Медия без
политическа реклама

МЗ откри полуготова система за е-направления

Потвърдиха се притесненията на личните лекари за затруднения в началото

01 Дек. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Министерството на здравеопазването (МЗ) откри полуготова система за е-направления. От днес сутринта за пациенти, лични лекари и лаборатории трябваше реално да влезе в сила електронна система за издаване на направления за PCR тест, кръвни и рентгенови изследвания. В 11.30 часа зам.-министър Жени Начева, медици от Българския лекарски съюз и експерти на "Информационно обслужване" (ИО) прерязаха лентата пред журналисти, но се потвърдиха притесненията на джипита от страната, че процесът ще стартира със затруднения. Въпреки че за него се говори от месеци, тестването на софтуера се проведе в последния възможен момент - през почивните дни, а на места е продължило и цялата изминала нощ.

Начева съобщи, че системата вече може да издава PCR тест, но в обхвата й засега са само част от предвидените медико-диагностични изследвания. Другите ще се внедряват поетапно. До към 11 часа били издадени 200 е-направления от 100 лични лекари в страната (от общо около 4500 - б.а.). Зам.-министърът се похвали, цялата територия на държава е обхваната от електронната система, но в същото време призна, че има и области, от които към момента няма издадени направления. Ще се проверява причината.

Потвърди се и фактът, че софтеурните доставчици нямат срок, в който да регулират процеса. Тоест не е ясно кога компютрите на всички лични лекари ще бъдат свързани със системата. "Аз отговарям централно, не за софтуерните фирми", оправда се Начева. И помоли за време, тъй като това били първите стъпки, нещата щели да се оправят в движение. Възможно било да се наложи обучение на участващите в процеса. На част от журналистическите въпроси, свързани с оплаквания на лекари и софтуерните фирми през последните дни, тя и експертите край нея отвърнаха, че не са запознати с всички сигнали. Но затрудненията щели да бъдат отстранени. Начева уточни, че при проблеми могат да се ползват хартиените направления. "Те ще отпаднат напълно тогава, когато процесът работи без проблеми", заяви още зам.-министърът. Компютърните специалисти до нея казаха, че по принцип през пиковите натоварвания са възможни сривове, но са взели мерки и надяват те да не се случват.

 

ПЪТЯТ НА ПАЦИЕНТА 

Пътят на пациента в идеалния случай вече би следвало да не налага посещение при личен лекар и чакане на документи. "Събуждам се с оплакване, имам съмнения за COVID-19 - симптомите са обтекаеми и преливат един в друг, така че няма да ги посочвам. Трябва да се свържа с личния лекар по телефона. Той ще ме разпита, ще прецени състоянието ми и след като обработи тази информация, аз ще получа един код, с който мога да отида в лаборатория и ще бъда изследван безплатно", обясни тази сутрин пред БНТ Георги Миндов от сдружението на общопрактикуващите лекари в София. Този код може да бъде изпратен с есемес, по имейл, а при нужда - ако става дума за възрастен човек или човек без достъп до интернет, личният лекар може да го издиктува по телефона на лаборанта.

"За съжаление предстоят ни много разговори и много техническа работа. На практика ще сме един колцентър и ще трябва да сме на компютър непрекъснато", описа Миндов очакванията си за предстоящите дни и призова пациентите за търпение, тъй като според него могат да се получат доста забавяния в обслужването. Той призна, че напоследък хората избягват да търсят PCR тест и предпочитат антигенните изследвания, които се правят и от личните лекари.

У нас все още антигенните тестове не се признават за отсъствие от работа, болничен и пр., но PCR тестовете така и останаха твърде скъпи и недостъпни, а и много хора предпочитат да си спестят задължителната карантина и следенето от МВР. И вчера например седмицата започна с непосилни опашки за изследване пред РЗИ в Благоевград, което е едно от най-проблемните в страната. За да облекчат хората да не чакат на студа, днес общинската управа отваря фоайето на концертната зала "Яворов", за да се подслонят там чакащите.

 

ОБХВАТ

Освен за PCR тест, електронни могат да бъдат и изследванията за кръвна картина, скорост на утаяване на еритроцитите, CRP, диференциално броене на левкоцити, рентгенография на гръден кош и бял дроб. Според анекса към националния рамков договор личните лекари ще имат право да издават направление за PCR тест само когато са въведени противоепидемични мерки на територията на цялата страна. Лимит на направленията за PCR тест няма, но за другите има.

 

КОЙ НЯМА ПРАВО

Общопрактикуващият лекар не може да издава направление за PCR тест на пациенти, които са хоспитализирани или насочени за хоспитализация по повод влошено или тежко общо състояние, както и за контролни, скринингови изследвания или изследвания на контактни безсимптомни лица. Направление не се издава и на лица, които са с установено заболяване чрез бърз антигенен тест, пише в анекса. От последното излиза, че всеки потвърден с антигенен тест трябва да се разхожда отново болен до РЗИ и да чака там на опашка за PCR тест, за да получи болничен или официално предписание за карантина, което на практика само създава проблеми.

 

СИМПТОМИ

Личните лекари ще издават направление за PCR тест при наличие на поне два от следните симптоми: новопоявила се температура; новопоявила се кашлица, предимно суха; новопоявила се отпадналост; новопоявили се загуба на вкус и/или обоняние; новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух; миалгия; главоболие; диария; гадене и повръщане; гърлобол; кислородно насищане, по-малко от 92% или по-малко от 88% (ако пациентът е с ХОББ) при проведена пулсоксиметрия, ако има такава възможност.

 

ПРЕДИСТОРИЯ

Въвеждането на електронно направление мина през много перипетии, като всяка от отговорните страни си прехвърляше топката за забавянето. Подписването на необходимия за това анекс се забави и от спорове при какви симптоми ще се издава направлението и на каква цена ще плаща касата за теста. Така това ключово облекчение се въвежда почти девет месеца след началото на епидемията. Междувременно изтича и срокът за друго обещание на управляващите - да има електронна рецепта до края на годината.