Медия без
политическа реклама

МЗ: Бременните не бива да пропускат прегледи

Наблюдаващият акушер-гинеколог или личният лекар са длъжни да издават болничен лист за майчинство, посочват от министерството

19 Март 2020
Илияна Кирилова

Министерството на здравеопазването излезе със специални указания към бременните във връзка с разпространението на COVID-19. Тези жени срещат големи проблеми в момента със задължителните прегледи, които трябва да преминат, тъй като заради извънредното положение са прекратени женските консултации, профилактичните прегледи и пр. Това на свой ред пък прави невъзможно получаването на болничен, а от него зависят обезщетенията от НОИ. Така бременни, на които предстои раждане, се опасяват, че месеци наред ще останат без доходи заради извънредното положение.

Сега министерството посочва, че прегледите не трябва да се пропускат, а наблюдаващият акушер-гинеколог или личният лекар са длъжни да издадат болничен лист за майчинство. Ето пълният текст на указанията, които са изготвени от членовете на Експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“:

  • Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени от акушер-гинеколог по време на бременност. Такива са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг (11-13-та гестационна седмица), както и УЗД преглед за фетална морфология (20-22-ра гестационна седмица). Възможни са и други изследвания по преценка на наблюдаващия бременността гинеколог. Във всички тези случаи, касаещи женската консултация, препоръчваме на бременните да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или да позвънят в лечебно заведение, в което по принцип се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед.
  • В случай, че бременната има оплакване или въпроси, свързани с бременността, извън задължителните изследвания, трябва да потърсят по телефона наблюдаващия акушер-гинеколог или да се свържат със специализирано АГ звено.
  • При започващ аборт или раждане, раждане в ход и други спешни състояния, бременните жени трябва да потърсят медицинска помощ в най-близкото специализирано звено по акушерство и гинекология или там, където са наблюдавани по време на бременността, или да позвънят на спешния номер 112.
  • При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали граждани.
  • Бременна жена със симптоми на COVID-19 и започнало раждане, или бременна с акушерски усложнения,  трябва да бъде транспортирана с помощта на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ. По възможност лечебното заведение трябва да бъде уведомено предварително от Спешна помощ, наблюдаващия акушер-гинеколог или от личния лекар.
  • Наблюдаващият акушер-гинеколог или личният лекар са длъжни да издават болничен лист за майчинство.
  • Начинът на раждане при бременна жена с доказан COVID-19, се определя от акушер-гинеколога в зависимост от акушерските индикации, като при изрично изразено желание на бременната за раждане с цезарово сечение, лекарят е длъжен да се съобрази с нея.
  • Няма научни данни COVID-19 да се предава от майката на плода.
  • На бременните и родилките се препоръчва да спазват с още по-голяма строгост мерките за социална дистанция и висока лична хигиена, тъй като те са по-податливи към инфекции.
Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата