"Уволнявам началниците на всички военни окръжия", съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски, предаде УНИАН. "Тази система трябва да се управляв от хора, които знаят какво е война и защо цинизмът и подкупите по време на война са държавна измяна. Затова воините, които са били вече на фронта или не могат да бъдат в окопите, защото са изгубили здравето си, крайниците си, но са съхранили достойнството си и не са циници - на тях можем да оставим състемата за комплектоване на армията", каза Зеленски.
Зеленски обяви, че главнокомандващият украинските сили ген. Валерий Залужни ще бъде натоварен с изпълнението на решението, и че новите кандидати за освободените длъжности първо ще бъдат проверявани от службата за контраразузнаване СБУ.
Той добави, че в момента се водят 112 криминални разследвания срещу началници на военни окръжия, водят се и 33 разследвания. Началникът на военното окръжие в Одеска област Евгений Борисов по време на войната успял да придобие недвижима собственост в Испания за 4 милиона евро.
Според следствието Борисов търгувал с фалшиви отсрочки за военна служба, освобождаване от мобилизация и други документи, които позволявали да се напусне Украйна. Както е известно, в Украйна е обявено военно положение и на мъжете, годни за военна служба, е забранено да напускат страната. Борисов беше арестуван в Киев, където се предполага, че е търсил височайше покровителство.
След случая с Борисов започна повсеместна акция срещу корупцията във военните окръжия.
Властите в Украйна се опитват да водят неравна битка с корупцията, която беше характерна за местното общество преди 2022 г., но войната засили в някои отношения подкупничеството. Особено що се отнася до пряко свързаните с нея дейности, отбеляза "Медуза" в обширен анализ. Ширят се подкупите, които достигат десетки хиляди долари, за отклоняване от военна служба. Парите прибират именно шефовете на военните окръжия. По данни на Киевския международен институт по социология, украинците смятат корупцията за втория по значимост проблем в страната след руската агресия. Такова е мнението на 89% от анкетираните.