"Ферари" спечели първа двойна победа в F1 от 2 г.

В Мелбърн шампионът Макс Верстапен отпадна за първи път от 43 състезания

24 Март 2024Обновена
Карлос Сайнц излезе начело още във втората обиколка и до края нямаше трудности.

Карлос Сайнц-младши и Шарл Льоклер спечелиха двойна победа за "Ферари" в състезанието за Гран при на Австралия, трети кръг от шампионата във Формула 1.

Това е 86-и двоен успех за "скудерията" в историята на F1, откакто за първи път през 1951 г. за Гран при на Италия Роерто Аскари и Хосе-Фройлан Гонзалес завършиха на първите две места. За последно "Ферари" постигна "1-2" преди точно две години - за Гран при на Бахрейн през март 2022-а, когато отново Сайнц бе първи, а Льоклер втори.

Състезанието бе белязано и от две емблематични отпадания. Шампионът в последните три сезона Макс Верстапен с "Ред Бул" отпадна за първи път след 43 завършени надпревари. Не стигна до финала и седемкратният шампион Люис Хамилтън с "Мерцедес", чийто двигател се повреди.

Верстапен, който тръгна от полпозишън, поведе веднага след зеления сигнал, но още във втората обиколка бе изпреварен от Сайнц. Само два тура по-късно от задната част на колата на нидерландеца започна да излиза пушек, той започна да изостава и в крайна сметка се принуди да спре, като впоследствие се оказа, че е повреден десният заден спирачен апарат.

Сайнц водеше без особени проблеми, докато Льоклер имаше известни проблеми с баланса на колата в началото, но след това успя да излезе отново втори и запази тази позиция пред Ландо Норис с "Макларън". Всъщност Норис бе пропуснат да мине на трета позиция от съотборника си Оскар Пиастри по заповед от бокса на тима.

Серхио Перес с "Ред Бул" финишира пети, а местата до 10-о, които дават точки за класирането, заеха Фернандо Алонсо и Ланс Строл с "Астън Мартин", Юки Цунода с RB, както и двамата пилоти на "Хаас" - Нико Хюлкенберг и Кевин Магнусен.

Въпреки отпадането си Верстапен остана лидер в класирането с актива си от 51 т. от първите два старта. Само на 4 след него обаче вече е Льоклер, а трети - на точка по-назад, е Перес. Победителят в Австралия - Карлос Сайнц, излезе на 4-то място с 40.

НАКАЗАНИЕ

Бившият двукратен шампион в F1 Фернандо Алонсо бе наказан от стюардите заради ситуацията, при която Джордж Ръсел ("Мерцедес") катастрофира в последната обиколка. Санкцията за такова нарушение по принцип е преминаване през питлейна, но тъй като състезанието е приключило, тя бе трансформирана в добавяне на 20 секунди към времето на испанеца. Според стюардите изборът на Алонсо да направи „необичайна маневра“ преди шести завой – спиране, ускорение и второ спиране – е утежняващо обстоятелство.

Така пилотът на "Астън Мартин" пропадна до 8-о място в класирането, а пред него минаха Ланс Строл и Юки Цунода.

Date: -- ,, Tournament: Parva Liga, Season: 23/24, Action: , TeamA: , TeamB: , TeamAction: , Half: , PlayerName: , ClockTime: , Parameters: