Вирусът на настоящата пандемия SARS-CoV-2 губи 90% от способността си да заразява в рамките на 20 минути във въздуха, като най-много силата му отслабва в първите пет минути. Това показват първите симулации как вирусът оцелява в издишания въздух, направени в Бристълския университет.
Резултатите от това изследване подчертават още веднъж колко ключово е предаването на вируса при близко общуване. Те показват и че физическата дистанция и правилното носене на маска са може би най-ефикасното средство за предотвратяване на заразяване, предава "Гардиън".
"Най-големият риск от заразяване е когато сте близо до някого", казва проф. Джонатан Райд, който е водещият учен на изследването. С отдалечаване от източника на заразата не само намаляват аерозолните частици на вируса, но и той е по-слабо заразен, тъй като е загубил способността си да заразява, обяснява той.
Изследването на университета в Бристъл е първото, което показва какво се случва във въздуха с частиците вирус, издишани от заразен човек. До този момент оценките за живота на вируса извън човешкото тяло се дължаха на друг метод на изследване, при който вирусът се впръсква в специални затворени съдове. На база на това изследване се смяташе, че вирусът живее до 3 часа извън човешкото тяло. Новото изследване все още не е рецензирано от други учени, но се смята за по-меродавно, тъй като съответства в по-голяма степен на условията от реалността.
Според учените от Бристъл, извън богатата на влага и въглероден двуокис среда в дробовете, вирусните частици бързо се изсушават и повишават своето pH. И двете промени водят до нарушение на способностите на вируса да заразява човешките клетки. Скоростта на този процес зависи от относителната влажност на въздуха.
Ако влагата е под 50%, както е в много офиси, вирусът губи около половината си сила в рамките на 5 секунди, а в следващите пет минути губи допълнителни 19% от силата си. При 90% влажност, което е равно на влагата в банята например, загубата на заразност е по-плавна, като 52% от частиците запазват способност да заразяват и след пет минути, а след 20 минути тази способност пада на около 10%.
Температурата на въздуха не оказва влияние върху силата на вируса, което обяснява защо имахме през пандемията и летни вълни.
"Резултатите означават, че ако се виждам с приятели за обяд в кръчмата днес, основният риск е да се заразим взаимно, а не да ни зарази някой в другия край на помещението", обяснява проф. Райд. Това подчертава и колко важно е да носим маска в ситуации, в които не можем да се дистанцираме физически, допълва той.
Д-р Стивън Грифин, вирусолог от университета в Лийдс добавя и колко важно е да проветряваме добре помещенията. "Аерозолите бързо ще изпълнят затворените помещения, ако не проветряваме както трябва. Така че ако в стаята продължава да има заразени хора, нивата на вируса ще се обновяват непрекъснато", обяснява той пред "Гардиън". До този момент те са изследвали поведението на трите по-стари варианта на вируса, като в следващите седмици предстои да се види дали резултатите важат и за омикрон.