Медия без
политическа реклама

Кралев заложил бомба за 21,8 млн. лв. на гърба на държавата

Сметната палата влиза в ММС, обяви служебният спортен министър Андрей Кузманов

Служебният спортен министър показва списъка със свързани фирми, обединени в ДЗЗД, чрез които са сключени договори с ММС на обща стойност 21,8 млн. лв.
БГНЕС
Служебният спортен министър показва списъка със свързани фирми, обединени в ДЗЗД, чрез които са сключени договори с ММС на обща стойност 21,8 млн. лв.

Сключените от бившия министър на младежта и спорта съмнителни договори за строителство и ремонт на физкултурни салони са почти двойно повече от обявените преди дни 14 контракта и по тях на практика липсва обезпечение, което да гарантира интереса на държавата. Това разкри служебният спортен министър Андрей Кузманов, който през уикенда изнесе частична информация по Нова телевизия, а днес съобщи подробности пред всички медии.

Смущаващите договори всъщност са 26 на брой и са на обща стойност 21 771 428,81 лв. (в неделя бе съобщено за 14 контракта за общо 11,5 млн. лв.). Всички те са сключени след обявени обществени поръчки по програмата за обновяване на училищната спортна база, по която миналия февруари правителството отпусна целево 25 млн. лв. за 50 учебни заведения.

Министерството на младежта е спорта (ММС) разследва 14 договора на обща стойност 11. млн. лв. сключени в рамките само на 6 дни с дружества, регистрирани по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Това съобщи служебният спортен министър Андрей Кузманов пред "Нова тв".

Любопитното е, че те са подписани в разстояние на по-малко от месец през декември 2020 г. с чисто нови дружества, регистрирани по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Още по-смущаващо е, че участниците в повечето ДЗЗД се припокриват и повечето от тези дружества са образувани от две или повече фирми на един и същи човек. От изнесените данни стана ясно, че управител на повечето от тях е 35-годишният Марио Георгиев Павлов от Симитли.

Най-скандалното е, че във всеки от тези 26 договора е било записано поетапно плащане, а по всеки от тях парите са изплатени на 100%.

"При такова изплащане, то по принцип трябва да бъде обезпечено със стопроцентова банкова гаранция. Че при неизпълнение на договора парите ще бъдат върнати на държавата. От около три години обаче в сила е решение, че всеки подобен търговски договор може да бъде обезпечен и със застраховка, което е и направено в случая. Дотук добре. Но при всеки един договор в същия ден е подписан и анекс, в който съответната полица вече не фигурира, с други думи застрахователят може да откаже плащане. Тоест, ако държавата бъде ощетена по клаузите на договора, тя вече няма как да си вземе парите обратно. Брутално, просто брутално", коментира министър Кузманов.

Миналата седмица голямата хвалба на спортния министър Красен Кралев бе за отпуснатите от правителството 25 млн. лв. за изграждане на физкултурни салони в 50 училища.

От думите му стана ясно, че към момента не е започнало строителството на нито един от физкултурните салони, за които са изплатени авансово въпросните 21,8 млн. лв. Никъде няма издадена нито виза за проектиране, нито разрешения за строеж, не са избрани и надзорните фирми. По тази причина настоящото ръководство на спортното министерство е обявило обществена поръчка за избор на строителен надзор.

Кузманов разкри, че за договорите са сезирани всички "компетентни институции", начело с НАП и прокуратурата. Предстои проверка и от Сметната палата.

"Натъкнахме се на множество странни неща. Резултатите малко по-късно ще бъдат обявени от компетентните органи. От вчера получихме писмо за Сметната палата, че от днес или от утре тя идва тук на проверка", обяви служебният министър.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата