Медия без
политическа реклама

Върховният съд на САЩ разреши бакшишите, но не и подкупите

Законът за корупцията допускал безкористни подаръци за държавни и местни служители

27 Юни 2024
Върховният съд на САЩ стесни обсега на закона срещу корупцията
Ню Йорк таймс
Върховният съд на САЩ стесни обсега на закона срещу корупцията

Върховният съд на САЩ ограничи обхвата на федерален закон, насочен срещу корупцията в публичния сектор, като постанови, че той не се прилага за подаръци и плащания след вече извършени действия на държавни и местни служители.

Решението, взето с 6 на 3 гласа, бе последното от поредицата решения, с които се ограничават федералните закони за борба с корупцията, съобщи "Ню Йорк таймс".

Съдията Брет М. Кавано от консервативното мнозинство, заяви, че въпросът по делото е бил дали федералният закон определя като престъпления действия на щатските и местните служители, ако приемат подаръци след вече взети решения. Той написа: "Отговорът е "не".

Тълкуването на закона от страна на федералните прокурори създава капани за държавните служители, като ги оставя да гадаят какви подаръци са позволени. Ако са сгрешили, продължава становището, длъжностните лица могат да бъдат изправени пред наказание до десет години затвор.

Докато консервативното крило твърди, че решението дава свобода на действие на щатските и местните власти и защитава длъжностните лица от необходимостта да гадаят дали поведението им е преминало границата на позволеното, либералите смятат, че решението представлява още едно отдалечаване от целта на закона да предотвратява подкупи.

Мнозинството обясни, че законът обикновено прави разлика между подкупи - плащания, направени или договорени преди правителствено действие с цел да се повлияе на резултата, и безкористни плащания, направени след правителственото действие с цел да се възнагради или благодари на държавното длъжностно лице. В мотивите си консервативното мнозинство заяви, че федералният закон се отнася до подкупите, а не до бакшишите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, корупция

Още по темата