Медия без
политическа реклама

Хвалбите за увеличение на лекарски заплати катастрофираха в съда

Увеличението създава риск да остави пациенти без лечение, предупреди ВАС

Pixabay
Болниците хем трябва да изпълнят наложените от НЗОК обеми, хем да увеличат заплати.

Предупрежденията, че правителството раздава неосъществими обещания за увеличение на заплатите в здравеопазването, се оправдаха. Върховният административен съд отмени пет ключови разпоредби на договора за изменение на Националния рамков договор между НЗОК и Българския лекарски съюз за 2020-2022 г., с което въпросното увеличение остава негарантирано. Засега решението е на тричленен състав и ще бъде обжалвано, но аргументите на първата инстанция са много силни и разбиват на пух и прах очакванията за реални промени.

Ако решението бъде окончателно потвърдено, то ще спре механизмите, които бяха заложени с цел да гарантират предвидените в колективния трудов договор в здравеопазването нива на заплащане. Самите нива бяха гръмко обявени и от отделни синдикати, и от управляващите, въпреки че се посрещнаха скептично още при огласяването им. Обещанието беше началната основна заплата на лекар да стане средно 2000 лв., на медицинска сестра - 1500 лв., а на санитар - 910 лв. За сравнение, при сестрите и сега има такива, които чакат предвиденото в КТД от 2018 г. увеличение до 950 лв. В повечето случаи става дума за 40 до 60% увеличение на възнагражденията.

Проблемите с тези суми са няколко. Всяка година правителството ги обещава, но болниците са търговски дружества и какво заплащане да получават служителите решава работодателят. Затова и години наред формирането на заплатите в лечебните заведения се подчинява на неясни правила и има много неизвестни за обществеността елементи, като ДМС-та и др. В самите болници също има неравнопоставеност на лекари, като някои получават многократно по-високи възнаграждения от останалите. Освен това предвиденото увеличение на средствата в сектора тази година е по-малко от увеличението на заплатите, поради което болници масово се оплакаха, че ще трябва да режат от лечение, за да плащат на служителите си.

Тази година управляващите бяха решени да прокарат увеличение, като обвържат увеличеното финансиране по клинични пътеки с редица условия. За лечебните заведения извън болничната помощ например - главно общински ДКЦ, МЦ и МДЦ, бе записано, че трябва да използват не по-малко от 50% от приходите на лечебното заведение от НЗОК за разходи за персонал (отменено от тричленен състав на ВАС). Ако не изпълнят това условие, минават на по-ниски нива на заплащане.

 

ЦЕНИ И УСЛОВИЯ

Самите цени на клинични пътеки бяха повишени от 1 май, но увеличението варира. При някои то достига почти 70% - например пневмония при възрастни (поскъпва от 766,70 на 1300 лв.). Другаде е 14-16%, при това при евтини пътеки, които трудно могат да осигурят сериозно увеличение на заплатите на медиците, работещи в тези направления.

Всяка от тези цени има и по-нисък вариант (който все пак е по-висок от действащия до 1 май) - за случаите, когато лечебното заведение не успее да изпълни нивата на заплащане по КТД. Това задължение е предвидено в друг отменен текст от договора - че до 1 август болниците трябва да приведат вътрешните правила за работните заплати в съответствие с размерите на основните трудови възнаграждения в КТД. В противен случай касата ще им плаща от 1 август по намалената тарифа. Освен това тези провинени заведения се задължават да изразходват най-малко 60% от средствата си за заплати, като същевременно са длъжни да продължат да осигуряват планирания обем дейности.

Друго задължение, което падна в съда - съотношението между минималното и максималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в една болница не трябваше да е повече от 1 към 20. Тук трябва да влязат и всички допълнителни възнаграждения по дейности, финансирани с публични средства. Неизпълнението на това условие води до още по-сериозна санкция - заплащане по нивата от началото на годината за периода на нарушението.

Още един не много ясен текст, отменен от ВАС - приоритетно болниците осигуряват разходи за персонал, както и за дейностите, свързани с майчино и детско здравеопазване, със спешността и лечението на онкологично болни пациенти.

 

ЖАЛБИТЕ

В тази обща какофония ясно се вижда, че обещаните заплати не са обезпечени финансово, освен че трудно могат да бъдат прокарани нормативно. Затова и бяха оспорени от три страни - националното сдружение на частните болници, аналогичното сдружение на общинските болници и отделно от МБАЛ "Сърце и мозък" - София. Според тях тези правила ги изправят пред реален риск да останат без достатъчен финансов ресурс, което на свой ред заплашва достъпа на пациентите до лечение. Болниците твърдят, че на практика касата ги задължава да осигурят медицинска дейност без финансово покритие.

"Сърце и мозък" прилагат и финансови разчети, от които съдът цитира данни, че за периода януари - май 2022 г. са натрупали дефицит от 9,8 млн. лв., който прогнозно ще достигне до ноември 25,4 млн. лв. От болницата твърдят, че лечебните им заведения в Плевен и Бургас ще фалират, ако трябва да изпълнят условията на НЗОК.

Общинските болници пък оспорват изискването да дават 50% от средствата си от НЗОК за персонал. Това, според тях, е нормативно вмешателство във взаимоотношенията между работодател и работник. Те изтъкват и че има болници, които работят по специалности и направления без увеличение, а в същото време трябва да увеличат заплатите. Трябва да се съобразяват и със спуснати фиксирани лимити, които не им позволяват да увеличат дейността си, за да компенсират.

 

СЪДЪТ

ВАС обобщава, че оспорваните текстове създават опасност да се отказва лечение на болни, да се ограничи дейността на болниците, да не се изплащат вече извършени дейности. Вероятно е да настъпят значителни и трудно поправими вреди и за пациентите, което обуславя нуждата от защита на обществения интерес, посочват магистратите.

Съдът намира за основателен и аргумента, че въпреки увеличението на цените на някои клинични пътеки, цената на други остава непроменена или е намалена. Съдът възприема извода, че това реално ще се отрази на онези лечебни заведения, които според основните специалности и направления, по които работят, няма да ползват увеличение на цените на пътеките, а ще имат задължение да увеличат трудовите възнаграждения, пише още в определението.

Още едно важно заключение - увеличението на цените на пътеките не води автоматично до увеличаване на приходите. Това не са предварително изчислени бюджетни плащания, а плащания за извършена и отчетена дейност, посочва тричленният състав на ВАС.

 

Ако съдим по историята от последните години, то няма по-подходяща дата от 1 април за новини на тема заплати в здравеопазването. Точно на този ден беше произведена новината, че правителството ще направи началната основна заплата на лекар средно 2000 лв.

 

РЕАКЦИИ
Това са законово неиздържани текстове, коментира пред clinica.bg Неделчо Тотев, шеф на сдружението на общинските болници. Уравниловката не беше добра за колективите, това означаваше да вземаш от работещите и да даваш на неработещите, смята той. Медицинската федерация на КТ "Подкрепа" пък заплаши с протести, но си дава сметка, че не е и много ясно срещу кого ще протестира.

 

НА ДОБРА ВОЛЯ

На този фон шефът на здравната комисия в НС Антон Тонев ("Продължаваме промяната") събира случаи на болници, които успяват да вдигнат заплатите. Засега Тонев има две такива болници - Националната кардиологична болница в София и старозагорската "Проф. Ст. Киркович". В кардиологията минималната заплата за санитар вече е 910 лв., за медицински сестри - 1500 лв., а за лекари - минимална заплата от 2000 лв.

Единственият начин за реално увеличаване на заплатите в здравния сектор е насочването на увеличените средства от НЗОК към медиците, вместо за изплащане на натрупани дългове или за нови лекарства и консумативи - другите два големи разхода, които “висят” над ръководствата на болниците, коментира Тонев в един свой пост по темата във "Фейсбук". Единственият начин за увеличаване на парите в сектора е държавата и по-точно народните избранници да предприемат мерки, с които да съберат здравните вноски от всичките над милион неплащащи с години данък, репликира го Георги Миндов от сдружението на общопрактикуващите лекари. "Точно там, за съжаление, претърпяваме неуспех. Въпреки ясно разписаните разпоредби, много хора избират да инвестират в своето здраве само когато имат нужда. Тук трябва да се извърши и образователна реформа", признава Тонев.

Още по темата