Медия без
политическа реклама

Джипитата ще издават направления за ковид тестове чак през август

Новите случаи на COVID-19 отново бележат рязък ръст

12 Юли 2022Обновена
10 области вече са в жълтата зона по заболяемост
Илияна Кирилова
10 области вече са в жълтата зона по заболяемост

Три месеца след като на личните лекари бе отнета възможността да издават направления за ковид тестове, държавата е на път да им я върне. Заради увеличената заболяемост от ковид у нас днес министерството на здравеопазването предложи общопрактикуващите лекари и специалистите от извънболничната медицинска помощ да издават направления за бърз антигенен тест за Ковид-19 (а не за PCR, както бе досега). Това е записано в проект за промени в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравна каса.

Проектът на МЗ е качен за обществено обсъждане до 11 август, което значи, че личните лекари ще могат да издават направления за бързи антигенни тестове най-рано от средата на август - в разгара на новата вълна и вероятно по време на служебен кабинет.

Предложението на министерството е бързите антигенни тестове за Ковид-19 да бъдат включени в медико-диагностичните изследвания, заплащани от бюджета на НЗОК. Антигенни тестове ще могат да бъдат извършвани след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ.

С промяната се цели подобряване на качеството и навременността на медицинската помощ за пациентите и разширяване на дейностите за ранно откриване на инфекция с коронавирус, казват от МЗ. Според тях ранното доказване на съществуваща инфекция у заразените лица и последващите мерки за тяхното карантиниране или изолация би довело до значително забавяне на разпространението на COVID-19. Необходимите финансови средства за прилагане на предложените от МЗ промени са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната година.

Припомняме, че към момента пациентите могат да получават направление за PCR изследване за наличието на коронавирусна инфекция само след консултация от лекар специалист, а не от общопрактикуващ лекар. С промяната се предвижда бързият антигенен тест за откриване на коронавирус да бъде назначаван от джипи или лекар специалист от извънболничната помощ, което значително ще улесни пациентите и ще разшири възможностите за извършване на изследвания за ранно откриване на инфекция с коронавирус.

Още миналата седмица главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев призова личните лекари да могат да издават направления за тестове, защото в момента хората масово не се тестват именно за липсата на тази възможност. По думите му имаме скрита заболяемост, като реалната е 4-5 пъти по-висока от официалната бройка.

 

Данните днес

Новите случаи на COVID-19 в България за изминалото денонощие са 1308, показват данните на Единния информационен портал. Направени са 7368 теста, което означава, че 17.75% от пробите са били положителни. Процентът е малко по-нисък от данните за понеделник (18.7%), но пък новозаразените са около пет пъти повече (за вчера бяха 256).

Във вторник по правило новите случаи са доста повече, тъй като се обобщават данни от почивните дни, но трябва да се отбележи и ръстът спрямо миналия вторник (5 юли - 942) и по-миналия вторник (28 юни - 595).

В момента в България официално се водят 9091 активни случая. В болнични заведения са постъпили вчера 122-ма души, като общият брой хоспитализирани е 456. От тях 33-има са в интензивни отделения (със 7 повече спрямо предишния ден).

Починали са петима пациенти (всичките са били неваксинирани), с което общият брой на смъртните случаи в страната, свързани с коронавируса, от началото на пандемията става 37 277.

Има обаче и положителна тенденция - броят на новоизлекуваните (3076) е по-голям от новозаразените.

Ръстът на новите случаи доведе и до увеличаване на желаещите да си поставят първа или бустерна доза. За последното денонощие са поставени общо 2178 дози. Така вече 2 076 016 души са със завършен ваксинационен цикъл. От тях 779 758 са с бустерна доза, което включва и 9638 души, на които е поставен втори бустер.

 

Код жълто

Ако миналата седмица 2-3 области бяха в жълтата зона по ниво на заболяемост от ковид на двуседмична база, днес в нея преминават още няколко области. В жълтата зона със заболяемост над 100 на 100 хил. души попадат 10 области - София-град, София-област, Перник, Враца, Пловдив, Разград, Ямбол, Бургас, Варна и Добрич. Останалите области са в зелената зона. Общо за страната заболяемостта от коронавирусната инфекция на двуседмична база е 129 на 100 хил. души.

Последвайте ни и в google news бутон