Медия без
политическа реклама

НОЩ: И ние лекуваме с това, което дадоха на Тръмп

Обмисляме намаляване на 14-дневната карантина, обяви главният здравен инспектор

08 Окт. 2020
Брифинг на Националния оперативен щаб

Брифинг на Националния оперативен щаб за ситуацията с коронавируса

Posted by bTV Новините on Wednesday, October 7, 2020

Бъдете абсолютно спокойни, не се налага затягане на мерките, нито налагане на нови мерки. Единствено ще продължим да осъществяваме контрол за спазване на мерките, както са в момента, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на втория брифинг на националния оперативен щаб за есента.

"Обществото има отговорността да спазва мерките такива, каквито са в момента, а те са изключително обикновени и семпли неща - да се носят маски на закрито, да се спазва дистанция, да се прави дезинфекция. Ако това се спазва, няма нужда от други мерки", заяви той. Няма да има и ограничения за заведенията, въпреки че в много страни се предприеха такива мерки. Ще се направи обаче среща с тях, за да "им се припомни какви са правилата", обясни министърът. "Какво ще постигнем, ако затворим заведенията в 10? И преди 10 можем да се заразим", добави главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

"Има всеобщо разхлабване на всички в последните месеци, апелирам от днес нататък хората да започнат да се самоконтролират и помежду си да се контролираме. Ако видите някой без маска на закрито, направете му забележка. Идва момент да сме много по-строги към себе си и към хората около нас", призова шефът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.

В статистиката на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията България е 24-о място по заболеваемост и на седмо място по смъртност - запазваме мястото си, защото има значителен ръст на случаите в Европа, обяви доц. Ангел Кунчев. Става дума за 31 държави от ЕС, Европейска икономическа зона и Великобритания, в които центърът следи заболеваемостта и смъртността на 100 000 души за последните 14 дни. Той подчерта, че на Балканите има страни в много по-тежка ситуация от нас. С така посочените данни ръстът в ЕС е плюс 23%, което е абсолютно равно на ръста в България, който също е 23%. Само една страна има отрицателна тенденция - Дания, с минус 27%. Латвия се увеличава много, във Великобритания, Словакия, Нидерландия, Полша има над 50% ръст, каза доц. Кунчев.

Оформя се една група от около десет страни с много голям ръст, където са Испания, Чехия и др. Ние сме стабилно в светло оранжевата зона, заяви главният здравен инспектор. Той докладва, че няма нови мерки спрямо България от другите държави, като подчерта, че сме поискали обяснение от Великобритания защо ни налага ограничения, след като сме в по-благоприятна ситуация.

Активните случаи в София са 5786 към вчерашна дата, 250 са хоспитализирани, 29 са на интензивно лечение, обяви шефът на РЗИ София Данчо Пенчев. Като тенденция той открои, че от началото на седмицата се забелязва "огнищност в определени колективи", като обяви, че няма да ги съобщава. Според него в столицата все още няма дифузно разпространение на заразата. От днес под карантина ще се постави бежанският център във Военна рампа, призна впоследствие Пенчев. Той обясни, че не разкрива огнищата, тъй като тях са във военни обекти и др. стратегически предприятия. Шефът на столичната РЗИ подчерта, че инспекцията има много точни наблюдения къде точно да изследва, като даде пример с предприятие, където при изследвани 100% от хората, положителни се оказват 42%.

Повече хоспитализации има в няколко области, обяви шефът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. 168 са в Благоевград, от които 10 са в интензивни отделения, 66 са в Бургас, 99 - в Пловдив, 38 - в Търговище, 39 - в Пазарджик, 33 - в Шумен.

Балтов съобщи, че отпада задължителното тестване с PCR тест след 14-дневната карантина. Става дума за положителните пациенти, които са поставени под домашна карантина, допълни проф. Ангелов. Има публикации, които доказват, че след 14-ия ден вирусният товар на пациентите не е достатъчен за заразяване на други хора, обясни той. За хоспитализираните преценката се взема от лекуващите лекари. Следващата стъпка е да намалим 14-дневна карантина, добави доц. Ангел Кунчев, като отново се позова на нови изследвания. Кунчев обяви, че и в нашите болници се лекуват всички пациенти с това, с което е лекуван Тръмп - ремдесивир и дексаметазон.

Средната възраст на заразените е под 50 г., но смъртността е основно сред пациенти с напреднала възраст и с по няколко заболявания, каза здравният министър. В отговор на въпрос за въвеждане на маски на открито той отново подчерта, че данните не предполагат нови мерки и такива няма да има.

Не се налагат нови организационни действия относно многото заразени медици, каза Ангелов. Обсъждано е да се направят опреснителни семинари по отделни области, за да се обучат здравните работници за предпазните средства, допълни министърът, но това се говори още от лятото. "Всички са уморени, но нито един медик и сестра няма да се откаже - те са бойци", смята министърът.

"Не можем да посочим число, над което системата може да реагира или не, защото това би означавало да смесим данните на национално ниво, а те са различни по области. В момента имаме повишена заболеваемост и концентрация на пациенти в болници - Бургас и Благоевград", даде пример Ангелов.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Костадин Ангелов, НОЩ, COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?