Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще наложи 25% мито върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, като нова ескалация на търговската война, която води от встъпването си в длъжност преди по-малко от месец. Говорейки пред репортери на борда на Air Force One на път за Супербоул в Ню Орлийнс, той добави, че ще обяви новите тарифи за металите в понеделник.
Най-големите източници за внос на стомана в САЩ са Канада, Бразилия и Мексико, следвани от Южна Корея и Виетнам, според данни на правителството и Американския институт за желязо и стомана. С голяма разлика пред останалите пък Канада е най-големият доставчик на алуминиева руда, като е държала 79% от общия внос през първите 11 месеца на 2024 г. Мексико същевременно е основен доставчик на алуминиев скрап и алуминиеви сплави.
"Канадската стомана и алуминий подкрепят ключови индустрии в САЩ от отбраната, корабостроенето и автомобилите - отговори в "Туитър" канадският министър на иновациите Франсоа-Филип Шампан. - Ще продължим да отстояваме Канада, нашите работници и нашите индустрии."
По време на първия си мандат Тръмп наложи мита от 25% върху стоманата и 10% върху алуминия, но по-късно предостави на няколко търговски партньори безмитни изключения, включително на Канада, Мексико и Бразилия. Бившият президент Джо Байдън по-късно договори споразумения за безмитни квоти с Великобритания, Европейския съюз и Япония. От настоящото изявление на Тръмп не стана ясно какво ще се случи с тези изключения и споразумения за квоти.
"Квебек изнася 2,9 млн. тона алуминий за (САЩ), тоест 60% от техните нужди. Предпочитат ли да получават доставки от Китай? - написа в "Туитър“ премиерът на канадската провинция Квебек Франсоа Лего. - Всичко това показва, че трябва да започнем да предоговаряме нашето споразумение за свободна търговия със САЩ възможно най-скоро и да не чакаме преразглежданего, планирано за 2026 г. Трябва да сложим край на тази несигурност.“
Използването на капацитета на стоманодобивните заводи в САЩ скочи до нива над 80% през 2019 г. след първоначалните мита на Тръмп, но оттогава намаля, тъй като глобалното господство на Китай в сектора намали цените на стоманата.
Тръмп заяви също така, че ще даде пресконференция във вторник или сряда, за да предостави подробна информация за плана за реципрочни тарифи. С тях той щял да гарантира, че „ние сме третирани еднакво с другите страни“. Според него реципрочните ще влязат в сила почти веднага, като ще важат за всички страни и ще съответстват на тарифните ставки, наложени от всяка отделна държава върху американските стоки.
"Много е просто - ако те таксуват нас, ние таксуваме тях“, каза Тръмп за реципрочния си план.
Новият президент на САЩ отдавна се оплаква от 10-процентните мита на ЕС върху вноса на автомобили, които са много по-високи от ставката за автомобили в САЩ от 2,5%. Той често заявява, че Европа „няма да вземе нашите коли“, но превозва милиони на запад през Атлантическия океан всяка година.
"Европа е готова да реагира в рамките на един час, ако САЩ наложат мита на ЕС", заяви същевременно германският канцлер Олаф Шолц на предизборен дебат с консервативния си съперник Фридрих Мерц, като добави, че това ще е "целенасочен отговор".
Отношение взе и френският президент Еманюел Макрон. В интервю за CNN той каза, че подобни мита ще увеличат инфлацията за американците.
"Европейският съюз първият ви проблем ли е? Не мисля така. Първият ви проблем е Китай, така че трябва да се съсредоточите върху първия проблем - заяви той. - "Европа е ваш съюзник. Ако искате Европа да инвестира повече в сигурността и отбраната, не трябва да вредите на европейската икономика, като я заплашвате с мита".
В отделно интервю - за Fox News, Тръмп каза освен това, че действията на Канада и Мексико за охрана на техните граници със и спиране на потока от наркотици и мигранти са недостатъчни и напомни, че крайният срок да наложи митата е 1 март. Той обаче не разкри, какво, според него, трябва да направят двете държави, за да избегнат налагането на митата върху всички стоки на 1 март.
ОТГОВОРЪТ НА КИТАЙ
От днес влязоха в сила китайските мита вноса на някои американски стоки. Пекин обяви плана си на 4 февруари, минути след влизането в сила на новите налози на САЩ от 10% върху всички китайски продукти.
Новите тарифи на Китай върху американски стоки включват 15% мито върху вноса на американски въглища и продукти от втечнен природен газ, а сйщо 10% върху американския суров петрол, селскостопанска техника и автомобили с големи двигатели.
Освен това миналата седмица китайските власти започнаха антимонополно разследване срещу технологичния гигант Google, докато PVH, американският собственик на дизайнерските марки Calvin Klein и Tommy Hilfiger, беше добавен към т.нар. списък на Пекин с „ненадеждни субекти“.
Китай също така наложи контрол върху износа на 25 вида редки метали, някои от които са ключови компоненти за много електронни продукти и военно оборудване.
Същевременно азиатската държава подаде жалба в Световната търговска организация, в която твърди, че американските данъци върху вноса от Китай са "дискриминационни и протекционистки" и нарушават търговските правила.
ГАЗА ВЕЧЕ Е ОБЕКТ НА ПОКУПКА
След като на 5 февруари обяви, че САЩ ще влязат в Ивицата Газа, за да осигурят мира и спокойствието там и да я направят Ривиера на Близкия изток, Тръмп заговори за купуване на тази палестинска автономия в Израел.
„Аз съм решен да купим и притежаваме Газа. Що се отнася до възстановяването ѝ, ние може да я дадем на други държави в Близкия изток, за да построят части от нея, други хора може да го направят под наша егида. Но ние сме решени да я притежаваме, да я вземем и да се уверим, че "Хамас" няма да се върне обратно - каза американският президент в изявлението си от борда на Air Force One. - Това място е обект за разрушаване. Каквото е останало, ще бъде разрушено."
Тръмп добави, че е отворен за възможността да допусне някои палестински бежанци в САЩ, но всяко подобно искане ще бъде разгледане отделно.