Личните лекари ще издават направление за PCR тест и на лица, които са с положителен резултат от бърз антигенен тест, но само ако той е направен от оторизиран изпълнител на медицинска помощ. Това е записано в подписан днес договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2020 - 2022 г., съобщи министерството на здравеопазването.
Анексът, с който бе дадена възможност на личните лекари да дават направления за PCR тест излезе в Държавен вестник миналия петък. До този момент нововъдението прохожда изключително трудно, на места въобще го няма, а личните лекари се оплакват от всякакви технически проблеми. Наред с това в анекса бяха предвидени и ограничения, едно от които бе именно, че общопрактикуващите лекари нямат право да дават направление за PCR тест при положителен антигенен. Антигенните тестове обаче не се признават за болничен, поради което болният трябва да се разкарва и да чака за направление пред РЗИ вместо да се лекува у дома и да е в иначе задължителната изолация.
С направената днес промяна човек ще може да получи направление от личния си лекар, без да се разкарва до РЗИ. Това обаче няма да е възможно, ако сам е направил антигенния си тест у дома, тъй като личният лекар ще иска да види, че той е направен от оторизиран изпълнител. Това на практика означава, че човек може да бъде тестван в някой от мобилните пунктове или от самия личен лекар, след което да получи направление за PCR тест.
Припомняме, че личните лекари имат право да издават електронно направление при наличие на поне два от следните симптоми: новопоявила се температура; новопоявила се кашлица, предимно суха; новопоявила се отпадналост; новопоявили се загуба на вкус и/или обоняние; новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия; главоболие; диария; гадене и повръщане; гърлобол; кислородно насищане, по-малко от 92% или по-малко от 88% (ако пациентът е с ХОББ) при проведена пулсоксиметрия, ако има такава възможност.
Ако лекарят все още няма техническа възможност да дава електронно направление, той може да издаде и обикновено. Освен това с анекса беше дадено право на общопрактикуващите лекари да издават електронни направления и за изследванията за кръвна картина, скорост на утаяване на еритроцитите, CRP, диференциално броене на левкоцити, рентгенография на гръден кош и бял дроб.