"Сраженията в Украйна в момента са в задънена улица: нито Украйна, нито Русия успява да направи значителен пробив", казва ръководителят на разузнаването към украинския Генерален щаб Кирил Буданов в интервю за БиБиСи. "Няма никакво развитие", допълва Буданов.
След като украинските въоръжени сили освободиха Херсон през ноември, основните бойни действия се водят в района на Бахмут в Донецка област. На останалите места на фронта руската войска е основно в отбранителна позиция, а настъпването на зимата и недостигът на атакуващо въоръжение принуди украинските сили да намалят интензивността на нападателните действия по фронтовата линия, която е около 1000 км.
Според Буданов, Русия в момента е в задънена улица, понасяйки извънредно високи загуби. Очаква се Кремъл да обяви нова мобилизация. "Но, казва Буданов - на украинската армия не й достигат ресурси, за да продължи напред".
"Не можем да ги победим по всички направления. Но и те не могат - казва Буданов. - Чакаме с нетърпение новите оръжейни доставки, най-вече нови нападателни оръжия".
По рано този месец главнокомандващият украинските въоръжени сили Валерий Залужни заяви, че за да се стигне до успех във войната, е нужно много повече оръжие от това, което дават в момента партньорите на Украйна.
"Знам, че можем да победим този враг, но са ни нужни ресурси. Трябват ми 300 танка, 600-700 БМП, 500 гаубици. Тогава ще сме на границата на 23 февруари. Но това не може да стане само с две бригади. Получавам това, което получавам, но е по-малко от необходимото", каза Залужни пред Economist.
#Ukraine: Ukrainian troops test-firing a Bulgarian GTB-7VS thermobaric RPG round. Using the GTB-7S thermobaric projectile, it is highly effective against lightly-armoured targets. These were procured by Ukraine some years pre-Feb and have seen scattered use since. pic.twitter.com/m7kwmS7Mv4
— Cᴀʟɪʙʀᴇ Oʙsᴄᴜʀᴀ (@CalibreObscura) 28 декември 2022 г.
В Киев не крият, че обемите и видът на оръжието, които получава Украйна от западните си партньори и на първо място от САЩ, са недостатъчни, за да се постигне прелом в бойните действия. В момента Вашингтон предоставя месечно помощ за 1.2 млрд. долара, докато Русия според изчисленията на експертите използва 7-8 пъти по-големи ресурси.
САЩ все още отказват да предоставят на Украйна танкове, БМП, бойни самолети или ракети с далечен обсег, а законът за лендлийза, подписан от Байдън на 9 май, който би намалил бюрократичните пречки пред доставките, все още не е влязъл в сила, отбелязва БиБиСи.