Медия без
политическа реклама

В Курск и Белгород ударно готвят бомбоубежища

В двете области се строят отбранителни съоръжения за евентуално нападение от Украйна

26 Окт. 2022bbc.ru

На деветия месец от започването на войната в Украйна руските власти започнаха да изграждат укрепителни линии за отбрана в Курска и Белгородска области.

Губернаторът на Курск Роман Старовойт отчете създаването на две линии военни укрепления за отразяване на евентуално нахлуване от страна на Украйна. "Тази седмица е завършена работата по укомплектоването и строителството на две усилени линии за отбрана на Курска област. Работата се извършваше заедно с министерство на отбраната на Русия и граничното управление на Курска област. Третата линия ще бъде готова до 5 ноември. Ние сме готови да отразим всякакви посегателства върху нашата територия", написа той в своя Телеграм канал.

Началникът на комитета за регионална сигурност на Курска област Михаил Горбунов заяви в понеделник, че в региона е въведен засилен контрол за влизане в граничните райони и движението по основните магистрали, като активно се почистват местата за укритие, включително подземните помещения. "Укритията в Курска област позволяват в тях да се настанят до 1.5 млн. души", каза чиновникът и призова да се оборудват укрития и окопи до всички многолюдни обекти като банки, пощи, магазини.

За строителството на отбранителни съоръжения от бетонни блокове съобщи и губернаторът на Белгородска област Вячеслав Гладков. Такива укрепления в анексираната Луганска област на Украйна в момента изгражда и частната военна компания "Вагнер", в редиците на която воюват професионални наемници и руски затворници. Основателят на компанията и близък приятел на Путин Евгений Пригожин заяви, че строителството на съоръженията в Белгородска област се ръководи от неговия служител Андрей Богатов. Пригожин твърди, че в региона е формирано "народно опълчение", с обучението на което също се занимават инструктури на "Вагнер".

 

Бетонные надолбы на границе Белгородской области и Украины

Такива бетонни конуси се появиха на границата на Белгородска област. Такива незамаскирани заграждения не са проблем за танковете

 

Как се стигна дотук?

 

До 24 февруари 2022 г., когато руските войски по заповед на Владимир Путин нахлуха на украинска територия, никой в Курска или Белгородска области не се притесняваше. В началото на войната играта беше "на една врата" - руснаците обстрелваха Харков и други украински градове, а руските граничари нямаха никакви проблеми.

Скоро обаче ситуацията се промени - започна обстрел и на руска територия. В началото ударите изглеждаха случайни, а след това станаха подозрително точни. От 10 октомври, когато Русия започна да нанася масирани удари по енергийната инфраструктура на Украйна, взривовете в различни обекти в руските гранични региони станаха регулярни.

На 19 октомври Путин въведе режим на повишена готовност на територииите на Централния и Южния федерални окръзи, в които влизат Курска и Белгородска области.

Украйна не поема отговорност за ударите по руска територия - всеки взрив или пожар там в Киев обясняват с невнимателно боравене с огън или с некадърността на руските артилеристи и ракетни оператори.

През 2014 г.  Русия заемаше подобна позиция. Когато "зелените човечета" окупираха Крим, а донбаските "миньори" и "трактористи" внезапно се превъплатиха в добре обучена армия, оборудвана със съвременно тежко въоръжение, руските власти вдигаха рамене - ние пък какво общо имаме, ние не сме страна в този конфликт.

 

Пригожин е готов да се притече на помощ

 

В руските военни Телеграм канали обикаля видео с железобетонни укрития, които някакъв комбинат изготвя по заявка на министерството на отбраната. "Те са много. Няма да ви кажа колко точно, но са много", казва глас зад кадър. На видеото се вижда, че стените са направени от железобетонен монолит с дебелина около 300 мм.

 

Отговаряйки на въпрос за възможността за издигане на отбранителни съоръжения и в други руски региони, Пригожин каза: "Безспорно ние сме готови да окажем всякаква подкрепа и на други области, които трябва да се погрижат за своята отбрана".

Украйна, чиито общи мобилизационни ресурси от гледна точка на населението са около 3.5 пъти по-малки от руските и чиято армия до голяма степен зависи от доставките на западно оръжие, няма никакъв интерес да пилее силите си за евентуално нахлуване на руска територия. Още повече, че съюзниците могат да сметнат това като агресия и опасна ескалация.

Могат ли полевите отбранителни съоръжения да защитят руските населени места от обстрели? Ако ударите се нанасят с далекобойно оръжие, отговорът очевидно е не. Ако белгородските и курските власти наистина са загрижени за защита от нахлуване по суша, би трябвало да разбират, че отбранителни съоръжения на линията на бойно съприкосновение са безполезни, ако няма достатъчно войници и въоръжение - противникът лесно ще превземе тия позиции, ще ги преоборудва и даже ще благодари.

В днешно време се смята за приемливо всеки километър фронт да се удържа от стрелкова рота с численост 100-120 души. Желателно е даже да са повече. И това е без да се отчита огневата подкрепа от артилерия, бронетехника, авиация и даже противовъздушни системи за отбрана, радиоелектронна борба, сапьори, разузнавачи и др. Дължината на границата на Белгородска област с Украйна е 540 км, а на Курска област - 245 км. Простата сметка показва, че за удържането на такъв фронт ще се нужни минимум 80-95 хиляди бойци само на първа линия. Но това съвсем не е всичко.

 

А тилът?

 

Армията е огромна машина. Войниците и офицерите, намиращи се в зоната на бойни действия, са само една малка част от нея. За един военнослужещ средно работят по петима души от други подразделения /ако са 10, е още по-добре/. Няма особено значение дали военнослужещият е офицер или редови, потребностите на фронта са приблизително еднакви - щабове, инженерно-технически, медицински, интендантски служби, складове за въоръжение и друго материално обезпечение, транспорт, ремонт, свръзка и още много други. Така че за 80-95 хиляди военнослужещи ще са нужни най-малко още 400-475 хиляди души в близкия тил, което е двойно повече от призованите по официални данни по време на последната частична мобилизация.

 

"Народната война"?

 

В събота първият зам.ръководител на администрацията на президента Сергей Кириенко произнесе няколко фрази, които доскоро бяха забранени в Русия. Първо, той нарече ставащото в Украйна война. В Русия за употребата на тази дума в контекста на действията на руската армия в Украйна блокират медии и образуват наказателни дела за гражданите. Второ, той постави условие за победата в тази война и даде да се разбере, че тя не е безусловна. "Русия винаги е печелила всяка война, ако тази война стане народна. Винаги е било така. Ние задължително ще спечелим и тази война - и "горещата", и икономическата, и психологическата, информационната война, която се води срещу нас. Но за това е нужно да има народна война, всеки човек да е съпричастен", каза той.

В понеделник терминът война "легализира" и президентът на Чечня  Рамзан Кадиров. "По-рано казвахме, че провеждаме специална военна операция на територията на Украйна, но войната вече се води на наша територия, дон", казва той в пространна реч в своя Телеграм канал, като нееднократно се връща към тази своя мисъл. Едва ли двамата случайно са се наговорили да предизвикат Генералната прокуратура и Роскомнадзор. По-скоро става дума за смяна на риториката на руските власти, което не е случайно.

Вече на всички е ясно, че "специалната военна операция" в Украйна не върви по план, след като Русия прибегна до спешна мобилизация на стотици хиляди военнослужещи от запаса, че даже и на затворници. Привържениците на войната смятат мобилизацията за закъсняла - ситуацията на фронта е тежка, Украйна атакува и освобождава свои територии. Руските семейства вече получават трупове, много войници се връщат осакатени, икономическото положение се влошава, а с него - и личното финансово състояние. И на руските власти им е все по-трудно да обяснят какво се случва, без да се придържат към линията за специална военна операция. Съвсем друго нещо е войната - с нея може да се обясни всичко. Остава само да се обоснове защо руснаците трябва да отидат да воюват.

 

Блиндаж в поле

Укрития в Белгородска област

"Оказването на интернационална помощ на братския народ на Афганистан", "Операция по възстановяването на конституционния ред в Чечня", "Операция по принуждаването на Грузия към мир" - така се наричат съветските и руските военни кампании. Не е важно какви точно са били плановете на военно-политическото ръководство, поне в заглавията им трябва да има някаква цел. А какво да се измисли за Украйна?

Руските пропагандатори напоследък все по-активно натрапват мисълта, че Русия воюва не с Украйна, а с НАТО. Логиката е ясна - обидно е да се загуби от страна, в нищожеството на която Кремъл се опитва от години да убеди руското население. Съвсем различно е, ако се воюва с могъщ, коварен враг, който само мисли как да постави Русия на колене. Проблемът на тази идея е, че дори и най-безхаберния руснак разбира, че НАТО има няколко десетки авианосци, хиляди самолети и крилати ракети. И разбира, че войната с такъв противник няма да се ограничи само с взривени нефтени бази и отделни разрушени здания. Как тогава да бъде убедят руснаците, че трябва да продължават войната?

Според Кириенко трябва хората да се накарат да почувстват съпричастност към новите форми на война срещу Украйна, но той не каза как ще стане това. Вероятно едно от тези средства е именно укрития и окопи близо до банки, пощи и магазини. Или табелки с указания към най-близкото "убежище", които вече се появиха в Москва. Всичко това показва, че войната е все по-близо.

 

-----------------------------------------------------------

Челен опит

И в Сибир се готвят

Собственикът на строителната компания "Труд" Александър Лихачов съобщи, че започва да изгражда бомбоубежища в многоетажните блокове в Омск. Там ще може да се скриеш от обстрел. Той уточни, че това е собствена инициатива на компанията. "Докато чакаме указания, може да се случат много неочаквани неща. В Киев и Харков също не смятаха, че ще им потрябват бомбоубежища", казва Лихачов, като уточнява, че според него Русия трябва да воюва с Украйна до победата.

Омск се намира на 3.5 хиляди километра от украинската граница.

И в Москва

В Москва също започнаха подготовка на бомбоубежищата. "Първият етап стартира още на 14 октомври. Беше дадено указание да се оцени състоянието на помещенията. Такива помещения в Москва има много, почти във всеки район. Не всички бомбоубежища подлежат на възстановяване. От кметството дадоха указания да се подготвят около половината от тях. Има сгради, в които има 10 потенциални бомбоубежища, трябва да се възстановят 4-5 от тях - да се боядисат, да се прекара ток, да има тоалетна и мивка... Повечето от укритията вече са готови и в момента се инспектират", разказва източник на Телеграм канала ВЧК-ОГПУ. 

Още по темата