ще бъде обложена глобалната търговия в размер на 33 трилиона долара.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2 април 2025 г.
Накрая Тръмп подписа под аплодисменти изпълнителната заповед за новите мита. Той се отклони за малко от основната тема на събитието, за да каже, че "Украйна и Русия си сътрудничат добре със САЩ по въпроса и за мирното регулиране на войната", и отново повтори, че там умират хиляди войници, което трябва да спре. Допълни и че не желае да се стигне до война с Иран.
Преди това Белият дом предаде, че САЩ въвеждат от 3 април 25% мито за внос на автомобили. Тръмп е цитиран да казва, че в момента едва половината коли, които се продават в САЩ, се произвеждат в страната, и това заплашва националната сигурност.
Митата върху вноса на автомобилни части ще влязат в сила на 3 май.
По-късно Белият дом уточни какво става с Канада и Мексико, които бяха на прицела на Тръмп няколко месеца: "Стоките, които отговарят на договора за свободна търговия USMCA, няма да се облагат, а останалите ще се облагат с 25% мито. Енергията и калият, които не отговарят на USMCA, ще се облагат с 10%". Изискванията Мексико и Канада да спрат фентанила и миграцията продължават да действат.
В списъка на Тръмп с новите мита липсват Русия и Беларус. “Те не търгуват с нас. Нали? Те са под санкции”, обясни финансовият министър Скот Бесент пред Fox.
„Моят съвет към всеки сега е да не отмъщава. Изчакайте. Осмислете го. Да видим как върви. Защото, ако отвърнете, ще има ескалация. Ако не отмъстите, това е най-високата точка на митата“, обърна се той към света.
Но Le Monde твърди, че търговският обмен между САЩ и Русия за 2024 г. е 3 млрд. и половина долара, което означава, че санкциите върху Русия не са тотални, както твърди Бесент.
Новите мита ще доведат до увеличаване на разходите на компаниите и потребителите и вероятно ще предизвикат контрамерки от всички страни. Рискът от разпалване на пълномащабна световна търговска война е съвсем реален. Търговските партньори на САЩ - от Европейския съюз до Канада и Мексико, се заканиха да отговорят с ответни мита и други контрамерки, въпреки че някои от тях се опитаха да преговарят с Белия дом.
Извънредно положение
Президентът Доналд Тръмп обявява национално извънредно положение с мотив - да защити икономиката на страната.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че търговският дефицит на САЩ представлява необичайна и извънредна заплаха за националната сигурност и икономиката на САЩ.
Източникът на тази заплаха се намира извън Съединените щати, във вътрешните икономически политики на ключови търговски партньори и структурните дисбаланси в световната търговска система. Обявяването на национално извънредно положение дава на Тръмп повече правомощия по отношение на митата.
Вътрешна съпротива
Американският Сенат прие законопроект за премахване на новите мита срещу Канада, само часове след като президентът Доналд Тръмп обяви нови широкообхватни тарифи за чуждите стоки от страни от целия свят, предаде Ройтерс.
Сенатът прие нормативния акт с 51 срещу 48 гласа и го изпрати за разглеждане в Камарата на представителите, където той вероятно ще бъде оставен да отлежава.
Приемането на законопроекта беше неприятен удар за Тръмп, тъй като четирима сенатски републиканци гласуваха заедно с демократите в подкрепа на решението, отбелязва Ройтерс. Републиканците Ранд Пол и Мич Макконъл от Кентъки, Сюзън Колинс от Мейн и Лиза Мърковски от Аляска гласуваха заедно с демократите за резолюция, която отменя извънредната декларация, която пък позволяваше на Тръмп да налага мита на Канада, като се позовава на смъртоносния фентанил, преминаващ границата
Всичко за реакциите:
Световните пазари
В рамките на минути след изявлението на Тръм американският индекс S&P 500 падна с два процента, а Nasdaq - с три процента. Това спадове, невиждани от началото на пандемията.
“Уолстрийт” се опасява, че този ход на Тръмп ще задуши икономическия растеж, ще увеличи инфлацията и ще разтърси още повече световните фондови пазари, когато търговията в Азия и Европа се възобнови в четвъртък.
Пенсионните спестявания на повечето американци са обвързани с представянето на фондовия пазар.
Куриоз
Сред всеобщия потрес не липсват и куриози. В списъка с новите мита специално са изброени няколко далечни отвъдморски територии на Австралия. Сред тях са откъснатите от света острови Хърд и Макдоналд, австралийско антарктическо владение в Южния океан. Там няма хора, а само пингвини от вида макарони, но Тръмп им сложи 10% на изнасяната продукция. Учудващо, според статистиката на Световната банка САЩ са внесли от тези острови стоки за 1,4 млн. долара през 2022 г., главно машини и ел.-части. На тях има цех за риба, но се смята, че от десетина години не е стъпвал човешки крак.
Ударен от 29% мито е и остров Норфолк, с население 2188 души. През 2023 г. Норфолк е изнесъл стоки за 655 000 долара в САЩ, най-вече кожени обувки на обща стойност 413 000 долара. Премиерът на Австралия Антъни Албанезе коментира: "Не съм сигурен, че Норфолк е голям търговски конкурент на гигантската икономика на САЩ, но това само показва, че няма място на света, което да е в безопасност".
"Адидас" и "Найк" поскъпват за американците
Наложените мита на Виетнам от главозамайващите 46% ще вдигнат цените на популярни марки маратонки за американците. Около една трета от вноса на обувки в САЩ идва именно от Виетнам, което прави държавата най-големият износител на обувки за американския пазар. "Найк" произвежда половината си продукция в тази държава, като има 130 фабрики с над 450 000 работници. За по-малко от час след обявяването на митата, компанията загуби почти 10 млрд. долара, а акциите й се сринаха с почти 7%.