Украйна става център на световната оръжейна промишленост след като едни от най-големите производители в бранша започнаха да строят заводи там.
Германският концерн Rheinmetall ще открие завод за производство на бронирани машини в Украйна до 12 седмици. Това заяви изпълнителният директор Армин Папергер в интервю за CNN.
Rheinmetall ще експлоатира завода в партньорство с украинския държавен отбранителен концерн "Укроборонпром". Най-големият германски оръжеен производител ще обучава украинци да поддържат танкове и друга бронирана техника. В завода по лиценз ще се произвеждат и ремонтират бронетранспортьори Fuchs.
"Украинците трябва да си помогнат сами – ако непрекъснато чакат помощ от европейци или американци през следващите 10 или 20 години… Това е невъзможно“, каза Папергер.
Rheinmetall е най-големият немски оръжеен концерн. Освен това произвежда танкове Leopard, системи за противовъздушна отбрана Skynex, бойни машини на пехотата Marder.
В Украйна започна изграждането и на завод за производство на дронове Bayraktar „Това е същият голям завод Байрактар, който беше договорен преди няколко години. Заводът започна да се изгражда на практика, а не по меморандуми. Преминахме към реални стъпки“, каза Александър Камишин, министър на стратегическите индустрии. По-рано изпълнителният директор на Baykar каза, че заводът се планира да отвори през 2025 г.
През юни 2023 г. Украйна е произвела повече минохвъргачки и артилерийски снаряди, отколкото през цялата минала година, каза в същото време Александър Камишин, министър на стратегическите индустрии. Той отказа да даде точни данни, но каза, че това е растеж от ниска база. „Не бих казал, че сме толкова големи хора, че успяхме да увеличим производството на боеприпаси за три месеца. Просто произведохме малко през 2022 г.“, каза Камишин в интервю за Bloomberg.
Камишин, който ръководи украинската военна индустрия от март 2023 г., обясни, че се фокусира конкретно върху производството на артилерийски и минохвъргачни снаряди, защото те играят решаваща роля в битките, но Украйна практически не ги е произвеждала в постсъветския период. След пълномащабна руска инвазия наличните запаси от такива снаряди бързо се изчерпаха и Украйна трябваше да разчита на доставки от съюзници.