България е в Топ 30 на олимпиада за първи път през XXI век

САЩ спечелиха класирането по медали в Токио 2020 с три титли в последния ден

09 Авг. 2021ЯВОР ЕВТИМОВ
Златото на ансамбъла по художествена гимнастика в последния ден от олимпиадата в Токио 2020 осигури на България място в Топ 30 на класирането по нации на XXXII летни игри.

Благодарение на олимпийската титла на ансамбъла по художествена гимнастика в последния ден от игрите в Токио 2020 България завърши на 30-а позиция в крайното класиране по медали на XXXII лятна олимпиада. Това е прецедент през XXI век, тъй като страната ни не беше намирала място в Топ 30 на най-големия спортен форум от игрите в Сидни 2000, когато сме 16-и във финалното подреждане с 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови отличия.

В японската столица българските спортисти извоюваха 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала. Освен грациите олимпийски шампиони станаха Ивет Горанова в кат. до 55 кг на каратето и Стойка Кръстева в кат. до 51 кг на бокса. Втора в своята дисциплина се класира Антоанета Костадинова - в стрелбата с пневматичен пистолет от 10 м, което беше и първият медал за делегацията ни на тези игри. Трети пък завършиха две националки по борба - Тайбе Юсеин в кат. до 62 кг и Евелина Николова в кат. до 57 кг.

Ами май жените ще отсрамят България на тази олимпиада. Такова предположение изрази с широка усмивка олимпийската вицешампионка в стрелбата с пневматичен пистолет от 10 м Антоанета Костадинова при прибирането си от Токио миналата седмица.

Общият брой от 6 медала е най-големият за България след Атина `04, когато олимпийците ни спечелиха 12 отличия (2-1-9), но се наредиха на 33-то място в класирането по нации заради по-малкия брой титли. На следващите три олимпиади българският отбор падаше все по-ниско и по-ниско в бройката медали, респективно и в подреждането - 5 медала (1-1-3) и 42-ро място в Пекин `08; 3 медала (0-2-1) и 63-то място в Лондон `12; и 3 медала (0-1-2) и 65-о място в Рио де Жанейро `16, което е и най-ниското класиране в цялата олимпийска история на страната ни.

Най-славните години за българския спорт са през 70-те и 80-те на ХХ век, когато на четири поредни олимпиади, в които участваме, влизаме в Топ 10 по спечелени отличия - Мюнхен `72, Монреал `76, Москва `80 и Сеул `88 (в Лос Анджелис `84 не изпращаме отбор заради бойкота на игрите в САЩ от голяма част от Източния блок). Абсолютният олимпийски връх за нас е достигнат през 1980 г., когато страната ни завършва на трето място в крайното класиране с 41 медала, от които 8 златни, 16 сребърни и 17 бронзови. На тези игри обаче не участват огромна част от най-силните спортни нации начело със Съединените щати, бойкотиращи СССР заради инвазията в Афганистан.

Иначе най-много олимпийски шампиони България произвежда през 1988 г., когато цели 10 наши спортисти стъпват на най-високото стъпало, а още 25 дисциплини носят призово класиране за нашите. Това ни осигурява 7-о място в подреждането по нации с общо 35 отличия.

След промените през 1990 г. страната ни само веднъж е имала повече от три олимпийски титли на едни игри - петте златни отличия от споменатата вече 2000 г. Настоящите три златни медала изравняват постижението ни от игрите в Барселона `92 и Атланта `96. В Пекин `08 имахме само един олимпийски шампион, а в Лондон `12 и Рио `16 - нито един.

НА ВЪРХА

Шампион по спечелени медали на игрите в Токио 2020 стана делегацията на САЩ. Изпратените 613 американски спортисти извоюваха 113 отличия - 39 златни, 41 сребърни и 33 бронзови, и оглавиха както класическото подреждане, изготвяно според броя на титлите, така и класирането по общ брой медали.

Съединените щати изместиха от върха Китай в последния ден от XXXII летни игри, печелейки три златни отличия в заключителната неделя в японската столица - в женските турнири по баскетбол и по волейбол и в дисциплината "омниум" в колоезденето на писта при жените.

Така Китай остана на второ място в крайното класиране със своите 38 златни, 32 сребърни и 18 бронзови медала (тотал от 88 отличия). На трета позиция финишира домакинът Япония с 27 златни, 14 сребърни и 17 бронзови (общо 58 медала).

Топ 5 допълниха Великобритания (22-21-22) с 65 отличия и Руският олимпийски комитет (20-28-23) със 71 медала.

За САЩ това е 18-ият случай, в който страната оглавява крайното класиране по медали на олимпийски игри, и трети пореден. За последен път американците не бяха №1 в Пекин `08, когато на върха в подреждането по нации завърши домакинът Китай, а Щатите бяха №2. На втора позиция те завършват в още девет издания на игрите, а по-надолу US отборът е приключвал само два пъти, когато е участвал - трети в Монреал `76 и Сеул `88.