Председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ Марк Мили инспектира днес обект, чиято локализация се пази в строга тайна от съображения за сигурност и откъдето се товари военната помощ, която двайсетина западни страни обещаха на Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Мили е бил придружаван от няколко журналисти на обекта, чието местоположение бе дефинирано от кореспондент на Франс прес, като "близо до границата с Украйна". Обектът се управлява от 22 страни, координирани от САЩ. На пистата на обекта самолети С-17 на американските военновъздушни сили доставят военната техника. После тя веднага се товари на превозни средства с неутрален вид и се изпраща по суша за Украйна, разказват военните. Понякога полетите, с които се докарва техниката, могат да са по 18 на ден.
Освен САЩ, които деблокираха над 1 млрд. долара за военна помощ за Украйна през изтеклата година, много европейски страни доставят на Киев противотанкови гранатомети, но и противовъздушни ракети, бронирана техника, гориво, муниции, автомати и др., които ще позволят на украинската армия да оказва съпротива.
Към края на февруари САЩ вече са доставили две трети от обещаните оръжия на Украйна, която е ги е използвала по ефикасен начин, за да забави напредването на руските сили, казва представител на Пентагона.
САЩ освен това изпратиха и хиляди допълнителни военни по източния фланг на НАТО. Те са по-специално разположени в Полша, където генерал Мили посети военните от 82-а американска военнодесантна дивизия в тренировъчната база в югоизточната част на страната.
В същото време съюзниците от НАТО отхвърлиха искането на Киев да се създаде зона забранена за полети над Украйна и обмислят нови санкции срещу Русия, за да я накарат да спре войната, обобщава Франс прес.
"Въпросът беше повдигнат и съюзниците се съгласиха, че не трябва да имаме самолети на НАТО, действащи в украинското въздушно пространство или военни на НАТО на терен, защото може да се окажем с пълна война в Европа", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Единственият начин да приложим зона забранена за полети е да пратим изтребители на НАТО във въздушното пространство на Украйна, а после да сваляме руски самолети, за да се спазва зоната, обясни той. "Имаме отговорността да попречим на ескалацията на тази война отвъд Украйна. Защото това ще бъде още по-опасно, още по-опустошително и ще причини още повече човешки страдания", заяви той. После прогнозира, че идните дни ще бъдат още по-лоши, с повече убити, повече разрушения, защото Русия ще използва по-тежки оръжия.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън също защити решението на НАТО да не се обособява зона забранена за полети над Украйна, като каза, че такава мярка може да доведе до разпространението на конфликта до повече страни, допълва Ройтерс. "За огромно съжаление войната скоро няма да свърши", заяви той след среща с колегите си от страните от НАТО и след няколко срещи с ръководителите на ЕС.
Няколко часа по-късно се появи информацията за вкарването на военна помощ м Украйна през тайния обект, която няма как да мине без официалната санкция на САЩ и без желанието на Вашингтон тя да бъде обявена.