Медия без
политическа реклама

Държавата увеличава двойно парите за спорт на деца и учащи

Ресорният министър Илиев предлага съответно по 5 и 10 лв. вместо досегашните 3 и 5 лв. на година

06 Окт. 2023
През миналата седмица министърът на младежта и спорта Димитър Илиев се включи активно в "Европейската седмица на спорта" под мотото #BeActive - инициатива за насърчаване на интереса на децата към спорта.
ММС
През миналата седмица министърът на младежта и спорта Димитър Илиев се включи активно в "Европейската седмица на спорта" под мотото #BeActive - инициатива за насърчаване на интереса на децата към спорта.

Предстои двойно увеличение на държавните средства за спорт на децата в предучилищна възраст и учащите в системата на началното, основното, средното и висшето образование. По инициатива на министъра на младежта и спорта Димитър Илиев е изготвен проект на постановление на Министерския съвет с цел промяна на диференцирания размер на парите за "физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност".

Според сега действащото Постановление №46 на МС от 2020 г. държавата отпуска по 3 лв. на дете и 5 лв. на ученик/студент/курсант годишно за спортна дейност. След приемане на предложената промяна тези суми трябва да нараснат съответно на 5 лв. и 10 лв. на година.

"Съществува недостиг на финансовите средства за осигуряване на необходимия минимум от спортни уреди и пособия за провеждане на заниманията с физическо възпитание и спорт и на другите спортни дейности в образователните институции. Не се осигуряват необходимите условия за участие в спортни и спортно-туристически дейности, мероприятия и прояви (състезания, турнири, спортни празници). Образователните институции не могат да създадат условия за осмисляне на времето на децата, учениците, студентите/курсантите, извън задължителните ситуации в детските градини, учебни часове в училищата, лекции и упражнения във висшите училища", пише в доклада си спортният министър.

Илиев посочва още, че с прилагането на настоящото постановление "не се гарантира реализирането на приоритетите, свързани с насърчаване на учащите към физическа активност, създаване на навици за здравословен начин на живот и мотивация за занимания със спорт; с предвидените финансови средства е невъзможно физическото възпитание и спортът оптимално да се прилагат за превенция на вредните навици, агресията, зависимостите, обездвижването и да се подпомагат мерките за предотвратяване на преждевременното напускане на училище".

Сред мотивите за увеличаване на държавната субсидия за детски и ученически спорт са цитирани и данни от НСИ за 3-годишния период след приемането на сегашния размер на отпусканите средства: инфлация от 29,9% (2020-2023 г.) и скок на минималната работна заплата от 610 на 780 лв. с предвидено нейно допълнително нарастване от още 31,6% през 2024-2026 г.

Според представената от министър Илиев статистика в обхвата на целевото финансиране за спорт понастоящем попадат общо 1 038 164 деца и учащи, от които:

- 215 958 деца в предучилищното образование (661 в държавни детски градини, 209 339 в общински детски градини, 5958 в частни детски градини);

- 687 497 ученици (96 080 в държавни училища, 577 493 в общински училища, 13 924 в частни училища);

- 134 709 студенти/курсанти (124 279 в държавни висши училища, 10 430 в частни висши училища).

При приемане на новите размери необходимият финансов ресурс за изпълнение на постановлението ще бъде 9 301 900 лв. за 2024 г. Изчислението е направено по данни за броя на децата и учениците към 16 декември 2022 г. и за броя на студентите/курсантите към зимен семестър на учебната 2022/2023 г., предоставени съответно от Центъра за информационно осигуряване на образованието и Националния център за информация и документация.

"Посочената сума е индикативна, тъй като годишният размер на средствата е функция на броя на децата, учениците, студентите и курсантите за съответната година", уточнява спортният министър.

Проектът на постановлението е публикуван за обществено обсъждане в правителствения онлайн портал Strategy.bg със срок за внасяне на коментари до 28 октомври.

 

ХРОНОЛОГИЯ

До приемане на сега действащото Постановление №46 минималните диференцирани размери на средствата за подпомагане на физическото възпитание и спорта в програмите на детски градини, училища и университети се определяха съгласно Постановление №129 на МС от 11 юли 2000 г., гласувано от кабинета на Иван Костов.

В периода 2001-2006 г. субсидията беше от 1 лв. за дете и 1,50 лв. за ученик/студент/курсант на година.

С поправка от 2006 г., когато спортът в България беше ръководен от Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) с председателка Весела Лечева (в правителството на Сергей Станишев), предвидените пари бяха увеличени двойно - съответно на 2 лв. и 3 лв., и останаха в този размер чак до 2020 г.

Последната промяна беше направена от най-дълго задържалия се спортен министър - Красен Кралев (в кабинетите на Бойко Борисов), макар и с многогодишно забавяне и протакане на процедурата.

Българските деца са сред най-дебелите в света. Според проучване на Световната здравна организация от 2017 г. българчетата са на 5-о място по този показател, тъй като 224 898 деца между 5 и 18 г. са с наднормено тегло (26. от всички), а от тях 58 370 са със затлъстяване.
Министерството на младежта и спорта (ММС) е придвижило в първоначалния им вид поправките в прословутото Постановление №129 на Министерския съвет "за определяне на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическо възпитание и спорт, които се осигуряват
Спортният министър Красен Кралев най-сетне установи, че в България има деца и ученици, които трябва да спортуват и в учебните заведения, освен на плащаните от родителите им тренировки по разни спортове.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата