Медия без
политическа реклама

Индустрията иска по-кратка или никаква карантина за ковид контактните

Всеки четвърти тестван в България е носител на коронавируса

21 Юли 2022Обновена

Работодатели искат карантината за контактни с боледуващи от COVID-19 да бъде намалена или премахната, ако самите те нямат симптоми. Предложението представи изп. директор на асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов пред "Нова нюз".

"Данните са обезпокояващи, дори тревожни", посочи той в коментар на това, че миналата година болничните за болни от коронавирус в сравнение с предходната година са били двойно повече и са стигнали до 370 000, като за тях са били взети сумарно почти 19 млн. платени дни и са изплатени почти 800 млн. лв. Данните за първото тримесечие на 2022 г. също бележат ръст при болничните заради ковид - те са три пъти повече в сравнение с първото тримесечие на м. г., като за близо 6 млн. работни дни са платени малко над 266 млн. лв.

"Това двукратно увеличаване на болничните листи за 2021-ва спрямо 2020 г. в цифри за сметка на работодателите и предприятията са платени над 50 млн. лева за първите три дни обезщетения за временна нетрудоспособност. Но още по-обезпокояващи са данните за тази година. Само за първото тримесечие е регистрирано удвояване в броя на болничните заради ковид. И ако тази тенденция продължи, би означавало, че работодателите и предприятията ще платят над 150 млн. лева заради временна нетрудоспособност", посочи Иванов.

По думите му, това е "прекомерна и непосилна тежест за българските предприятия и ние настояваме за ясни правила и протокол за действие при установяване на заболели лица".

В изнесените данни влизат само болните, взели болничен заради вируса, а не тези, които са взели болничен вследствие на това, че са били контактни. За контактните към този момент карантината е 7 дни, а за болните - 10.

"При пандемия всеки е възможно в ежедневните си контакти да е бил контактен на заболял. Това означава, че има случаи, в които хора влизат от карантина в карантина и изобщо не полагат труд на работното си място", коментира Иванов. Според него това трябва да се съобрази с мерки, които ограничават контактите - като дистанционна работа при възможност.

Работодателите искат и преразглеждане на мярката, въведена през 2010 г., предприятията да заплащат първите три дни за всеки болничен. Според Иванов тях тази мярка трябва да се поеме от държавата. Тя би струвала на бюджета около 200 млн. лева годишно, пресметна той, като добави, че "бюджетът може да си го позволи, а ефектът ще е много голям".

Работодатели предлагат COVID карантината да бъде намалена за контактните

 

СТАТИСТИКА

1644 са новите случаи на заразяване с коронавируса в България, сочат данните на единния информационен портал Coronavirus.bg за изминалото денонощие. Обработени са 6754 проби, което означава, че положителните тестове са 24,3% или почти 1/4.

Към 0:00 ч. на 21 юли активните случаи в страната са общо 15 426, като 817 души с COVID-19 са настанени за болнично лечение. От тях 45 пациенти са с усложнения в интензивни отделения.

През последните 24 часа са хоспитализирани 137 заразени, от които 103-ма (75,18% или над 3/4) не са били ваксинирани срещу вируса. Починали са шестима заболели от ковид, като четирима от тях не са били завършили ваксинационния цикъл. Почти 2/3 от новозаразените за денонощието (63,63%) също нямат поставени препарати срещу коронавирус.

В сряда на ваксинация са се подложили 4005 души, с които общият брой поставени дози в България достигна 4 450 193. По-малко от половината от тях са завършили имунизационния цикъл - 2 063 505, а с бустерна доза са 802 802 души (24 827 българи имат и втори бустер).

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

България, коронавирус, COVID-19

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?