Медия без
политическа реклама

Много от пунктовете за временна закрила за бежанци още не работят

В центъра на Централна гара в София има само 3 компютъра и временният статут се получава бавно

21 Март 2022Обновена
Всеки ден нуждите на пунктовете за бежанци нарастват - хората имат нужда от бебешки пюрета, сокчета, кроасани, кафе, играчки и др.
Фейсбук Помощ за украинските бежанци
Всеки ден нуждите на пунктовете за бежанци нарастват - хората имат нужда от бебешки пюрета, сокчета, кроасани, кафе, играчки и др.

Част от 17-те пункта у нас за издаване на временна закрила за бежанци все още не работят, въпреки че са публикувани от МС в сайта за украински бежанци като места, към които нуждаещите се могат да поискат получаването на този статутПунктовете по Черноморието - например във Варна, Бургас и Дурнакулак, вече издават въпросния статут, но във вътрешността на страната, където би следвало да се насочва потокът при по-голяма вълна, все още чакат оборудване и нужния софтуер, показа проверка на "Сега". На места пък служителите, обучени да обработват документите на бежанците, се броят на пръсти, и получаването на закрила става изключително бавно.

На сайта на правителствения портал за украинските бежанци - ukraine.gov.bg, в раздел "Настаняване" вече е публикувана карта на регистрационните служби за временна закрила. Те се намират в общо 17 пункта в страната - в областите Бургас, Варна, Добрич, Русе, София, Велико Търново, Видин, Кюстендил, Благоевград, Стара Загора и Хасково. Въпросните пунктове са посочени с техните адреси и работно време, но не и с телефонните им номера. Те трябва да се търсят отделно - на сайтовете на съответните областни дирекции на полицията, които пък прехвърлят към съответните отдели по миграция, което определено би затруднило бежанците. Като отговорник за доста от пунктовете е посочен "районен щаб на полицията", какъвто всъщност масово няма.  

В един от пунктовете - Морска гара "Бургас" - заявиха пред "Сега", че от няколко дни работят усилено, като само вчера са регистрирали над 60 човека. "Софтуерът си работи нормално, на човек процдурата отнема по около 30 минути", заявиха оттам. По същия начин работата върви и в бежанския център в Двореца на културата и спорта във Варна. "В стая 112 и 113 се издава статут на временна закрила, колегите работят", посочиха оттам. Бежанският център на Централната гара в София също вече в действие - от 5 дни там са започнали да издават временна закрила, като до днес хората, получили такъв статут, са едва 50. "Имаме само три компютъра, става много бавно", признаха от софийския център, пред който и в момента чакат десетки хора. 

В други пунктове вътре в страната пък изобщо към момента не се дава временна закрила, като това не е посочено на правителствения сайт и хората рискуват да си изгубят времето, отивайки за статут там. "Този статут може да се получи в група Миграция, в "Български документи за самоличност" и в районното управление в Свиленград, но към момента не го правим", признаха от отдел "Миграция" към Областната дирекция на полицията в Хасково. На въпрос: "Защо все още не се дава този статут?" - дали заради липса на софтуер, на компютри или липса на бежанци, кандидатствали за този статут, оттам препратиха към пресслужбата, която не бе открита за коментар.  

"Все още не даваме временна закрила, обадете ни се след ден, два", коментираха от група "Миграция" към Областната дирекция на полицията в Кюстендил, откъдето заявиха, че подготвят нужния за целта софтуер. Подобен бе отговорът и от същата служба във Велико Търново - по думите на служител там в момента се чака оборудване от Държавната агенция за бежанци, за която полицията на практика ще работи.

 

ВЪЛНА

У нас са влезли над 100 000 украинци, като от тях близо 50 000 са останали в България, съобщиха от правителствената пресслужба, откъдето съобщават дори за 20 пункта за издаване на карти за временна закрила. До момента около 1500 души са получили временна закрила. Регистрирани са около 700 души, потърсили международна закрила и още толкова са входираните в Държавната агенция за бежанците молби. Над 25 хиляди души вече са получили подслон при условията на одобрената от правителството програма за 40 лв. на ден. В Националния туристически регистър са заявени 99 места за настаняване по програмата, капацитетът им е близо 21 хиляди легла.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пунктове, бежанци, Украйна

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?