Безпрецедентна за българската лява общност позиция за войната в Украйна изразяват около 140 българи, известни с левите си убеждения. Те осъждат агресията на Русия, обявяват се за териториалната цялост на Украйна, включително и Крим, настояват и за по-широки санкции срещу Путиновия режим. Мнението им рязко контрастира с преобладаващото ляво становище у нас, изразявано официално или неформално в социалните мрежи, според което САЩ и Украйна са големите виновници за конфликта, санкции не бива да има и Путин е воден от възвишени цели по денацификация. Още нещо интересно: докато лявата общност вижда мира като отказ да се въоръжава Украйна (позиция на БСП, например), 140-те акцентират върху корена на проблема - Русия започна военните действия и следва тя да ги прекрати.
Позицията на всички тези хора е изразено в петиция, организирана от левия сайт "dВерсия". Сред подписалите са историкът Искра Баева, философът Деян Деянов, социологът Дмитрий Варзоновцев, политологът Страхил Делийски и други интелектуалци. Петицията е отворена за още подкрепа. А ето и конкретики: "изразяваме пълна солидарност с украинския народ; осъждаме агресивните действия на Путиновия режим; подкрепяме териториалната цялост на Украйна, включително и принадлежността на областите Донецк, Луганск и Крим; изискваме, като граждани на страна членка, НАТО да не задълбочава военния конфликт с ответни удари; очакваме икономическите санкции над Русия да се задълбочат и разширят по начин, който да уязви авторитарния режим, олигархичните му структури и военната промишленост, докато тези действия не покажат възпиращ ефект върху продължаващата агресия; същевременно трябва да се щади достойното съществуване на хората, живеещи в Русия, защото те са не по-малко жертва на националистическата и иредентистка политика на управляващия режим. Важен момент е, че петицията се обявява и срещу задаващото се насърчено развитие на военната индустрия (целият документ - тук).
Колко много това виждане се различава от преобладаващото мнение на хора, претендиращи да са леви, показва дискусия на фейсбук профила на Искра Баева. Популяризирайки подписката, тя е яростно обвинена, че защитава украинския "фашистки режим". "Не мога да приема, че обикновените украинци са фашисти. А именно те са подложени на обстрел и са принудени да бягат от родината си", отвръща Баева. Но нападките са огромни, включително чрез обвинения, че днешните защитници на Украйна са мълчали за събитията след 2014 г. в Донецк. Това пък кара журналистът Филип Буров (също от ляв сайт - "Барикада") да се изправи срещу тълпата: "През изминалия месец се очерта ясно една основна характеристика на крещящите "къде бяхте осем години". А именно, че през последните 8 години те самите са били в някаква информационна бездна, която ги е оставила без никакви конкретни и контекстуални познания за Украйна и Русия. Разчитат единствено на лозунги и запъват огромните празнини със собственото си въображение. Не само днес не проумяват какво са случва, но явно не са проумявали и през 2014-а. А много от тях са прекарали промеждутъка затънали във виртуалната клоака на ултраконсервативната и конспиративна пропаганда, иронично генерирана основно в САЩ. Ако си искрено загрижен за руснаците и "правилните" украинци, ще крещиш против това безумие, а не в подкрепа. И ще помагаш на хората, бягащи от смъртта и разрушението, вместо да оставяш това на лошите либерали, защото си твърде зает да злобееш в американския фейсбук за 40-те лева или безплатните паркоместа".
ВСЯКА СЪБОТА - СРЕЩУ ВОЙНАТА!
"Събрания срещу войната" е инициатива, която някои от участниците в петицията стартират тази събота от 14 часа в София. Мястото на провеждане - началото на пешеходната зона между Министерство на отбраната и Народния театър, непосредствено до входа на театъра. Там ще се обсъждат антивоенни позиции, ще се изработва антивоенни постери и т.н. Исканията на проявата са: незабавно изтегляне на руските войски от Украйна; увеличаване на хуманитарната помощ за всички бежанци и за пострадалите на територията на Украйна; подкрепа за руското антивоенно движение; широк обществен дебат, който да предложи и изиска алтернативи на милитаризацията и ескалиращото провоенно говорене. Мотото: "Нашият свят не е вашето бойно поле!":