Медия без
политическа реклама

Русия ще проведе учения с тактическо ядрено оръжие

Москва заплаши да удари военни обекти на Великобритания, ако британски ракети бъдат използвани за удари по руска територия

06 Май 2024Обновена
Колаж - Телеграм

Русия ще проведе учения по практическото отработване на въпроси по подготовката и използването на нестратегическо ядрено оръжие, съобщи руското министерство на отбраната. Ученията ще се проведат "в близко бъдеще" и в тях ще участват ракетни съединения от Южния военен окръг /в него влизат руските войски воюващи в Украйна/, авиация и силите на Военно-морския флот на Русия.

"Целта на учението е поддържане на готовността на личния състав и техниката на частите за бойно използване на нестратегическото ядрено оръжие за реагиране и за безусловно обезпечаване на териториалната цялост и суверенитета на руската държава в отговор на провокационните заявления и заплахите на отделни западни официални лица по адрес на Руската федерация", се казва в съобщението.

Зам.председателят на съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви, че руските учения са свързани със заявленията на западни политици  за възможността за изпращане на войски в Украйна. И заплаши с ядрени удари Вашингтон, Париж и Лондон.

"Изпращането на войски на територията на Украйна ще е директно въвличане на тези страни във войната, на което ние ще трябва да отговорим. И, уви, не на територията на Украйна. В този случай никой от тях няма да успее да се скрие нито на Капитолийския хълм, нито в Елисейския дворец, нито на "Даунинг стрийт" 10. Ще настъпи световна катастрофа", написа той в Телеграм. И сравни ситуацията с "карибската криза" през 1960-те години.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също потвърди, че ученията са "свързани със заявленията на Запада за готовност да изпрати войски в Украйна". Според него "Западът провокира безпрецедентно напрежение в Украйна, което изисква ответни мерки".

Русия ще възприема самолетите F-16 в Украйна като носители на ядрени оръжия, независимо от тяхната модификация, добави руското външно министерство.

Преди дни външният министър на Великобритания Дейвид Камерън заяви, че Украйна може да използва ракетите Storm Shadow за удари по територията на Русия. По този повод в руското външно министерство бе привикан британският посланик в Москва. "Отговор на ударите на Киев по РФ с използването на британско оръжие могат да станат удари по военни обекти на Великобритания и извън пределите на Украйна", заявиха след срещата от руското външно министерство. И призоваха Великобритания "да се замисли за катастрофалните последици от враждебните стъпки на Лондон и незабавно да опровергае изявленията на Камерън".

Френският президент Емануел Макрон пък няколко пъти вече говори за възможно изпращане на западни войски в Украйна. Той каза, че това може да се случи при две условия - руската армия да пробие фронта и Киев да поиска помощ. Макрон призова западните съюзници да не изключват такъв вариант, тъй като той е "основно условие" за безопасността и авторитета на ЕС. По този повод в руското външно министерство бе привикан френският посланик в Москва.

В подкрепа на идеята на Макрон, с различни уговорки, се изкаха източноевропейски страни - Чехия, Полша, Естония и Литва. Повечето страни от Алианса обаче се обявиха против идеята, а генералният секретар на НАТО даде да се разбере, че е неприемливо дори отделни страни-членки самостоятелно да направят това.

В САЩ също заговориха за изпращане на войски в Украйна. "САЩ могат да се намесят във войната между Русия и Украйна и да изпратят войски в зоната на бойните действия. Ние не можем да позволим Украйна да падне. Ако това се случи, съществува значителна вероятност да се наложи Америка да се намеси в конфликта не само с нашите пари, но и с наши военнослужещи", заяви лидерът на демократите в Палата на представителите в Конгреса Хаким Джефрис пред CBS News.

Темата за изпращане на войски на НАТО в Украйна не е нова - от самото начало експерти, сред които и бивши военни, призоваха Алианса да се откаже от всякакви "червени линии" и да влезе в пряк сблъсък с Русия. Например - като затвори небето над Украйна и започне да сваля руски самолети, атакуващи украински градове, или като блокира руските пристанища, или като изпрати ограничени контингенти свои войски в помощ на ВСУ. Всички тези варианти обаче бяха категорично отхвърлени от западните държави, като основната причина е именно заплахата Русия да използва ядрено оръжие. Намеци за това звучат непрекъснато от руски политици, включително и в изявления на руския президент Владимир Путин.

Сега, на фона на обезкървяването на украинската армия и проблемите с мобилизацията в Украйна, темата отново е на дневен ред. И Макрон, и другите привърженици на изпращането на войски предлагат "да се започне с малко" - да се изпратят инструктури или специалисти в отделни направления, или военни, които да сменят украинските войски на границата с Белаус, а те от своя страна да подсилят фронта.

Експертите са разделени доколко сериозни са заплахите на Русия. Публикувани наскоро във Financial Times данни за военните планове на Русия показват, че Москва в хипотетична война с НАТО или Китай, планира веднага да изполва ядрено оръжие. Причината е ясна - абсолютно несъпоставимите потенциали на Русия и НАТО в обикновените въоръжения, човешките ресурси и икономическата мощ. На основата на такава концепция се развива и военната индустрия на Русия - акцент се поставя върху развитието и укрепването на ракетно-ядрения потенциал, а сухопътните сили се поддържат в ограничено количество. Дори за войната в Украйна Русия не бе подготвена за такава интензивност и мащаби. Руският президент Владимир Путин започна войната с армия от 180 000 души, която бе недостатъчна за завоюването на такава голяма европейска страна като Украйна, която имаше армия, сравнима по численост още до мобилизацията, явно разчитайки да не срещне сериозна съпротива от страна на ВСУ.

Затова и ядрените заплахи  са едно от средствата за сдържане на всякаква западна активност от самото начало на войната. И те в много отношения действаха - забавиха съществено западната помощ и досега спират германския канцлер Шолц да даде далекобойни ракети Taurus. От друга страна, много държави престъпиха т.нар. "червени линии", които Москва непрекъснато поставя, и то без съществени последици.


Тренировка

Използването на какъв вид тактическо ядрено оръжие може да тренира Русия?

Тактическите ядрени оръжия, за разлика от стратегическите, са заряди с ниска мощност, които не могат да превърнат цял ​​град в пепел, но са в състояние да причинят много големи щети, включително радиационно замърсяване на района.

Както пишат руските военни медии, ядрената бойна глава може да бъде монтирана в ракетите 9М723-1 от комплексите „Искандер-М“, както и в крилатите ракети 9М728 с малка височина. Техният капацитет може да варира от 5 до 50 кг.

Такива ракети могат да атакуват големи логистични центрове, командна и щабна инфраструктура, противоракетна отбрана и други военни съоръжения.

Z-каналите пишат за възможността за удар по „бункери в Карпатите, където украинските въоръжени сили могат да разположат някои F-16“.

Също така, тактически ядрени бойни глави могат да бъдат монтирани в аеробалистичните ракети Х-47М2 Кинжал (изстрелвани от МиГ-31К и Ту-22М3), високоскоростните крилати ракети Х-32 (носени от Ту-22М3), Х-69 и други крилати ракети с въздушно изстрелване.

Ядрено оръжие под формата на снаряди с ядрен заряд може да се изстрелва и от цевна артилерия: гаубици Д-20, Акация, Мста-Б, Гиацинт-Б, Мста-С/СМ, Малва и Коалиция-СВ" (152 мм с капацитет от 2,5 kt); Самоходни оръдия "Пион" и "Малка" (203 mm с капацитет около 2 kt); самоходна минохвъргачка "Лале" (240 mm, 2 kt, обсег на стрелба - до 18 km).

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?