Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви днес на пресконференция в Брюксел, че Алиансът не се готви за война с Русия, но е свикал утре виртуална среща на високо равнище, за да се координира колективен отговор срещу руското нашествие в Украйна.
Той одобри сдържаността на Украйна пред руските провокации и изрази "солидарност с украинския народ и неговото правителство". Страните от НАТО ще продължат да доставят въоръжение и други помощи на Украйна, но няма да изпратят войски на терен. Ако обаче някоя от тях бъде нападната, НАТО ще приложи своята клауза за колективна отбрана.
"Имаме в бойна готовност повече от 100 съюзнически изтребителя и над 120 кораба от крайния Север до Средиземно море", каза Столтенберг. Той определи сегашната криза като "най-опасния момент за европейската сигурност от поколения".
Преди пресконференцията НАТО разпространи декларация, в която се казва: Свикахме днес консултации по член 4 от Вашингтонския договор. Решихме, в съответствие с нашето отбранително планиране за защита на всички съюзници, да предприемем допълнителни стъпки за повишено укрепване на възпирането и отбраната в целия пакт. Нашите мерки са предпазни, съразмерни и не целят задълбочаване на конфликта. Според текста руската атака "представлява акт на агресия срещу независима мирна държава". Осъждаме и Беларус, че позволи това нападение, се добавя в текста. НАТО определя военните действия в Украйна като тежко нарушение на международното право, включително на Устава на ООН, което е в пълно противоречие с ангажиментите на Русия в Заключителния акт от Хелзинки, Парижката харта, Будапещенския меморандум и Основополагащия акт НАТО-Русия.
Призоваваме Русия незабавно да прекрати военните си действия и да изтегли всички свои сили от и около Украйна, да спазва изцяло международното хуманитарно право и да позволи безопасен и безпрепятствен хуманитарен достъп и помощ за всички нуждаещи се. Решително осъждаме Русия, че призна отцепническите области в Източна Украйна. Това допълнително нарушава суверенитета и териториалната цялост на Украйна и противоречи на споразуменията от Минск, подписани и от Русия. Съюзниците никога няма да приемат това незаконно признаване, се допълва в изявлението.
Руските ръководители трябва да понесат пълна отговорност за последствията от своите действия. Русия ще плати много висока икономическа и политическа цена, се посочва в текста.
"Разгръщаме допълнителни отбранителни сухопътни, морски и въздушни сили в източната част на алианса. Повишихме готовността на нашите сили, за да реагират на всякакви непредвидени действия. Решихме, в съответствие с нашето отбранително планиране за защита на всички съюзници, да предприемем допълнителни стъпки за повишено укрепване на възпирането и отбраната в целия пакт. Нашите мерки са предпазни, съразмерни и не целят задълбочаване на конфликта", пише в документа.
Нашият ангажимент към член 5 от Вашингтонския договор е непоклатим. Обединени сме, за да се защитаваме взаимно, завършва изявлението, което има предвид клаузата, че нападението срещу една съюзна държава се смята за нападение срещу всички в НАТО.
Лидерите на Г-7 обмислят санкции
Г-7 осъди остро инвазията на Русия в Украйна и лидерите на седемте държави с най-силна икономика в света заявиха, че ще наложат тежки и координирани икономически и финансови санкции срещу Москва, предаде БТА.
"Тази криза е сериозна заплаха за международния ред, основаващ се на правила, и има отражение, излизащо далеч отвъд границите на Европа", посочват лидерите в общо изявление, разпространено в Германия.
Руският президент Владимир Путин върна войната на европейския континент и "застана на грешната страна на историята", заявяват те.
Лидерите на седемте също така заявяват, че подкрепят трайна и конструктивна ангажираност и координация между големите производители и потребители на енергийни суровини с цел стабилно световно предлагане на енергия, изразявайки готовност за действия срещу евентуални нарушения в доставките.